beyhan yildirim gregor gysi2

Alman askerinin Ortadoğu’da ne işi var!

Luxemburg ve Liebknecht’i mezarları başında

andığımız sırada Alman Sol Partisi liderleriyle konuştuk.

‘Olur da gerçekten bir şekilde Türkiye’ye füze fırlatılırsa, Alman askerleri karşılık vermek zorunda kalacaklar. Bu bir çılgınlıktır. Alman Patriot füze bataryalarının Ortadoğu’da konuşlanması son derece tehlikelidir. Rosa Luxemburg (doğumu 1871, ölümü 15.01.1919) ve Karl Liebknecht (1871- 15.01.1919), Almanya’da sosyalizmin iki önemli teorisyeni ve lideri. Katledilişlerinin 95. yılında Berlin’de anılıyor. Alman Meclisi’nde 64 milletvekili ile temsil edilen Sol Parti (Die Linke), Doğu Berlin’deki Sosyalistler Anıtı’ndaki anma törenine her yıl olduğu gibi geniş katılım gösteriyor. Anma töreni sabah saat 9.15’te başlıyor.

rosa luxemburg karl liebnecht

Greogor Gysi: 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı başladı!

Berlin uzun zamandır bu kadar sıcak bir kışa tanık olmamıştı. Bazı günler 15 dereceyi bulan sıcaklık var. Hava bu Pazar da açık. Ancak Alman sosyalizminin 95 yıl önce yaşadığı felaket ve bu yılki anmanın Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcının 100. yıldönümüne rastlaması, katılımcıları daha da düşündürüyor. Bakışlarda, Alman siyasilerde nadir rastlanan bir sertlik ve ciddiyet var. Partinin uzun yıllar Genel Başkanlığını yürüten Gregor Gysi (66), sözlerine Birinci Dünya Savaşı’nı hatırlatarak başlıyor: “Birinci Dünya Savaşı bundan yüz yıl önce 1914’te başladı. Bu konuyu bu yıl daha çok işleyeceğiz.”

‘Felaketlerin anası’

1. Dünya Savaşı Birçok Alman tarihçi için 1. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda yaşanan felaketlerin anasıdır (Urkatastrophe des 20. Jahrhunderts). Bugün Sol Parti’nin Cihan Savaşı’nı hatırla(t)ması manidardır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’da Cumhuriyetin ilanı üzerine (9 Kasım 1918), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile iktidar mücadelesine giren Spartakistlerin liderleri, Rosa Luxemburg’lar öldürülerek tasfiye edildiler. Liebknecht ve Luxemburg liderliğindeki “Spartaküs Birliği” (Spartakusbund), Sovyet modelini örnek alırken, parti içindeki aceleci ve maceracı yaklaşımların da rolüyle sosyalizm hedefine ulaşamadı. Almanya genelinde 100 binleri harekete geçiren ve ülkeyi yöneten Ebert-Hindenburg (Alman burjuvazisi ile Prusya militarizmi) koalisyonunu tehdit eden Spartakistlerin devredışı kalmasında dönemin Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) yönetiminin izlediği siyaset belirleyici oldu. 1918 yılında kurulan “Weimar Cumhuriyeti”, 1933 yılında Adolf Hitler’in iktidara gelmesi ile sona ermişti.

beyhan yildirim gregor gysi

‘Bu bir çılgınlık!’

Tören sonrası Sol Parti liderliği ile Alman Patriot füze bataryalarının ve beraberindeki 300 Alman askeri personelinin Türkiye topraklarındaki mevcudiyetini görüşüyoruz. Malum, Alman Meclisi (Bundestag) 31 Ocak 2014’ten önce Patriot’ların Türkiye’deki konuşlanması süresini uzatmak zorunda. Bilindiği gibi Patriot’lar, Türkiye’nin talebi değildir. Malatya’daki Füze Kalkanı gibi, AKP hükümetine ABD tarafından dayatıldı. Luxemburg’ların anıldığı törende Sol Parti’nin kurmay heyeti ile Patriot’ları konuşuyoruz. Törendeki yerini alanlar: Genel Başkanlar Bernd Riexinger (59) ve Katja Kipping (35), Greogor Gysi (66), SPD’den ayrılan, eski Başbakan adaylarından ve Maliye Eski Bakanı Oskar Lafontaine (70) ile sevgilisi ve partinin önde gelenlerinden Sarah Wagenknecht (44). Alman Meclis Başkan Yardımcısı Sol Partili Petra Pau (50) da törendeki yerini alıyor. Gysi, Birinci Dünya Savaşı’nı hatırlattıktan sonra şunları söyledi: “Olur da gerçekten bir şekilde Türkiye’ye füze fırlatılırsa, Alman askerleri karşılık vermek zorunda kalacaklar. Bunu asla kabul edemeyiz. Bunu düşünmek bile istemiyoruz. Bu bir çılgınlıktır.”

’Alman askerlerin ne işi var orada!’

Genel Başkan Bernd Riexinger ise SPD’ye ateş püskürüyor: “Sol Parti olarak bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi, Meclis’teki oylamada blok olarak ‘Hayır’ oyu vereceğiz. Alman Patriot füze bataryalarının Ortadoğu’da konuşlanması son derece tehlikelidir. Alman askerlerinin Ortadoğu’da ne işi var. Burada özellikle SPD’yi eleştirmek gerekir. Merkel ile yaptıkları koalisyon sözleşmesi, CDU-FDP dönemiyle [2009- 2013] karşılaştırılınca, askeri açıdan son derece saldırgan hedeflere sahip.” Konuyu görüştüğümüz Lafontaine, Petra Pau ve Katja Kipping de benzer kaygıları paylaşıyorlar. 631 milletvekilinin yer aldığı Alman Parlamentosu’nda koalisyon ortakları CDU ve SPD toplam 504 milletvekiline sahipken, muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller’in toplam sandalye sayısı 127. Ancak Yeşiller’in tamamına yakını da geçen yılki oylamada “Evet” oyu kullanarak, Alman Patriot Füzeleri ve 300 kişiden oluşan askeri personelin Kahramanmaraş’a konuşlanmasına yeşil ışık yakmıştı.

Beyhan YILDIRIM - 14 Ocak 2014 - Aydınlık

alman askerinin ortadoguda ne isi var

Son Yazılar