hem polis hem savci hem yargic225 

Yalnızca adaleti değil, insanlığı da çiğnediniz...

Mütareke basını ve işbirlikçi köşe yazarları derin devlet ile hesaplaşıldığını yazdılar.

Ergenekon davasını önce basında yargılayıp sonuçlandırdılar. Aylarca, yıllarca halkımızı aldatmaya çalıştılar. Bu haksız, hukuksuz sonucun baş sorumlusu onlardır. Eğer vicdanları varsa utanırlar. Hiç yüzleri kızarmadan İtalya’dan örnekler verdiler. İtalya’da Gladyo ortaya çıkarılırken yedi bin beş yüz kişinin tutuklandığı yalanını uydurdular. Nilgün Cerrahoğlu, Cumhuriyet gazetesinde yazmıştı. “İtalya gibi gelişmiş bir demokraside Ergenekon benzeri bir yargı sürecinin yaşanmayacağı apaçık ortadadır” diyor ve ekliyordu: “Avrupa’da Ergenekon türü bir yargı sürecinin karşılığı yoktur.” Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkanı Stefeno Silvestri, “Değil yedi bin beş yüz kişi, Gladyo’dan ötürü tutuklanan on kişi bile yok İtalya’da” demişti. İşbirlikçiler yalan üzerine yalan uydurdular.

İtalya’nın önceki Başbakanı Berlusconi dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak yetmiş yaşını geçtiği için hapis yatmayacak. Avrupa’da böyle bir nedenle yetmiş yaşın üzerinde tutuklanan ve ceza alıp hapis yatan bir tek kişi bile yoktur. Oysa Türkiye’de Ergenekon adlı uydurma bir davadan ötürü yetmiş yaşını geçmiş orgeneraller, oramiraller, siyası parti başkanları, gazeteciler AKP’ye ve bir tarikata karşı oldukları için yıllardır cezaevlerinde tutuluyorlar. Bu vatanseverlerin önemli sağlık sorunları var. Yaşlarından ötürü onları cezaevlerinde tutmak hangi insanlığa sığar? Ergenekon davasında karar verildi. Birileri hiç utanmadan, “Yargı süreci sürüyor, daha Yargıtay var, Anayasa Mahkemesi var, AİHM var” diyebiliyorlar. Gerekçeli kararın yazılması aylar sürecektir. Yargıtay aşaması aylar sürecektir. Kaldı ki Yargıtay’dan kimse emin değildir. Anayasa Mahkemesi, AİHM bir masaldır. İçerideki vatanseverlerin sağlık sorunları bunca süreye dayanabilecek midir? Yargı süreci var diyenlerin yüzleri hiç kızarmıyor mu?

Vatanseverleri oradan ulusun azim ve kararlılığı çıkaracaktır!

Derin devlet sağcılardan oluşur. Solculardan derin devlet olmaz. Güzel yurdumuzda derin devlet yapılanması hep Atatürkçülere karşı eylem yapmıştır. Bugün Ergenekon denilerek tutuklanan vatanseverler, geçmişte hep derin devletin hedefi olmuşlardır. Ergenekon, derin devleti çözüyor aldatmacasına kimse inanmaz.

Yaşam boyu hapis cezasına çarptırılan emekli orgeneral Şener Eruygur, daha önce tutuklandığında cezaevinde düşmüş ve felç olmuştur. Geçmişi anımsamıyor, yazı yazamıyor. Doğru dürüst konuşamıyor. Kendisine yeniden cezaevine gireceği anlatılmaya çalışıldığında yakınlarına küsüyor ve kendisini onların cezaevine sokmaya çalıştığını sanıyor. Avukatı, “Ben böyle birisini götürüp teslim edemem, gelsin kendileri teslim alsınlar” diyor.

Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan en güzel yıllarını cezaevinde geçiriyorlar. Perinçek’in çocukları ve eşi yiğitçe direniyorlar, tüm vatanseverlere örnek oluyorlar. Balbay’ın çocukları baba özlemi ile büyüyorlar. Oğlu, babası ile olmak için ağlayıp çırpınarak cezaevinde kalmak istiyor. Eşi yiğitçe direniyor. Tuncay Özkan’ın kızı babası için yürekli bir savaş veriyor. Dursun Çiçek’in kızı Av. İrem Çiçek’in ilk davası, babasının davası oluyor. Günlerini Silivri yollarında geçiriyor. “Silivri mahkemesini de davanın savcılarını da yargıçlarını da hiç unutmayacağım ve unutturmayacağım” diyor.

Başbakan, bayramda “Hepimiz kardeşiz” demişti. “Özgürlükleri biz getirdik” demişti. İnsanın biraz yüzü kızarmaz mı? Adaleti, hukuku çiğneyenler insanlığı da çiğnediler. Gelecek kuşaklar bu yapılanları hiç unutmayacaklardır.

Erol ERTUĞRUL - 17 Ağustos 2013 - Aydınlık

Son Yazılar