beyhan yildirim strobele2

‘Alman Meclisi, Almanya’daki ABD üslerini sorgulayacak’

Dinleme Skandalını İfşa Eden Snowden’la Görüşen

Alman Milletvekili Ströbele Aydınlık’a Konuştu:

-‘ABD’nin Afrika ve Kuzey Afrika’daki insansız hava araçları saldırılarını Almanya’daki üslerinden planladığı şüphesi var. Bu Alman egemenliği ve anayasasına aykırı. Bunu kanıtlamak zor, çünkü Amerikan üslerinde ne olup bittiğini bilmiyoruz.’

-Bir an önce komisyonun kurulmasını Ocak ayında çalışmalara başlamasını istiyoruz. Baş tanık Edward Snowden’ın komisyona gelip bilgi vermesini istiyoruz. Snowden güvenliğinin sağlanması halinde Almanya’da ifade verebileceğini belirtti.

*** *** ***

Almanya’da son beş dönemin parlamento üyesi Yeşiller Partisi Milletvekili Hans- Christian Ströbele gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Meclis Dışişleri Komisyonu Üyesi olan 74 yaşındaki Ströbele, adını ABD’nin dünya çapındaki dinleme faaliyetlerini ifşa ederek duyuran ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden ile 31 Ekim 2013’te bir araya gelerek büyük yankı uyandırmıştı. Alman milletvekilinin gazetemize verdigi bilgilere göre, NSA dinleme skandalı nedeniyle gerilen Almanya-ABD ilişkileri sonucunda Alman Meclisi, ülkedeki ABD üslerinindeki faaliyetleri araştırmak amcacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruyor...

‘Savaşa dahil olmaktan çekiniyoruz’

Beyhan YILDIRIM >>>  Alman Meclisi önümüzdeki günlerde Alman Patriot Füze Bataryalarının ve 300’u aşkın Alman askeri personelin Türkiye’deki görev süresini uzatacak. Koalisyon ortakları CDU ve SPD oylamada ‘Evet’ oyu kullanacak. Yeşiller’in de büyük çoğunluğu, geçen yıl olduğu gibi, Patriotların konuşlanma süresinin uzatılmasını istiyor. Siz geçen yılki oylamada ‘Hayır’ oyu kullanmıştınız. Nedenlerini öğrenebilir miyiz?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Ben Patriot Füze Bataryalarının konuşlanmasına karşı oy kullandım. Çünkü Suriye ile Türkiye arasında yaşanacak muhtemel bir savaşta Almanya’nın da içine çekilmesi söz konusu, savaşa dahil olması beni kaygılandırıyor. Türkiye tarafından sürekli uçuşa yasak bölge lafları duyuyoruz. Ya da Türkiye’nin bir şekilde saldırmasının ihtimal dışı olmadığını duyuyoruz. Eğer böyle bir eylem olursa, o zaman Hollanda ve Alman füzeleri de harekete geçebilir. Ya da Suriye tarafından bir saldırı olabilir.

beyhan yildirim strobele

Beyhan YILDIRIM >>>  Uçuşa yasak bölge fikri Türk Hükümeti’ne mi ait?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Her türlü savaş senaryosu gündemde. Ben de biliyorum ki, Türkiye- Suriye sınır bölgesinde silahlı çatışmalar oldu, bölgedeki Türk halkı da bundan zarar gördü, kayıplar verdi. Ama Türkiye’de konuşlandırılan Patriotlar bölge halkını koruyamaz. Halka karşı orta menzilli füzeler kullanılmamakta. Alman ve Hollanda askerlerinin bölgede bulunması bölgedeki genel savaş tehlikesini arttırıyor.

Beyhan YILDIRIM >>>  Bölgede aynı zamanda Malatya’da ABD’nin füze kalkanı var. Eğer İran, İsrail tarafından saldırıya uğrarsa, Türkiye’yi vurabilir. Aynı şekilde, Suriye’den Türkiye’ye füze atılırsa Alman askerleri de karşılık vermek zorunda kalacaklar...

