ufuk soylemez225

'İnsan haklarına ve demokratik düzene' saygılı olun bakalım!

Laiklik karşıtı odak olan AKP iktidarda,

Türk milletinin ve devletinin düşmanı bölücü terör örgütünün sözcüleri parlamentoda, cemaat görünümlü paralel devlet yargıda ve poliste, TSK'nın yüzlerce kahraman askeri, aydınlarımız, gazetecilerimiz, siyaset adamlarımız, rektörlerimiz hapiste, kabine mahdumlarıyla birlikte aile boyu kutulama faaliyetlerinde, TIR'larımız delik deşik sınırlardan mezhep savaşına "yardım" taşımakta. O halde bize düşen, bu "ileri demokrasiye" saygı göstermek.

Ve de "insan haklarına ve Demokratik düzene" saygılı kişiler olmaktan ibaret oluyor...(herhalde?)

*** *** ***

Dünyanın en kötüsü!

Yılbaşı öncesi yazdığımız bir yazımızda Borsa İstanbul'un 43 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasaları arasında, dolar bazında en çok kaybeden ilk 4 borsadan birisi olduğunu belirtmiştik.

Şimdi yılsonu (31.12.2013) rakamları kesinleşti.

The Economist dergisi bu kez aralarında G. Afrika'dan Meksika'ya, ABD'den Çin'e, Rusya'dan Japonya'ya, G. Kore'den Hollanda'ya kadar 43 ülkenin menkul kıymetler borsalarının istatistiki performanslarını yayınladı.

Buna göre dolar bazında Borsa İstanbul (BİST) dünyanın en çok kaybeden ve kaybettiren borsası oldu. Yüzde 28 kayıpla yerle yeksan oldu.

Ama bu skandal performans ve sonuçla ilgili, 24 saat "borsa çıktı - döviz düştü" nakaratını tekrarlayan çıkarcı holding medyasında, ne ses var, ne de nefes! İnsanları kandırarak, sıcak parayla, ithalata ve borçlanmaya yönelten, tüketen ama üretmeyen bir ekonominin borsası da piyasası da bir anlam ifade etmiyor.

Menkul kıymetler borsaları, ekonomilerin en önemli 3 - 5 göstergesi arasındadır.

2013 yılının dünyada en kötüsü olan bu borsanın ve de birikimlerini yitiren küçük ve orta ölçekli yatırımcıların hesabını kim verecek.

Borsa yükselirken sevinen, zafer çığlıkları atanlar, dünyanın en çok kaybeden borsası için çıkıp iki laf etseler de, biz de görsek.

*** *** ***

Ak dediler kara çıktı!

AKP iktidarına yönelik toplumsal tepkileri ve sosyal medyada yer alan, şiir, mizah, fıkra vb. lerin bir kısmını sizlerle paylaşmıştım.

"Ak dediler Kara çıktı" isimli şiirin yazarı Sn. Ali Dilki'den bir mesaj aldım. Hem şiirine yer verdiğim için teşekkür ediyor, hem de bu şiirinin CHP'nin seçim şarkısına dönüştürüldüğünü, ancak halen CHP'nin kendisine söz verdiği telif hakkını ödemediğini beyan ediyor.

Şairleri, yazarları, sanatçıları korumak ve onları desteklemek için telif haklarına saygı ve özen göstermek gerekiyor.

Umarız CHP yönetimi Sn. Ali Dilki'nin bu çağrısına cevap verir.

Ufuk SÖYLEMEZ - 07 Ocak 2014 - Aydınlık

Son Yazılar