caferi suriyeden sonra sira turkiyeye gelir

Suriye’den sonra sıra Türkiye’ye gelir!

BM Suriye Daimi Temsilcisi Beşar CAFERİ Aydınlık’a Konuştu:

Sürekli yabancılardan talimat alan amatörler var karşımızda. Suriye’de yaşamıyorlar. Sponsorları ne derse, onu yapıyorlar. Biz aslında ‘muhalefet’ denen bu insanlarla görüşmüyoruz. Onlar aracılığıyla sponsorları ile görüşüyoruz.

Rusya ve ABD’nin girişimleriyle Suriye’deki çatışmaları bitirmek, krize çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi başkanlığında Cenevre’de görüşen taraflar ikinci turun sonunda sonuç alamadılar. 3. turun başlayıp başlamayacağı belirsiz.

besar caferi beyhan yildirim

Suriye heyeti adına görüşmeleri yürüten BM Suriye Daimi Temsilcisi Dr. Beşar Caferi, gazetemize Cenevre’deki görüşmeleri ve bölgemizdeki gelişmeleri değerlendirdi.

‘Terör onlar için mesele değil’

Beyhan YILDIRIM >>> Cenevre’de 2. tur görüşmeleri bitti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Beşar CAFERİ >>> Suriye’de akan kanı durdurmak, terörü sonlandırmak, hayatı yeniden normalleştirmek için Cenevre’deki görüşmelere katıldık. 30 Haziran 2012’de kabul edilen 1. Cenevre’nin ilkeleri doğrultusunda bütün maddelerin, ‘Geçiş Hükümeti’ dahil, ele alınmasını talep ettik. Ancak karşı taraf, sunduğumuz hiçbir bildirgeyi kabul etmedi. 1. Cenevre’nin bütün maddelerini atlayarak, 8. maddeyi, ‘Geçiş Hükümeti’ni öncelikli olarak görüşmek istiyorlar. Terör sonlandırılmadan, ‘Geçiş Hükümeti’ni konuşmak doğru değil. 3. turda terör konusunu iki saat veya bir gün görüşmemiz önerildi. Sonuç alınmasa da, ‘Geçiş Hükümeti’ni görüşmemizi istiyorlar. Bunu kabul etmeyiz. Bu, 1.Cenevre’ye de aykırı.

Beyhan YILDIRIM >>> Koalisyon, terörün varlığını kınayan, çözüm öneren bildirgenize neden imza atmıyor?

Beşar CAFERİ >>> Terörün varlığını kabul etmek istemeyen karşı taraf, 1. Cenevre temelinde görüşmeleri yürüteceğimizi tahmin etmedi. ‘Geçiş Hükümeti’ni de konuşalım’ diyoruz. Buna hazırlıklı değillerdi açıkçası. Şaşkınlar. Suriye’de terörün bitmesini istemiyorlar. Bir an önce ‘Geçiş Hükümeti’ kurulsun istiyorlar. Terör diye bir sorunları yok. Suriye’de yaşamıyorlar. Acıları görmüyor, hissetmiyorlar. ‘Muhaliflerin’ sadece küçük bir bölümünü oluşturuyorlar.

suriyeli kadinlarin esad sevgisi

Beyhan YILDIRIM >>> Muhalifler gazetemize, “Esad’sız, tam yetkili ‘Geçiş Hükümeti’ olacak, hatta şu an yönetimde bulunan hiçbir siyasetçi yeni hükümette yer almayacak” dedi. Görüşmelerde de söylediler mi?

Beşar CAFERİ >>> Bunları söylemeye yürekleri yetmez, asla cesaret edemezler. Demokrat olduklarını, rüşvete karşı mücadele edeceklerini söylüyorlar ama daha şimdiden antidemokratik, despotik davranıyorlar. Kimi, neye dayanarak dışlamaya çalışıyorlar! 100 binlerce insanı tutuklar bunlar. Hayal dünyasında yaşıyorlar, çok acemiler.

‘Asıl muhatap sponsorları’

Beyhan YILDIRIM >>> Bu insanların sahada artık hiçbir gücünün kalmadığını, askeri olarak mağlup olduklarını görüşümeden önce de biliyordunuz...

Beşar CAFERİ >>> Elbette, bunu kendilerine de söyledik. Bu insanlar amatör, basının dikkatini çekmek, medyatik olmak istiyorlar. Uzun yıllardır Suriye’de yaşamıyorlar. Brüksel’de, Washington’da, Paris’te, Londra’da, İstanbul’da kalıyorlar. Sponsorları ne derse, onu yapıyorlar. Biz aslında bu insanlarla görüşmüyoruz. Onlar aracılığıyla sponsorları ile görüşüyoruz.

obama hollande ve suudiler suriye fethinde

‘Talimat alan amatörler’

Beyhan YILDIRIM >>> ABD, Suriye’nin sözde Dostları, İsrail, 2. Cenevre ‘yi baltalamaya çalıştı...

