deniz yildirim tutuklu gazeteci225

Orduya kumpasın izi Pensilvanya'da!

Geçen haftaların modası; birçok haber kanalında

Fethullah Gülen'in 'herkul.org' daki açıklamalarıydı. Neredeyse gün boyu izlettiler. "Evlerine ateş düşsün, inde goril yaşar, hiçbir dönem böyle bir zülüm görmedik" türünden konuşmaları ezberlettiler.

Gülen'in başka bir internet sohbetini haber kanallarının dikkatine sunuyorum. Bir beddua değil ama Genelkurmay karargâhının neredeyse tamamının tutuklanmasına yol açan bir belge... Bakın 'hoca efendinin' içine nasıl doğuyor?

"İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın Taraf gazetesinde 12 Haziran 2009'da yayımlanmasından iki ay öncesi... Henüz dört sayfalık 'belge', bir yerde bulunmuş ve kamuoyuna yansımış değil. Fethullah Gülen, 'bulunacak' olan planın ayrıntılarını 6 Nisan 2009 tarihinde, 'herkul.org' sitesinde şöyle anlatıyor:

'Kalaşnikof verecekler, silahlandılar diyecekler'

" Yarın başka şeyler de icat edebilirler... Belki hakiki Müslümanlarla, okudukları kitaplarla, ayakta durmaya çalışan insanların içine sokmaya çalışırlar. Onları güçlendirirlerse, ellerine silahlar da verebilirler. Bu kitapların arkasındaki Zat'ın posterlerini evlerin duvarlarına asabilirler.

... Sonrada ellerine kalaşnikoflar verirler, iki yerde bir şey yapınca demek ki 'imkan bulunca bunlar silahlanabiliyor.' Sonra hiç silahı milahı, tabancası hatta çuvaldızı bile olmayan insanlara terörist damgası vuracaklar

... Bir taraftan bunları oluşturacaklar, bir taraftan işte irtica hareketi falan diyecekler. İrtica ile irtibatlandıracaklar.

Plan nerede yazıldı?

Fethullah Gülen'in bu konuşmalarıyla, o tarihte henüz ortaya çıkmamış "İrticayla Mücadele Eylem Planı" arasındaki bire bir benzerlikler şöyle:

Planın "3. İCRA: (a) Planlama ve Genel Faaliyetler" bölümünün 6. maddesi:

"Askeri suç kapsamında yapılacak ışık evleri baskınlarında, silahlı terör örgütü oluşturmak doğrultusunda; silah, mühimmat, plan vb. materyal bulunması sağlanarak, FG Grubu 'Silahlı Terör Örgütü' Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü (FSTÖ) kapsamına aldırılacak."

Zat'ın posterleri!

'Plan'daki "Kara Propaganda Faaliyetleri" bölümündeki maddeler dikkat çekiyor:

"İhbara dayalı ev baskınları yaptırılarak, buralarda silah ve mühimmatın yanı sıra FG'ciler ile irtibat kurulması istenen oluşumlara (Yahudilik, CIA, Mossad, Moon tarikatı, Humeyni, vb...) ait objelerin aynı ortamda bulunması sağlanacaktır."

"Çeşitli bilgi ve belgeler ile ilgili ortaya yem atılarak yakalanan personel hangi gruba ait olursa olsun FG'ci oldukları şeklinde ifade vermeleri sağlanacak.

Gülen'in konuşmayla "İrticayla Mücadele Eylem Planı" denilen belge arasındaki şaşırtıcı benzerlik ve zamanlaması belgenin üretilmiş olabileceğine dair kuvvetli şüphe oluşturuyor.

Yeniden yargılama konusu!

Avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda çıktığı söylenerek başlatılan soruşturma Albay Dursun Çiçek'le birlikte çok sayıda general, amiral ve albayları içine alarak Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a kadar uzandı. Av. Öztürk'ün telefonları emniyet tarafından dinlenmesine rağmen şehir dışında olduğu bir sırada ofisinde yapılan arama dikkat çekmişti. Planın büroda bulunduğu iddia edilmiş ancak Emniyet incelemesinde Öztürk'ün parmak izi çıkmamıştı. Belgede bulunan başka bazı parmak izlerinin kime ait olduğunun öğrenilmesi de mahkeme tarafından engelledi. Aramadan bir gece önce Öztürk'ün avukatlık bürosuna girildiğine dair HTS kayıtlarıyla ciddi şüpheler vardı. Mahkeme bu konuyu da görmezden geldi.

Yeniden yargılamanın en önemli konusu bu belgeleri üretenlerin bulunması olacaktır. Kumpas sahibine dönüyor...

Not: Kitap çalışmalarımı tamamlamak için yazılara ara veriyorum. Yakında görüşmek üzere...

Deniz YILDIRIM - 01 Şubat 2014 - Aydınlık

Son Yazılar