Haydutluğu  devlet politikası haline dönüştüren İsrail'in Gazze'ye giden insani yardıma uluslararası sularda yaptığı baskın ; "İsrail nasıl bunu yapar, nasıl bu kadar fütursuz olur" şeklinde sorulara sebep oldu.

İsrail devletinin  haydutlukta sınır tanımadığının bir çok örnekleri mevcut ama tarihte öyle bir örnek var ki, İsrail'in Doğu Akdeniz'i kendi çiftliği olarak tescil atmak adına sahibine bile havlayabileceğini ortaya koyuyor. Olay 43 sene önce gerçekleşti.

Bundan neredeyse tam 43 sene önce, 8 Haziran 1967 tarihinde İsrail ABD savaş gemisi USS Liberty 'ye saldırdı.


Evet, yanlış okumadınız. İsrail'in arap ülkeleri ile giriştiği Altı Gün Savaşları sırasında ABD resmi olarak tarafsız ülke statüsünü korudu.   ise, savaş başlamadan kısa bir süre önce Mısır ve İsrail'in açığında, uluslararası sularda seyrederek elektronik istihbarat faaliyetleri yürütme görevi verildi.

İsrail'in bu gemiye gerçekleştirdiği saldırı sonucu 34 mürettebat hayatını kaybetti , 171 kişi yaralandı ve gemiye ağır zarar verdi.


İsrail saldırının ABD gemisinin kimliğinin doğru tespit edilememesinden kaynaklandığını iddia etse de(ki saldırı öncesinde İsrail uçakları yakın mesafeden defalarca geminin üzerinden geçmişlerdi), ABD Kongresi tarafından hakkında araştırma yapılmayan tek donanma vakası olarak tarihe geçen bu olayla ilgili İsrail'in açıklaması kimseye tatmin etmedi.

Hiç kimse tatmin olmadı; tek kişi hariç : Kennedy'nin  meçhul bir  suikaste kurban gitmesi nedeni ile kendini başkanlık koltuğunda bulan Lyndon B. Johnson.

Bu tek kişinin tatmini, ABD Devletinin resmi olarak olayı bir kaç diplomatik nota ve İsrail'in ödediği tazminatla kapatmasına yetti.

ABD 37 askerini ve bir gemisini kaybettiği ile kaldı.

Gazze krizinin İskenderun'daki PKK görünümlü saldırı ile bağlantısına ve bu krizin aslında bir Doğu Akdeniz krizi olduğuna ilk dikkat çeken yayın olarak (Bkz: Gazze Krizi, İskenderun Üzerinden Doğu Akdeniz Krizine Dönüşebilir) ; İsrail'in Doğu Akdeniz sözkonusu olduğunda sahibine bile  havlayabilen bir bekçi köpeği olduğunun altını çiziyoruz.

İnsanlık ve ülkemiz adına haydut devlet İsrail'e karşı sürdürülmesi gereken tırmandırma ve "brinksmanship" (sınırı zorlama) politikalarını kurgularken bu tarihi gerçekleri unutmamamız gerekiyor.

01.06.2010 - Açık İstihbarat

http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar