deniz yildirim tutuklu gazeteci225

Kendine jet, Silivri'ye kağnı ayarlayan uyanık!

Tayip Erdoğan'ın,

"... Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ mesai arkadaşım, tutuksuz yargılanmalı" dediğinin üzerinden iki yıl, "elinde kesin hükümler yok da sen yüzlerce subayı, astsubayı örgüt elemanı olarak veya örgüt kuran olarak değerlendirirsen burası silahlı kuvvetlerin moral değerlerini alt üst eder..." konuşmasından bu güne bir yıl geçti.

Bülent Arınç "Uzun tutukluluğa karşıyım. Peşin cezaya dönüşmesin" diyeli iki yıl oldu.

Cemil Çiçek "Yapılan yasa değişiklikleri tutuksuz yargılamayı öngörüyor. Yargıçlar buradan hareketle tahliye karaları verirse, yasa koyucunun amacıyla uyumlu karar vermiş olur." açıklamasını bir buçuk yıl önce yaptı,

'Yargı jet hızına ulaşacak'

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in "Türkiye'nin AİHM'den ihlal alması sonucunu getiren uygulamaları düzeltiyoruz. Uzun tutukluluk bunların başında geliyor. Yargı jet hızına ulaşacak." demesinden bu güne iki yıl geçti.

AKP'li Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya "hâkimlerin hukuka uyması gerekir. Hâkimler kendini Allah sanıyor" beyanatını vereli bir buçuk yıl oldu.

Bazı yetkililerin "1000 gün tutukluluğa yargısız infaz denir" açıklaması üzerine bazı tutuklular cezaevinde 2000. günü doldurdu.

İkinci yargı paketi çıkalı iki, üçüncü paket 19 ay, dördüncü yargı paketi yürürlüğe gireli neredeyse bir yıl oldu.

'İyi hesaplamak lazım'

Yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; Ergenekon ve Balyoz için "geçmişte sesimizi daha gür çıkarmalıydık. Yeniden yargılama kapsamlı bir çalışma. Anayasa mahkemesinden dönmesin. Getirisini götürüsünü iyi hesaplamak lazım. Bugünden yarına olacak şey değil." diyeli üç hafta oldu.

17 Aralık'ta başlayan "Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması'nın polisleri aynı hafta, savcıları ise bir ayı dolmadan görevden alındı. 6 yıldır Ergenekon'da her türlü hukuksuzluğu, kumpası yapanlar onlardı.

İzmir'de Ulaştırma Bakanı'nın bacanağına operasyon yapan polis müdürü aynı gün uzaklaştırıldı.

MİT'in tırlarını ve İHH'yı arayan savcılara el çektirildi. Müdürler bir gün sonra kendini Trafik Şube'de buldu.

Paralel devlet kendilerine dokununca jet hızıyla düzenleme yapan uyanıklar, iş Silivri'ye gelince kağnı yürütüyorlar.

Bitirin bu ayıbı!

Hükümet, Ergenekon, Balyoz, Şike ve diğer tertiplerde özgürlüğü oyalamaya kalkarsa, yargıdaki "reform" görünümlü yolsuzluklarının üzerine kat çıkar. Bu ucubeye ne kadar kat çıkarsanız, batışınız o kadar kuvvetli olur.

Gelinen aşamada "kumpas"tan utanmak yetmez. Bitirin Silivri'deki insanlık ayıbını. Bu saatten sonra Cemaat ve bazı çevrelerin hatırına Silivri'yi boşaltmayı engelleyenlerin "evlerine ateş düşer", "birliği bozulur."

Deniz YILDIRIM - 23 Ocak 2014 - Aydınlık

Son Yazılar