besar esad ile sohbet ulusal kanal4 

Müslümanların Güneşi Atatürk!

1 Ağustos 2013 tarihli Aydınlık Gazetesi’nde birinci sayfada bir haber…

Üç tümceden ve bir fotoğraftan oluşmakta. Sakın haberin kısalığına bakıp aldanmayın. O üç tümce, çok büyük anlamlar içermekte. Ezilen ulusların nasıl da Atatürk’ü özlediğini, aradığını anlatmakta.

“Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, yeni açtığı instagram hesabında Mustafa Kemal’in portresini paylaştı. Portrenin altında da Atatürk’ün ‘Bugün günün ağardığını nasıl görüyorsam uzaktan bütün Doğu milletlerinin uyanışını öyle görüyorum.’ Sözleri yazılı. O portreyi Esat’a Ulusal Kanal Genel yayın yönetmeni Adnan Türkkan ve Aydınlık yazarı Fikret Akfırat hediye etmişti.” haber bu.

Öncelikle Türkkan ve Akfırat’a teşekkür ediyoruz, bu anlamlı armağanları için. Siyasetçiler  de bu iki genç arkadaşı örnek alarak yurtdışı gezilerinde anlamsız paketler yerine böylesine tarihsel çağrışımlar yapan armağanlar götürseler muhataplarına.

ABD’ye ve BOP eşbaşkanlığına karşı savaşan Esat, Atatürk’ün antiemperyalist ruhunu örnek almakta. Biliyor ki emperyalizmi bu topraklarda yenebilmek için Atatürk’e gereksinim vardır… Atatürk yoksa eğer, ezilen uluslar yetimdir kendi yurtlarında.

Birkaç ay önceydi… Ürdün Kralı, Anıtkabir’de Atatürk’ün karşısında ağlıyordu. Birçok kişinin önemsemediği bu olay tarihsel bir andı. Bu ağlamanın nedeni, Arap dünyasının Atatürk’ün devrimci ışığından yeterince yararlanamayışındandı. Eğer, Arap çölleri Mustafa Kemal güneşinin aydınlığında kör karanlıktan kurtulabilseydi Kral Abdullah, o gözyaşlarını döker miydi Anıtkabir’de?

Kılıçdaroğlu, Irak’a Maliki ile görüşmeye gidecekti geçen yıl. Bu ziyareti konu alan “Kılıçdaroğlu Şam’a da Git!” başlıklı yazımı şöyle bitirmiştim: “Anadolu insanı, zalime karşı olmayı, mazlumun yanında durmayı bir vicdan borcu olarak gördü yüz yıllarca. Bugün CHP’nin vicdanı da emperyalist zulme karşı, komşularımızın onurlu direnişinin yanında olmayı gerektiriyor.

Korkmayın, çekinmeyin, gidin… Esat’a, Maliki’ye, Abbas’a hatta Tahrir’i dolduran milyonların önderi Nasırcı Halk Akımı’nın lideri Hamdin Sabahi’ye “Kardeşim!” deyin; kucaklaşın onlarla. Bu gezilerinizde bir yakanıza Atatürk’ün, diğer yakanıza da Cemal Abdülnasır’ın rozetini takmayı da unutmayın. Komşularımızın Atatürk ışığına en çok gereksinim duyduğu bir dönemde onlardan bunu esirgemek yakışık alır mı?

(8 Aralık 2013 http://adiladalet.blogspot.com/2012/12/kilicdaroglu-sama-da-git.html)

” Keşke o zaman ellerinde Atatürk içerikli bir armağanla Şam’a gidebilme cesaret ve iradesini gösterebilseydi Kılıçdaroğlu ve arkadaşları. Geleceği görebilselerdi o günden.

Emperyalizmin ve Ortaçağ’ın kör karanlığının boyunduruğu altında inim inim inleyen tüm Müslüman ulusların güneşidir Atatürk. Güneş’in doğmadığı topraklarda yaşamdan söz edilebilir mi?
                                    
Adil HACIÖMEROĞLU - 01 Ağustos 2013
http://adiladalet.blogspot.fr/

Son Yazılar