abd fransa ve suudiler bizi guneyden tehdit ediyor

BM Suriye Daimi Temsilcisi Caferi: ‘ABD, Fransa ve Suudiler bizi güneyden tehdit ediyor!’

Rusya ve Suriye, ABD’yi Cenevre’deki görüşemeleri baltalamakla suçluyor.

WSJ’nin haberine göre, Suudiler ‘muhalifleri’ ağır silah veriyor. Saldırıların güneyden geldiğini söyleniyor.

2.Cenevre görüşmelerinin ikinci turu sonuç alınamadan bitti. İbrahimi, ABD ve Rusya dışında başka ülkelerin de müdahil olmasını istedi. Sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi başkanlığında bir araya gelen taraflar, 3. turun gündemini belirlemekte anlaşma sağlayamadılar. 2. turu özetleyen İbrahimi, ilk turda insani yardım konusunda küçük adımlar atıldığını, daha çok iyimserliğin hakim olduğunu ancak 2. turun sonunda görüşmelerin tıkandığını açıkladı. İbrahimi, Rusya ve ABD’nin girişimleriyle başlayan 2.Cenevre’ye ABD ve Rusya dışında başka ülkelerin de müdahil olmasını arzuladıklarını söyledi.

İbrahimi, Cenevre’deki BM Temsilciliği’nde şu açıklamayı yaptı :

“3. turda da aynı çıkmazın yaşanmaması için taraflarlarla gündemi belirlemeye çalıştık. Buna göre dört gündem maddesi taraflarca kabul edildi. Sırasıyla, şiddet ve terörün sonlandırılması (1), tam yetkili ‘Geçiş Hükümeti’ (2), Devlet kurumlarının işlevini görmesi (3), ulusal uzlaşma ve barış (4)” Tıkanma noktasına gelen görüşmelere ilişkin BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeleri bilgilendireceğini söyleyen İbrahimi, 2.Cenevre’de şimdiye kadar herhangi bir ilerleme kaydedilemediğinden dolayı Suriye halkından özür diledi. İbrahimi, Hums’da küçük ilerlemeler olduğunu, Suriye krizini çözebilmek için umutlandıklarını belirtti.

‘İbrahimi bizi haklı buluyor’

Koalisyon delegasyonu adına açıklama yapan Suriye-ABD Konseyi Başkanı Dr. Luay Safi, “Eğer 3. turda ‘Geçiş Hükümeti’ maddesi ele alınmasza Cenevre’ye gelmeyiz” dedi. Suriye’deki terörden Esad yönetimini sorumlu tutan dış destekli koalisyon delegasyonu üyeleri Hükümet’in Cenevre’ye sadece zaman kazanmak için geldiğini ve terörizm konusu dışında hiçbir konuyu ele almak istemediğini iddia etti.

2cenevre konferansi baris mi

‘ABD ve İsrail çözüm istemiyor’

Suriye resmi heyeti adına görüşmeleri yürüten BM Suriye Daimi Temsilcisi Dr. Beşar Caferi, 2.Cenevre’de siyasi çözümü engelleyen, yıkıcı faaliyetlerin olduğunu açıkladı.

suriye bm temsilcisi caferi

ABD, Suudi Arabistan ve Fransa’nın Suriye’nin güneyinde askeri harekat için hazırlıklar yaptıklarını duyuran Caferi şu açıklamayı yaptı:

“İlk turda gündem maddelerini ve sıralamayı kabul etmemiz sözde muhalifler için sürpriz oldu. ABD’nin, İsrail’in ve Suriye’nin sözde Dostları’nın taşeronu ve amatör olan karşı taraf, terörizm konusunu sonuçlandırmadan Geçiş Hükümeti’ni ele almamızı istiyor. Cenevre’de bulunan Robert Ford, dolayısıyla ABD, siyasi çözüm istemiyor. Ford, dün yaptığı açıklamada Suriye’de şiddetin tırmanması gerektiğini söyledi. ABD, Fransa ve Suddi Arabistan bizi Suriye-Ürdün sınırından tehdit ediyor. Bizden terör konusunu sadece iki saat konuşmamız isteniyor veya bir gün konuşmamız isteniyor. Terör sorunu bitse de bitmese de ‘Geçiş Hükümeti’ konusunu görüşmemizi istiyorlar. Bunu asla kabul etmeyiz. Terörü bitirmeden ‘Geçiş Hükümeti’ni konuşmayız."

WSJ: Suudi silahları Türkiye ve Ürdün’de bekletiliyor!

Wall Street Journal(WSJ)’ın haberine göre, Rus ve Çin yapımı uçaksavarlar Suriye yönetimine karşı savaşan teröristlere verilmek isteniyor. WSJ, haber kaynağının Arab asıllı bir diplomatın ve yönetime karşı mücadele eden ‘muhalifler’ olduğunu açıkladı. Haberde, Ürdün ve Türkiye’de depolanan silah sistemlerinin ateşlenmesiyle Suriye’deki çatışmaların daha da kızışacağı vurgulandı. Haberde, Suudilerin ‘muhaliflere’ söz konusu silahları vermek için uzun zamandır girişimleri olduğu belirtiliyor. WSJ’nin haberine göre, 2013 sonu ve 2014 Ocak ayında Ürdün’de düzenlenen toplantılarda, ABD ve Suudi istihbarat yetkilileri, ‘muhaliflere’ 3 milyon dolar ve silah yardımı yapma kararı aldılar.

Beyhan YILDIRIM - 16 Şubat 2014 - Aydınlık İsviçre

İlgili Haberler :

Suriye’nin güneyinde patlama: 48 ölü!

Suriye’nin Dera kentine bağlı Yadud beldesinde bir cami yakınlarında bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu ölenlerin sayısı 48’e yükselirken, 150’den fazla kişi de yaralandı. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Dera iline bağlı Yadud beldesinde dün cuma namazından sonra bir cami yakınlarında bomba yüklü aracın patlaması sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısının, 3’ü çocuk olmak üzere 48’e yükseldiği belirtildi.

Lübnan’da yeni hükümet!

Lübnan’da Başbakan Necib Mikati’nin istifasının ardından yaşanan 10 aylık hükümet krizi, dün kurulan Temmam Selam hükümetiyle aşıldı. Yaklaşık 10 ay önce hükümeti kurmakla görevlendirilen Temmam Selam, dün kabinesini açıkladı. Hizbullah liderliğindeki 8 Mart ittifakının geniş tabanlı ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki talebinden ve Suudi Arabistan ile Batı tarafından desteklenen 14 Mart ittifakının ise Hizbullah’ın yer aldığı bir kabinede bulunmama ısrarı yüzünden hükümet kurulamıyordu. El-Mustakbel Partisi Lideri Saad Hariri’nin 17 Ocak’ta yaptığı bir açıklamayla Hizbullah’ın yer aldığı bir hükümete katılmama ısrarından vazgeçmesi, yeni hükümetin kurulmasının önünü açtı. Temmam Selam’ın bugün açıkladığı kabinenin Hizbullah’ın öngördüğü şekilde 8+8+8 formülüne göre kurulduğu bildirildi.

suriye guneyden tehdit ediliyor

Son Yazılar