suriye heyeti cenevre2

Şam’dan ‘masadan kalkarız’ çıkışı!

Suriye için birincil mesele terörü bitirmek,

tüm kesimlerin aday olacağı bir cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yanalar. Ancak muhalefet kendi başına fikir yürütemiyor, onlar adına kararları başta Türkiye olmak üzere, ABD ve İngiltere veriyor.  

2. Cenevre Konferansına Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığında katılan Suriye resmi heyeti dün Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi ile bir oturum düzenledi. Gazetemize konuşan Suriye heyeti kaynakları görüşmede heyet başkanı Muallim’in İbrahimi’ye; muhaliflerin heyetiyle “doğrudan ve koşulsuz” olarak konuşmak istediklerini söylediğini bildirdi. Ancak muhalif cephenin bu duruma soğuk durduğunu aktaran kaynaklar, muhaliflerin dolaylı görüşmeden yana olduklarını bildirdi.

aydinlik heyeti cenevre

Gazetemize bilgi veren Suriye heyeti, “bu nedenle, Muallim başkanlığındaki Suriye heyeti bir odada, muhaliflerin oluşturduğu heyetin ise başka bir odada bulunuyor. Ahdar İbrahimi ise iki heyet arasında mekik dokuyor” dedi.

Tak şak muhalefet!

Muhalefetin görüşmeleri neden doğrudan yapmaktan kaçtıklarını ve aracı kullanarak müzakere yaptıklarına yönelik sorumuz üzerine; muhaliflerin, Suriye heyetinden gelen her cevap ya da tekliften sonra Türk, Amerikan ve İngiliz yetkililerle görüştüklerini belirten kaynaklar, muhaliflerin bu nedenle yüzyüze görüşme yapmak istemediklerini ve dolaylı görüşmeler yaptıklarını belirttiler. Kaynaklarımız, “başta Türkiye olmak üzere, ABD ve İngiltere’den talimat alıyorlar. Buna göre konumlanıp, müzakerelerde ilerleme sağlamayı amaçlıyorlar.” dedi.

Davutoğlu’nun provokasyonu!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 23 Ocak akşamı yerel saatle 19:30’da muhalefet heyetiyle bir araya geldiğini belirten kaynaklarımız, bu görüşmede Davutoğlu’nun muhaliflere “Esad istifa ederse ancak doğrudan müzakerelere geçin, istifa olmazsa kesinlikle doğrudan görüşmeler yapmayın” dediğini aktardılar.

‘Savaşta kaybettiklerini masa başında geri istiyorlar’

Kaynaklarımız muhalif heyetin kesinlikle bu müzakerelere hazır olmadığını ve bu ciddiyetsizlik içinde adım atmanın zor olacağını, Davutoğlu’yla önceki akşam yaptıkları toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın gitmesi koşulunu yeniden sesli bir şekilde dillendirmeye başladıklarını anlattılar. Suriyeli kaynaklar, Davutoğlu’nun muhalefeti yeniden, -Suriye’nin katılmadığı- 1. Cenevre konferansı noktasına getirmeye çalıştıklarını ve “Esadlı bir çözüm olamaz” noktasında bu nedenle direttiklerini belirttiler. Suriye heyeti durumu, “Savaşta kaybettiklerini masa başında geri istiyorlar” şeklinde özetledi.

Muhaliflerin heyet başkanı Ahmed Carba, Cumhurbaşkanı Esad’ın 2. Cenevre toplantısında bulunmaması üzerine, kendisinin de müzakerelerde bulunmayacağını, bunun yerine, -aynı Esad gibi- kendisini temsilen bir isim yetkilendirdiğini belirtti.

Suriye’nin birincil meselesi terörü bitirmek!

8 kişi ve bir başkandan oluşan heyetlerde Velid Muallim Suriye heyetine başkanlık ediyor. Heyette yer alan Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyna Şaban Cenevre’ye terörü durdurmak için geldiklerini, Suriye halkı ve ordusunun gücüne inandıklarını ve bu nedenle dünyadaki hiçbir gücün Suriye topraklarına zarar veremeyeceğini ve Suriye halkının onurunu kıramayacağını söyledi.

‘Konferansı bombalıyorlar’

Suriye heyetinin bir başka ismi Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye resmi heyetinin 2. Cenevre konferansına başarıya ulaşması için katıldığını ve şiddeti durdurmak için her türlü çabayı harcadığını ancak, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın konferansı “bombalamak istediğini” belirtti. Kaynaklarımız Velid Muallim’in İbrahimi’ye aynı zamanda; uluslararası toplumun Suriye ve halkına dışarıdan yapılacak dayatmaları değil de Suriyelilerin bizzat kendi aralarında üstüne uzlaşacakları sonuçları onaylaması ve tebrik etmesi gerektiğini bildirdiğini aktardı.

Seçimler mayısta!

Mayıs 2014 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını aktaran kaynaklar, bu seçimlerde her kesime kapıları açtıklarını, herkesin kendi adayıyla gelebileceğini bunun serbest seçim olacağını belirttiler. Beşar Esad’ın ise aday olup olmayacağının ise daha kesin olmadığını söylediler. Kaynaklarımız, Esad’ın şunu söylediğini aktardılar: “sokak, millet kimi istiyorsa onu seçerler”. Bu arada BM’ye yakın kaynaklar; Muallim’in İbrahimi’ye; diğer tarafın ciddiyetsizliği ve hazır olmaması nedeniyle yarın (bugün) ciddi çalışma oturumlarının yapılmaması halinde Suriye resmi heyetinin Cenevre’den ayrılacağını belirttiğini ifade etti. SANA Haber Ajansı muhabiri ise BM kaynaklarından naklen İbrahimi’nin bugün yapılan görüşmeyi ‘yarım adım’ olarak nitelendirdiğini, bu adımın diğer yarısının ise yarın yapılacak görüşmeyle tamamlanacağını’ ifade ettiğini aktardı. İbrahimi’ye yakın kaynaklar ise; İbrahimi’nin Suriye resmi heyeti ile ‘muhalefet’ heyeti arasında ortak bir taban bulma çabasında olduğunu ifade etti.  

Kürtlerden Carba’ya tepki!

Suriye Ulusal Koalisyonu adlı muhalif örgütle birlikte 2. Cenevre konferansına katılan Kürt delegeler, Koalisyon Başkanı Ahmed Carba’ya tepki gösterdi. Irak Kürdistan Bölgesinden yayın yapan Rudav televizyonunun haberine göre Kürt politikacılar, Ahmed Carba’nın yaptığı konuşmada Kürtlerin sorunlarına hiç değinmemesinin kaygı verici olduğunu belirtti. Habere göre 2. Cenevre konferansına katılan beş kişilik Kürt heyeti, yapılan konuşmaların ardından Ahmed Carba’yı sert ifadelerle eleştirdi. Ulusal Koalisyon heyetindeki Kürt temsilciler, koalisyon bünyesinde daha önce varılan anlaşmaya rağmen, Carba’nın Kürtlerin sorunlarına dair hiçbir şey söylememesinin kaygı verici olduğunu söyledi. Yekiti Partisi Başkanı İbrahim Bero, Ulusal Koalisyon’la birlikte 2. Cenevre konferansına gitmeden önce verdiği bir demecinde Ulusal Koalisyon’un Cenevre konferansında Kürtlerin taleplerinin önünü kapatması halinde kendilerinin de Koalisyon’a karşı tavır alacaklarını açıklamıştı.

Beyhan YILDIRIM - 25 Ocak 2014 - Aydınlık Cenevre

zariften davutogluna hizbullah resti

Son Yazılar