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Alman askerinin de çatışmalara taraf olması ihtimalinden kaygılıyım. Patriotların Türkiye’ye güvenlik getirmeyeceği kanaatindeyim.

Türkiye ve Suriye arasında bir savaş çıkması halinde, Alman Patriotlarının ve askerlerinin bulunduğu üs de Suriye’nin saldırı hedefleri arasında olacak. Bence Suriye’den şimdiye dek Türkiye’ye tehdit gelmedi. Suriye askerlerinin Türkiye’ye girmesi veya saldırması söz konusu değil. Esad da defalarca Türkiye’ye saldırmayacağını söyledi.

‘Asıl sorun El Kaide’

Beyhan YILDIRIM >>>  Rusya’nın da bölgede çıkarları var. Dünya genelinde yeni bir kutuplaşma şekilleniyor. Bir tarafta ABD ve Rusya, yanında da bir ihtimal Çin. Sizce ABD yeni kutuplaşmayı değerlendirerek Avrupa’daki gücünü sürdürmek mi istiyor?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  ABD, Türkiye’de ve Almanya’da da güçlü bir askeri varlığa sahip. Almanya’da yaşadığımız sorun şu: ABD’nin Afrika ve Kuzey Afrika’daki insansız hava araçları (predatör) saldırılarını Almanya’daki üslerinden planlanıp, gerçekleştirdiğine dair kuvvetli şüphe var. Ve bu durum Alman egemenliği ve Alman anayasasına aykırı. Tabii ki bu şüpheyi kanıtlamak zor, çünkü Amerikan üslerinde ne olup bittiğini bilmiyoruz. Amerika’nın Almanya’daki ana üssü Rammstein’da. Yani, Afrika’ya yapılan saldırıların merkezi (Africom) Almanya’nın tam ortasında olan Stuttgart’ta.

ABD’nin Suriye ve Türkiye’de, özellikle Ortadoğu’da stratejik ve askeri çıkarlarının olduğundan eminim. Bu nedenle bölgede tansiyonun düşmesi için her türlü çabayı göstermek durumundayız. Ay sonunda olacak Suriye Barış veya Ateşkes Konferansı’ndan (2.Cenevre) bir şey çıkacağı umudu kayboldu.

Bölgedeki temel poblem Suriye’deki iç savaş değildir. Asıl sorun Suriye ve Irak’a ait büyük toprak parçalarının İslami hakimiyet isteyen El Kaide’ye yakın militan örgütlerinin kontrolüne geçmesidir.

Beyhan YILDIRIM >>>  ABD, Soğuk Savaş süresince siyasal İslamı kendi çıkarları için her yerde destekledi. 11 Eylül’den sonra da devam etti. Almanya’da da siyasal İslam var, örneğin Gülen hareketi...

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Amerika her zaman aynı hatayı yapıyor; her zaman şu ilkeye göre hareket ediyor: “Ortak düşmana karşı ortak mücadele edenler dostumuzdur”.

Ancak bu dostların kimler olduğuna bakmıyor. Özellikle Afganistan’da El Kaide ve Taliban’ın CIA, ABD tarafından aynı zamanda desteklenmesi özellikle dramatiktir. Aynı şeyi şu anda Suriye’de yaşıyoruz. ABD’nin dostları Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan, Katar ve diğer ülkeler Suriye’deki özellikle cihatçıları silah ve parayla muazzam biçimde destekliyor. Bu siyaset son bulmadıkça, bölgede, Türkiye’nin komşu ülkelerinde Suriye ve Irak’ta İslami devletçiklerin (Teilstaaten) kurulma tehlikesi artıyor. Ve tabii ki bu bütün bölgeyi, NATO’yu ve NATO devleti Türkiye’yi de tehdit ediyor.

ABD üslerini araştırma komisyonu!

