robert ford aktiviteleri2 225

Robert Ford Cenevre’de ortaya çıktı!

Suriye heyeti, “Terör sona ermeden çözüm olmaz” derken,

ABD, İngiltere, Fransa, AKP ve Körfez destekli muhalifler, “önce geçici hükümet, sonra diğer konular”diyor.

Suriye barış görüşmelerinin 7’inci gününde şiddet ve terörle mücadele konularını konuşan taraflar ilerleme sağlayamadı. Suriye muhalefeti ve rejim heyetlerinin dün öğleden sonra başka bir görüşme yapmayacağı, görüşmelere bugün Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda devam edileceği bildirildi.

Suriye’de yönetime karşı savaşan silahlı çeteleri desteklemek, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak tanınan muhalif grubun askeri ve siyasi faaliyetlerini yönlendirmekle sorumlu tutulan Suriye’nin ABD Büyükelçisi Robert Ford’un Cenevre’de olduğu ortaya çıktı. Ocak 2011’den bu yana ABD’nin Suriye Büyükelçisi olan Ford, Suriye yönetimine karşı savaşan taraflara destek veren Dubai merkezli Orient TV’ye Salı akşamı demeç verdi. Daha önce Mısır, Türkiye, Irak ve Cezayir’de diplomatik görevler üstlenen Ford, Suriye’deki ABD Elçiliğinin kapandığı için görevini ülke dışından yürütüyor.

robert ford aktiviteleri1

‘1.Cenevre’den çok farklı değil’

Salı günü görüşmelerin yapıldığı BM Cenevre temsilciliğinde ABD’nin “Ilımlı olarak geçinen muhalifleri açıktan silahlandırma kararı aldığını” duyuran Suriye heyeti, Robert Ford ’un Ahmet El Cerba başkanlığındaki koalisyon delegasyonunu Cenev re’den yönlendirmesine sert tepki gösterdi. Aydınlık’a özel açıklamalarda bulunan Suriye delegasyonu üyeleri şu bilgileri paylaştılar, “Karşı tarafa sunduğumuz 5 maddelik temel ilkeler bildirisi önce kabul edilmedi. Ancak daha sonra Ford ile görüşen sözde muhalifler, bu maddelerin aslında 1.Cenevre’den çok da farklı olmadığını öğrendiler. Sözde muhalifler bu sefer benzer bir metni bize sundular. ABD’nin silah yardımını artık açıktan yapmaya başlayacağını duyurduğu günün akşamı Robert Ford’un Cenevre’de basına demeç vermesi manidardır. Yıllardır Suriye dışında, İstanbul’da, Paris’te, Londra’da, Washington’da yaşayan sözde muhalifler Suriye’yi tanımamışlar, ülkede yaşanan terörü, katliamları, acıları anlamak istemiyorlar.”

robert ford aktiviteleri2

ABD ve Rusya ile temas!

Akşam saatlerinde basın toplantısı düzenleyen BM Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi de, “Ruslarla, Amerikalılarla ve diğer taraflarla temas halindeyim” dedi. İbrahimi şu ifadeleri kullandı, “Her gün şunu farkediyoruz. Taraflar masada oturmaya devam edecekler. Büyük olasılıkla bir hafta sonra ‘2.Cenevre’ye devam edeceğiz. Hâlâ konuşuyor olmamızdan dolayı mutluyum. Buz yavaş kırılıyor ama kırılıyor. 2. turun daha düzenli ve yararlı olacağını umuyorum. İlk turda tam benim beklediğim oldu. Somut ilerlemeler olmuyor. Ama görüşmelerin başlaması önemlidir. Yol almamız gereken bin mil var. Adım adım ilerliyoruz”

Terör sona ermezse...

Suriye krizini çözmek amacıyla Rusya Federasyonu ve ABD’nin girişimleriyle başlatılan 2.Cenevre 2 görüşmelerinin 5. gününde Suriye delegasyonu yaptığı basın açıklamasında bir kez daha terörün asıl sorun olduğunu vurguladı. Muhalifler olarak adlandırılan koalisyon delegasyonunun da teyit ettiği bilgiye göre, Şam yönetimi “1.Cenevre” nin terörle mücadele maddesinin öncelikli olarak ele alınmasını isterken, karşı taraf geçici Hükümet’in kurulmasındaki ısrarını sürdürüyor. Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Basın ve Siyasi Başdanışmanı Dr. Buseyna Şaban ile Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zubi, dış destekli koalisyon delegasyonunun amacının “1. Cenevre “nin terörle mücadele maddesini görmezden gelerek, ABD’nin yardımlarıyla iktidarı ele geçirmek olduğunu açıkladılar. Cenevre’de yapılan görüşmelere muhaliflerin küçük bir bölümünün geldiğini eleştiren Suriye delegasyonu, bundan sonraki görüşmelerde “1.Cenevre” nin birinci maddesi olan terörle mücadelenin ele alınacağını bildirdiler. Suriye heyeti, “Terör sona ermeden çözüm olmaz” tespitini yaparken, ABD, İngiltere, Fransa, AKP ve Körfez ülkeleri destekli Koalisyon Delegasyonu, “Önce geçici Hükümet, sonra diğer konular” görüşünde ısrar ediyor.

