manzarai umumiye225

Bekir Bozdağ'a hangi yetkiler veriliyor?

Hani şu adalet saraylarının, kimi mahkeme binalarının önünde bir heykel vardır ya;

bir elinde kılıç, bir elinde terazi, gözleri de bağlı bir kadın. Adaleti temsil eden ünlü Themis...

Yunan mitolojisinde ilahi adaletin simgesi olan Themis, Zeus’un kızlarından biridir. Elindeki kılıca, gözlerinin bağlı olmasına bakmayın, asla intikamcı ve cezalandırıcı değildir Themis. Bu yüzden zaten bir kadın figürü olarak tasarlanmıştır.

Türkiye’nin şu anda eksik olan mitolojik tanrısı asla Themis değil. Themis bir şekilde görevine yeniden devam edebilir. Bu iyi huylu, hatta biraz da utangaç kadın, adalet yeniden tesis edileceği günlerde yerini alacaktır, ama şimdi değil. Onun yerine görevi şimdilik Nemesis almıştır. olan “tanrımız” Nemesis’tir. Cezayı kesen odur çünkü.

Nemesis, adaleti sağlamak için öc almayı savunur ve çok merhametsizdir. Zekeriya Öz’ün “Ergenekon tutuklamalarına” başladığı günlerden bile daha acımasız. O da bir tanrıçadır aslında, ama ete kemiğe bürünmüş haliyle aramızda her kılıkta dolaşır.

Şimdilerde herkes Godot’yu bekler gibi Nemesis’i bekler oldu. Ama onun da geleceği yok, zira Themis’in yerine Bekir Bozdağ geçmiş durumda. Bu yüzden de onun heykellerinin adalet saraylarının ve mahkemelerin önüne dikilmesi yerinde olacaktır. Nemesis gelip de heykelleri kaldırana kadar.

Aslında Bekir Bozdağ Themis ile Nemesis karışımı bir adalet dağıtıcısı olma yolunda hızla ilerliyor. Themis’te olmayan bir çok özelliği de üzerinde toplamaya çalışıyor, başaracaktır da.

Bozdağ’ın elindeki kılıç, mitolojideki gibi caydırıcılığı simgeleyecektir ve heykel yapılacaksa eğer kılıcın Bozdağ’ın bedeninden daha büyük yapılması gerekir, zira belirleyici olan kılıçtır. Terazi olmasa da olur, adaletin dengeli dağıtılması rafa kaldırılacaktır. Gözlerinin bağlı olmasına da gerek yok, zira tarafsız olmayacağı açıktır. Kadın olmasına da gerek yok, bağımsızlığı simgeleyen kadın figürü fazla gelir.

Haberi biliyorsunuz. HSYK’nın bütün yetkileri Adalet Bakanı’na, dikkatinizi çekerim Adalet Bakanlığı’na değil, bizzat bakana devrediliyor. AKP dün Meclis Başkanlığı’na 52 maddelik bir düzenleme sunarak, Anayasa ile belirlenmiş HSYK’nın görevlerini elinden alacak. Yargı bağımsızlığından bundan sonra nasıl söz edileceği meçhul. İşte bu yüzden Bekir Bozdağ Themis’in iki dudağı arasına sıkıştırılan adalet, Bozdağ’ın “bağımsızlığı ve adaleti” ölçüsünde yargı üzerine yansıyacak.

Bunun hukuksal yanlışlıklarını, getireceği çarpıklıkları elbette hukukçular tartışacaktır, beni aşar. Ama Nemesis’in tasviri aslında tam Bekir Bozdağ’a uyuyor: Elinde kılıç vardır tıpkı Themis gibi, ama terazi yerine kum saati taşır. Gözü açıktır, ama kanatları vardır; her an tüymek için.

Kendilerinin referanduma götürdükleri anayasa değişkliğiyle oluşturulan HSYK’nın Başkan Vekili ve Daire Başkanları görevleri ile kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri sona eriyor. Üyeler yerinde kalacak kalmasına, ama Teştiş Kurulu Başkan, yardımcıları, kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin bu yasa değişikliğiyle görevleri sona eriyor. HSYK da karar aldığında, bu kararı Bekir Bozdağ’ın onaylaması gerekliliği getiriliyor.

Nemesis değil de nedir bu? Hatta Nemesis bile daha masum kalmıyor mu? HSYK yönetmelik çıkaramayacak, genelge düzenlemesi halinde buna Bozdağ karar verecek. Ayrıca Bozdağ’a kurul üyeleri hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturma işlemlerini yürütme hakkı da veriliyor. Bu konuda tek karar merci Adalet Bakanı olacak.

Biz de buna Themis’in adaleti diyeceğiz. Dedim ya, bu Nemesis’in bile adaleti değil. Themis görünümünde, Zeus adaleti olacak ortaya çıkan. Mitolojide hiçbir yasa Zeus’a işlemez, biliyorsunuz. Ancak Zeus durumunda olan Başbakan Erdoğan’ın arka planda olacağı da açık. Yani kararları son aşamada Themis Bozdağ değil, Zeus Erdoğan verecek.

Sonra da bu hazretler çıkıp, “Türkiye bir hukuk devletidir,” diyecekler.

Geçiniz efendim, yürütme yargıyı üstlendiğinde sözlükler buna ne diyor ona bakın siz.

Mümtaz İDİL - 10 Ocak 2014 - Odatv

Son Yazılar