Beyhan YILDIRIM >>>  Almanya’daki Amerikan üslerine karşı çalışmalarınız ne olacak?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Biz öncelikle Almanya’daki Amerikan üslerinde neler olduğunu açığa çıkarmak istiyoruz. Afrika’da, Yemen’de, Sudan’da insansız hava araçlarıyla öldürmek üzere yapılan saldırıların gerçekten de Alman topraklarından mı planlanıp gerçekleştirildiği şüphesine açıklık getirmek zorundayız. Asla kabul edemeyeceğimiz bir durum. Gazetecilerin bilgilerine ihtiyacımız var. Ancak biz bütün bunları Alman Meclisi’nde araştırma konusu yapacağız.

Beyhan YILDIRIM >>>  ABD ve Almanya arasında 11 Eylül’den bu yana ilişkiler gergin. NSA dinleme skandalıyla daha da arttı. Şu an ilişkiler nasıl?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  İlişkiler çok zor durumda, gölge düştü. Çünkü arkadaş arkadaşı gizlice dinlemez. Bu her zaman ortamın gerilmesine yol açar. Aile içinde, arkadaşlar arasında ve devlet ilişkilerinde de böyledir. Başbakan Merkel’in yıllarca dost bir ülkenin istihbaratı (NSA) tarafından dinlenilmesi kabul edilemez. Bundan daha da kötüsü, milyonlarca Almanın iletişimi dinlendi, ileride bu kişilere karşı kullanılmak üzere kaydedildi. Şimdi deniliyor ki, bütün bunlardan ‘kötü Snowden suçlu!’ O sadece gerçekleri su yüzüne çıkardı. Eğer onun açıklamaları ve özellikle belgeleri olmasaydı bütün bunları bilmeyecektik. Merkel ve Alman Hükümeti hâlâ dinleniyor olacaktı. Brezilya Devlet Başkanı’ndan, Vatikan’daki Papa’ya, Meksika’dan Fransa’ya bütün dünyayı ilgilendiren bir dinleme skandalı söz konusu.

‘Snowden baş tanık olacak’

Beyhan YILDIRIM >>>   ABD çok kutupluluk olgusuna rağmen tek kutuplulukta ısrar ediyor. Almanya’nın konumu nedir?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Almanya AB’nin bir parçası, transatlantik askeri ittifakta, NATO’da yer alıyoruz. Türkiye, ABD ve diğer ülkeler gibi... ABD de bu ittifakta yer alıyor, ancak bu demek değildir ki, NATO’nun öncü ülkesi ABD üye ülkelerde her istediğini yapabilsin. Ülkelerin egemenlik hakları var. Almanya’nın ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerin egemenlik hakları var ve riayet edilmek zorunda. ABD, eğer Alman yasalarına uyduğunu iddia ediyorsa bu büyük bir yalandır. Çünkü Alman yasalarında Başbakan dinlenecek diye bir madde yok. Buna rağmen Amerika geçen yaz aylarının sonuna kadar Başbakanı dinledi. Amerika ile sorunu açıkça konuşma zamanı geldi.

Beyhan YILDIRIM >>>  Snowden ile görüşmeniz dünya çapında yankı uyandırdı. Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak mı?

Hans- Christian STRÖBELE >>>  Evet, Alman Meclisinde Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak. Yeşiller ve Sol Parti öteden beri bunu talep ediyor. Hükümeti oluşturan SPD ve CDU uzun süre buna karşı direndi, fakat şimdi anladılar ki komisyon kurulmadan olmayacak. Bir an önce komisyonun kurulmasını Ocak ayında çalışmalara başlamasını istiyoruz. Baş tanık Edward Snowden’ın komisyona gelip bilgi vermesini istiyoruz. Snowden Moskova’daki görüşmemizde güvenliğinin sağlanması halinde Almanya’da ifade verebileceğini belirtti.

Söyleşi : Beyhan YILDIRIM - 18 Ocak 2014 - Aydınlık (Berlin)

Son Yazılar