Beyhan YILDIRIM - 31 Ocak 2014 - Aydınlık Cenevre

robert ford eski suriye abd buyukelcisi

Ebu Gureyb işkencecisi Ford!

ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Suriye’deki yıkıcı faaliyetleri nedeniyle daha krizin ilk günlerinde halkı çileden çıkarmıştı. Ford, birkaç kez çeşitli kentlere giderek, terör eylemlerini kışkırtanları açıkça destekleyen açıklamalar yapmış ve Suriye halkı Ford’a birkaç kez yumurta ve domateslerle saldırmıştı. Bu da ABD’nin ve Suriye’nin karşılıklı olarak büyükelçilerini çekmelerine neden olmuştu.

Irak’ı bölme görevi!

Ford’un Irak görevi sırasındaki marifetleri de saymakla bitmiyor. Ocak 2004 tarihinde ABD Necef Elçisi olarak başlayan Irak görevi, Nisan 2004 tarihinde ABD Bağdat Büyükelçisi’nin “sağ kolu” olarak devam etmişti. Şii’lerin yoğun olarak yaşadığıNecef bölgesinde, başta Sünnilere karşı mezhep çatışması içinde rol alabilecek bazı Şii grupları “hazır kıta” haline getirmeye çalışmış, bu konuda Şii grupların içindeki çokbaşlılıktan yararlanmaya çalışmıştı.

Ford ve Ebu Gureyb!

Ford’un ABD Irak Büyükelçiliği’ndeki dış siyasi işler bölüm başkanlığı görevi sırasındaki faaliyetlerinde ise 2004 yılından itibaren Irak hapishanelerinde yaşanan işkence olayları ile bağlantı var. Wikileaks’e yansıyan belgelere göre, söz konusu işkenceler ABD yönetiminin denetiminde gerçekleşti. Ford ise bu işkencelerin arkasındaki operasyonel birimde bulundu.

rumsfeld resign the economist

Bu işkencelerin en başında, Amerikan askerlerinin Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki tutuklulara karşı yaptıkları insanlık dışı muameleler geliyor. Amerikalı ünlü gazeteci Seymour Hersh’in ortaya çıkardığı bu işkence skandalı, Robert Ford’un Irak görevi sırasında gerçekleşmişti.

negroponto elsalvador iskencecisi

Ford'un 'pir'i El Salvador işkencecisi Negroponto

Hocası Negroponte!

ABD’nin Irak işgalinden sonraki ilk büyükelçisi olan John Negroponte’nin “ikinci adamı” olarak göreve başlayan Ford, Irak’ı özellikle güvenlik anlamında “yeniden yapılandırma” görevinde yer almıştı. Ford, El Salvador “deneyimi” olan Büyükelçi Negroponte’nin “sağ kolu” olarak çalıştı. Negroponte, 1980’li yılların başında El Salvador’da Amerika karşıtlarının katledilmesi için “ölüm mangaları”nın kurulduğu dönemde, ABD’nin Honduras Büyükelçiliği görevini yapıyordu. El Salvador’un iki komşusundan biri olan Honduras’ta görev yapan Negroponte, “ölüm mangaları”nın oluşturulmasında doğrudan görev almıştı.

rumsfeld suudi istihbarat sefi bender

Rumsfeld’in has adamı!

Dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld daha sonradan hapishanelerde yaşanan bu işkencelerden dolayı sorumlu tutulmuştu. Amerikan Barolar Birliği (RAV), Ebu Gureyb ve Guantanamo’daki işkence olaylarında sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle, Rumsfeld hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Guantanamo’daki bir Suudi ile Ebu Gureyb Hapishanesi’nde tutuklu yatan 11 Iraklı’yı temsil eden Amerikan Barolar Birliği, Almanya’nın Karlsruhe kentindeki federal başsavcılığa 220 sayfalık suç duyurusunda bulunmuştu.

RAV Başkanı Wolfgang Kaleck, bir olayda Rumsfeld’in doğrudan talimatı bulunduğuna dair bilgiye sahip olduklarını belirtmişti. Suç duyurusunda tutukluların yeterli derecede uyumalarına izin verilmediği, yeterli beslenmedikleri ve cinsel tacize maruz kaldıkları ifade edilmişti. Alman yasaları nerede işlenirse işlensin savaş suçları hakkında dava açılmasına imkan verdiği için dava Almanya’da açılmıştı.

Aydınlık Dış Haberler Servisi - 31 Ocak 2014

Son Yazılar