Beşar CAFERİ >>> Daha görüşmeler başlamadan Davutoğlu, sözde muhaliflere “Esad istifa etmeden doğrudan görüşmeyin” dedi. Robert Ford başından beri İsviçre’de karşı tarafı yönlendiriyor. Görüşmeler sırasında ABD’den, “Muhalifleri açıktan silahlandırırız” açıklaması yapıldı. İsrail zaten başından beri bu işlerin içinde. Ford’un dünkü açıklamasını siz de duydunuz, “Suriye’de şiddetin tırmanması gerekir” diyor. ABD, siyasi çözüm istemiyor. Bu durumda karşı taraflara nasıl verimli bir görüşme olabilir ki? Sürekli yabancılardan talimat alan amatörler var karşımızda. Biz, Suriyeli- Suriyeli görüşmeleri olsun istiyoruz.

Beyhan YILDIRIM >>> ABD, İsrail ve diğer ülkeler tam olarak ne istiyorlar Suriye’den?

Beşar CAFERİ >>> Kuyruk acıları var, eski hesapları var. Bölgenin hakimi olmak, zenginlikleri ele geçirmek istiyorlar. Suriye’nin Irak işgali döneminde izlediği siyaseti hâlâ hazmedemediler. Lübnan ve Filistin politikalarımızdan her zaman rahatsız oldular. Kendi çıkarlarını hayata geçirmek için her türlü yola başvurdular.

Beyhan YILDIRIM >>> Eski ABD Dışişleri Bakanı Powell’in 2004 ziyareti, Erdoğanların devreye sokulması vb. Son olarak“İnsani felaket yaşanıyor” diyerek, Suriye’yi zor duruma mı istiyorlar?

Beşar CAFERİ >>> Evet, bunu daha önce de denediler. Suriye’yi ele geçirmek için yaptıkları girişimler, saymakla bitmez. Irak işgali döneminde, Lübnan Başbakanı Refik Hariri’ye yapılan suikast sonrasında olduğu gibi. Ancak Erdoğan Hükümeti’nin ihanetini Suriye halkı asla unutamaz. Türkiye’deki kardeşlerimizle ilişkileri en üst düzeye taşımak için kucaklarımızı açtık. Erdoğan Hükümeti, Suriye halkı ve yönetiminin samimi yaklaşımlarını kendi çıkarları için, ABD’nin çıkarları için kullanmak istedi. Arap dünyasına açılmak için Suriye’yi kullanmak istediler. Suriye yönetimine ABD destekli Müslüman Kardeşlerin gelmesini istediler. Erdoğan ve Davutoğlu’nun cezasını Türk milleti verecektir.

‘Erdoğan özür dilemeli’

Beyhan YILDIRIM >>> Türkiye ile ilişkileriniz AKP varken normalleşebilir mi? Erdoğan, İran ziyaretinde siyasi çözümden yana olduğunu söyledi.

Beşar CAFERİ >>> Bize yaptığı ihaneti unutamayız. Suriye halkından ve yönetiminden özür dilemelidir. Suriye’de döktüğü kandan dolayı özür dilemesi gerekir. Erdoğan Hükümeti’nin desteklediği miltitanlarca Halep’ten parça parça alıp sökülen, daha sonra Türkiye’de satılan, çalınan 1400 fabrika ve üretim tesisinden dolayı Suriye’den özür dilemelidir.

Beyhan YILDIRIM >>> ABD, Fransa ve Suudilerin Ürdün- Suriye sınırından Suriye’yi tehdit ettiğini açıklandınız. Bu ülkeler Suriye’de askeri alanda kaybettiklerini, ülkenizi tehdit ederek masa başında mı elde etmek istiyorlar?

Beşar CAFERİ >>> Tamamen söylediğiniz gibi. Önce kuzeyden üzerimize gelmek istediler. Başarılı olamadılar. Şimdi “güneyden geliriz” tehditlerini savuruyorlar. Buna asla güçleri yetmez. Üç yılda terör yoluyla amaçlarına ulaşamayanlar, şimdi tehditler savuruyorlar. “Teröre destek vermeye son verin, teröristlere para ve silah yardımını derhal kesin, uluslararası devletler hukukuna , BM’nin kararlarına uyun” diyoruz. Tehditlerin 2. Cenevre’de görüşmelerin sürdüğü sırada yapılması, Suriye’nin askeri alanda ilerlediği dönemde yapılması manidar. Mesele şu: ‘ABD’nin Siyasal İslamı’ Ortadoğu’da kaybetti. Mısır’da, Tunus’ta, Suriye’de, Türkiye’de, bütün bölgede perişan oldular. O nedenle panik halinde ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Kürt koridoruna geçit yok!

