musluman kardeslerin karargahi yakiliyor7ekim1954 225 

Müslüman kardeşlerin kanlı tarihi!

Bugün 'demokrasi' kahramanı diye sunulan ve Muhammed Mursi'nin temsilcileri arasında yer aldığı Müslüman Kardeşler örgütünün kanlı bir geçmişi var.

Mısır'da suikastlara, Suriye'de de ayaklanmalara imza attı!

Asıl adı "Cemiyetül îhvan-ı Müslimin" olan örgüt, 1929 yılında Hasan el Benna tarafından kuruldu. Aşırı İslâmcı örgüt, Mısır bağımsızlık mücadelesinde ayrı bir çizgi izledi. Hareketi böldü. Krallığı destekledi.

1952 yılında Cemal Abdülnasır yönetimi tarafından yasadışı ilan edildi ve liderleri yurt dışına kaçtı. Örgüte karşı 1954 yılında büyük bir operasyon gerçekleşti. Suriye'de Hafız Esad'ın yönetime gelmesine kadar bu ülkede faaliyetlerini sürdürdü. Bundan sonra haklarında soruşturma açıldı ve ileri gelenler tutuklandı. Daha sonra faaliyetlerini Irak, Ürdün, Suudi Arabistan ve Lübnan'da sürdürdü.

Bölücü örgüt!

Müslüman Kardeşler örgütü, Mısır'da laik ve milliyetçi Arap sosyalist hareketine karşı ABD, İsrail ve Avrupa ülkelerinin desteğini aldı. İngilizlere karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde de İngilizlerin işini kolaylaştıran bölünmeyi yarattı.

Mısır ve Suriye'nin anti emperyalist siyasetine karşı büyütüldü ve engel olarak karşısına çıkarıldı. ABD'nin 'Ilımlı İslâm' politikalarına oynadı. Bu çerçevede özellikle Hüsnü Mübarek döneminde Mısır'da kitleselleştirildi.

Enver Sedat'ı katletti!

Bilinen en önemli eylemi, 5 Kasım 1970 günü Nasır'm ölümü üzerine Cumhurbaşkanı seçilen Enver Sedat'a, 6 Ekim 1981 bağımsızlık günü törenleri sırasında suikast düzenleyerek katletmesiydi.

Suikast, ordu içindeki örgütün İslâmcı subayları tarafından gerçekleştirildi. Olayın en önemli faaili Yüzbaşı Halid el İslâmbuli idama mahkûm edildi.

Ercan DOLAPÇI - 18 Ağustos 2013 - Aydınlık

Son Yazılar