cenevrede suriyeye destek mitingi2

Cenevre’de görkemli Suriye’ye destek mitingi!

Avrupa’da yaşayan Suriyeliler Cenevre’de Birleşmiş Milletler binası önünde

Beşar Esad yönetimiyle dayanışma mitingi yaptı. Mitinge İşçi Partisi de destek oldu.

Suriye Delegasyonu ile muhalefet arasında görüşmelerin son gününde, Avrupa’da yaşayan Suriyeliler Cenevre’de Birleşmiş Milletler binası önünde Beşar Esad yönetimiyle dayanışma mitingi yaptı. Mitinge İsviçre, Fransa, Almanya ve Hollanda’da yaşayan Suriyeliler katıldılar.

İşçi Partisi Avrupa temsilciliği bir heyetle mitinge katılarak destek verdi. İP Dış İlişkiler Büro Başkanı Yunus Soner mitingde hazır bulundu. Suriye, Türkiye, Rus, Çin ve Venezüela bayraklarının dalgalandığı mitingde Esad’a destek sloganları atıldı.

Suriye Enformasyon Bakanı El Zubi’nin miting alanına gelmesi coşkuyla karşılandı ve izdihama neden oldu; El Zubi omuzlara alınarak sloganlar atıldı. Zubi yaptığı konuşmada: “Yabacı devletler Suriye’den elini çeksin. Onları eğitmekten ve silahlandırmaktan vazgeçşin” El Zubi, “Suriye’nin geleceğini ancak Suriyelilerin belirleyeceğini” ifade etti.

Cenevre’nin ikinci turu 10 Şubat’ta!

BM Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, Suriye yönetimi ile Ulusal Koalisyon adlı muhalif grup arasında Cenevre’de yapılan müzakerelerin ikinci turuna 10 Şubat’ta devam edileceğini açıkladı. İlk tur görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen taraflar, 10 Şubat’ta 2. tur görüşmelerin Cenevre’de yapılacağını açıkladılar. İbrahimi, çatışan tarafların üç yıl sonra ilk defa müzakereye başlamasının önemine işaret ederek, ilk tur görüşmeleri özetleyen 10 madde açıkladı.

Daha önce Suriye heyetinin sunduğu 5 temel ilkeyi büyük ölçüde kapsayan 10 maddelik açıklamanın ardından İbrahimi, “Bunlar benim çıkardığım sonuçlardır. Taraflardan farklı görüşler duyabilirsiniz” dedi.

Bir soru üzerine İbrahimi, “Suriye krizinde terörü destekleyen ülkeler olduğunu biz de biliyoruz. BM Genel Sekreteri Bam Ki Mun ile bir araya gelerek, Rusya Federasyonu ve ABD Dışişler Bakanlarını Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda bilgilendireceğim. Cenevre 1 temelinde yapılan ilk tur görüşmelerinde somut ilerlemeler olmadı. Hums’a insani yardım, terör sorunu, tutukluların / esirlerin durumu, geçici Hükümet konuları ele alındı. Ancak somut ilerlemeler olmamasına rağmen, tarafların Suriye’nin çıkarları doğrultusunda tartışmalı konuları 10 Şubat’tan itibaren tekrar görüşmeyi kabul etmeleri önemli bir başarıdır.  

‘ABD siyasi çözüm istemiyor’

İbrahimi’den sonra basının karşısına geçen koalisyon delegasyonu sözcüsü Luay Safi, “Geçici Hükümet kurulmadan Suriye’de ne terör biter, ne de diğer sorunlar çözülür” açıklamasını yaptı. Safi, “Cenevre 1”in ana hedefinin geçici Hükümet olduğunu iddia ederken, Suriye Dışişleri Bakanı Valid Muallim, “Cenevre 1’de Suriyeliler yoktu. İçeriği ve talepleri Rusya ve ABD arasında da tartışma konusu” ifadesini kullandı. Basın açıklamasına delegasyon üyelerinin tamamı ile çıkan Suriye heyetinin sözcülüğünü Dışişleri Bakanı Valid Muallim yaptı. Muallim, görüşmeleri başarısız olarak nitelerken, muhalifler olarak adlandırılan koalisyon delegasyonunun Suriye’deki terörü sonlandırmak için isteksiz olduğunu belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “Bunun da ötesinde, karşımızdakilerin sahada, askeri alanda herhangi bir gücü, yaptırımı olmadığı Cenevre’de kesinlik kazanmıştır. Suriye’de hiçbir silahlı birliğe komuta etmiyorlar” ifadesini kullandı. Muallim, ABD’nin konferans esnasında bile sözde muhalifleri silahlandırma kararıyla müzakere ortamını gerdiğini vurguladı. Muallim, ılımlı muhalifleri silahlandıracağını açıklayan ABD için, “Ayda mı yaşıyorlar? Ilımlı muhalifler mi kaldı. Eğer El Nusra, İslami Cephe, IŞİD ABD için ılmlıysa, kendileri bilir” ifadesini kullandı. Sözde muhaliflerin Suriyeli olup olmadığından kuşku duymaktayız” dedi. Aydınlık’a özel açıklamalarda bulunan Suriye delegasyonu üyeleri, Suriye heyetinin 10 Şubat’ta başlayacak 2. tur görüşmelerine de üst düzey katılım göstereceğini bildirdiler.

Beyhan YILDIRIM - Ali Rıza TAŞDELEN - 01 Şubat 2014 - Aydınlık Cenevre

Avrupalı teröristlerin Suriye kapısı: Reyhanlı!

Suriye’de savaşan Avrupalı Cihatçılar, Avrupa ülkeleri için önemli bir endişe kaynağı oluşturuyor. Londra’daki bir araştırma merkezinin verilerine göre iki yıl önce 400 olan Suriye’deki Avrupalı Cihatçıların sayısı 1937’ye yükseldi. Avrupalı Cihatçılar arasında 412 ile Fransa başı çekiyor. Fransa’yı 366 ile İngiltere, 296 ile Belçika, 240 ile Almanya ve 152 ile Hollanda takip ediyor. Avrupalı Cihatçıların, Suriye’ye geçiş noktası Türkiye’nin Hatay şehri. Fransa Haber Ajansı AFP, Güveççi köyü, Reyhanlı ilçesi ve Hatay Havaalanı’ndaki Cihatçıları görüntüledi.

“Türkiye güvenlik güçlerine ait gözlem noktalarının olmasına rağmen Cihatçıların, bir üs haline getirdikleri Güveççi köyünden Suriye’nin iç noktalarına rahatça geçtiklerini” belirten AFP muhabiri, köyde daha önce Halep’te savaşmış olan cihatçılarla karşılaşıyor.

Suudi Arabistan’da tedavi!

Cihatçılar, Suriye Ordusu’na karşı girdikleri çatışmaların görüntüsünü AFP muhabirine izletirken, “Aramızda, Alman ve Belçikalılar dahil dünyanın her bir ülkesinden cihatçı var” diyor.

“Reyhanlı’nın yabancı cihatçılar için Suriye’ye geçiş noktası haline geldiğini” ifade eden muhabir, “Reyhanlı’da askeri elbise, telsiz, cihatçıların kullandığı bandajlar ve savaş için gerekli diğer araçları satan dükkanlar var” diyor. Dükkan sahibi muhabire, “Suriye’deki savaşla bir alakasının olmadığını, kendisinin av malzemeleri sattığını” söylüyor. AFP muhabirinin Hatay’da gittiği bir diğer nokta ise havaalanı. Muhabir, havaalanında 20 yaşlarında, Suudi Arabistan’a gitmek üzere olan yaralı bir Suriyeli Cihatçıyla karşılaşıyor. Suriyeli cihatçı, Suudi Arabistan’da tedavi görmesinin ardından Suriye’deki savaşa katılmak için geri döneceğini söylüyor.

Son Yazılar