Beyhan YILDIRIM >>> Türk milleti özellikle Suriye’nin kuzeyinde nelerin olduğunu bilmek istiyor...

Beşar CAFERİ >>> Öncelikle yönetimde kim olursa olsun Türkiye’den Suriye’ye teröristlerin ve silahların sızmasını engellemelidir. Her yerde en büyük sorun terörizmdir. Teröristler, taşeronlar devrede.

Beyhan YILDIRIM >>> Sayın Faysal Mikdat, gazetemize “Kürt koridoru İsrail planı” açıklamasını yaptı. Irak’ın kuzeyindeki petrolün, Akdeniz’e ulaştırılması, Irak’ın kuzeyi genişletilerek “Kürdistan” kurulması planlarına ne diyorsunuz?

Beşar CAFERİ >>> Bu planlardan haberimiz var. Her şeyi biliyoruz. Ne kuzeyde, ne de güneyde amaçalarına ulaşacaklar. Sponsorlar da, kuklaları da hayal dünyasında yaşıyorlar. Suriye olarak, bu planların hayata geçmesine asla izin vermeyiz.

15 parçalı Türkiye!

Beyhan YILDIRIM >>> Hâlâ Federasyon önerenler var...

Beşar CAFERİ >>> Buna asla izin vermeyiz. Suriye diye bir şey kalmaz. Eğer Suriye 5 parçaya bölünürse, şurası kesin: Türkiye 15 parça olur. Suriye’den sonra sıra Türkiye’ye gelir.

Beyhan YILDIRIM >>> Mülteci sorunu ne olacak?

Beşar CAFERİ >>> Suriye’ye geri dönün diyoruz. Onurunuzla vatanınızda yaşayın. Suriye’ye geri dönenler, hiçbir yaptırımla karşılaşmayacak. Sorgulama da olmayacaktır.

Beyhan YILDIRIM >>> Cenevre’deki görüşmeler devam edecek mi? Nasıl bir süreç söz konusu?

Beşar CAFERİ >>> Raporları görmemiz gerekiyor.

Söyleşi : Beyhan YILDIRIM - 18 Şubat 2014 - Aydınlık İsviçre

john kerry sergei lavrov

İlgili Habarler :

Lavrov: ABD Şam’la doğrudan temas kursun!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye sorununun çözümü konusunda 1.Cenevre bildirisinin alternatifinin olmadığını söyledi. Russia Today’in haberine göre Eritre dışişleri bakanıyla görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Suriye krizine ve Cenevre görüşmelerine değindi.

Suriye sorununun çözümü konusunda 1.Cenevre bildirisinin temel alınması gerektiğini belirten Lavrov, siyasi çözüm müzakerelerine katılmak isteyen başka muhalif grupların da bulunduğunu belirtti.

Silah gönderen yardım da gönderebilir!

Lavrov, “Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde insani yardım ulaştırılması bahanesiyle Suriye’ye müdahalede bulunulmasına asla izin vermeyecektir. BM Güvenlik Konseyi, Suriye’ye askeri müdahale yönünde hiçbir şekilde karar alamayacaktır” dedi. Bazılarının teröristler tarafından işlenen cinayetleri, Suriye yönetimi tarafından işlenmiş gibi göstermeye çalıştığını belirten Lavrov, “Biz, sürekli olarak Amerika’dan Suriye yönetimi ile doğrudan ilişki kurmasını istiyoruz” dedi. Suriye’ye insani yardım gönderilmesi konusuna da değinen Lavrov, “Muhaliflere silah gönderenler, Suriye’ye insani yardımlar da yapabilirler” dedi.

*** *** ***

tunus disisleri bakani munci hamdi

Tunus, Şam ile yeninden ilişki başlatıyor!

Tunus Dışişleri Bakanı Munci Hamdi, Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatmaya hazır olduklarını açıkladı. Şuruk gazetesinin haberine göre Tunus Dışişleri Bakanı Munci Hamdi, Suriye’deki diplomatik temsilciliğin ilişkilerin yeniden açılması için Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki nezdinde ciddi girişimlerin bulunduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Hamdi, ilk aşamada Beyrut’taki bazı diplomatların Şam’a nakledilmesi konusunda uzlaşmanın sağlandığını söyledi. Raşid el-Gannuşi liderliğindeki Nahda Partisi’nin ağırlıkta olduğu Tunus hükümetinin muhalefetin baskısı sonucu istifa etmesinden sonra kurulan Mehdi Cuma hükümetinin tüm Arap ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye öncelik verdiği bildiriliyor.

caferi suriyeden sonra sira turkiyeye gelir1

caferi suriyeden sonra sira turkiyeye gelir2

Son Yazılar