yunus soner225 

İşçi Partisi heyetinden Rusya’ya resmi ziyaret!

İşçi Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Rusya’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Semih Koray’ın başkanlık yaptığı heyet, Moskova’da ilk gün Avrasya Hareketi Başkanı Alexander Dugin’le görüştü. İkinci gün ise, Rusya’nın ana muhalefet partisi olan Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) ile görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye’yi yakından takip eden Alexander Dugin, özellikle Ergenekon tertibindeki son durumu ve 5 Ağustos için beklentileri sordu. Dugin, tertibin uygulandığı tüm vatanseverlerle dayanışma içinde olduğunu açıkladı.

dugin semih koray

Dugin, Türkiye’de bugün sağ ile solun Avrasyacı bir çizgide birleşmeye ve ABD’yi dışlamaya başladığını, hareketin neoliberalizime cepheden karşı çıkmaya ilerlediğini gözlemlediğini belirtti.

Rus uzmana göre Türkiye’nin önündeki seçenek şöyle: ya PKK kışkırtmasıyla bir Suriye senaryosu yaşanacak, ya da ulusal cephe sağ ve sol ile Kemailizm temelinde en geniş birlikteliği sağlayarak bağımsızlıkçı bir çizgiyi hayata geçirecek.

İkili görüşme sonrasında akademisyenlerin katılımıyla Moskova Üniversitesi’nde bir yuvarlak masa düzenlendi. İşçi Partisi heyeti adına Semih Koray, görüşmede Haziran Ayaklanması’nın bir tahlilini sundu. Koray’ın yazılaştırdığı tahlil, Eurasian Affairs dergisinde de yayınlandı.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi’yle görüşme!

İşçi Partisi ikinci gün Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) Dış İlişkiler Bürosu’yla görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelere Rusya Federasyonu KP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı, Rusya parlamentosu vekili Valery F. Raşkin ve Uluslararası İlişkiler Bürosu üyesi, partinin kadın örgütlenmesi başkanı Tatiana I. Desyatova katıldı.

isci partisi heyeti rusyada

Görüşmeyi, aralarında Pravda Moskova gazetesi muhabiri dahil çeşitli basın mensupları izledi. 2011 parlamento seçimlerinde yüzde 19 oy alan RFKP,92 vekille ana muhalefeti oluşturuyor.90’lı yılların başında bir dönem yasaklanan RFKP, önceki Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin hem örgütsel, hem de ideolojik devamı.

Heyetlerin sıcak bir havada gerçekleşen görüşmesinde konu başlıklarını Haziran Ayaklanması, Suriye, BOP ve Ilımlı İslam’ın çöküşü oluşturdu.

Rashkin: Türk halkı Amerikan İslamını kabul etmiyor!

RFKP adına konuşan Raşkin, Haziran Ayaklanması’nın kendisinin daha önceki İstanbul ziyaretinde edindiği izlenimi onayladığını belirtti. Rashkin’e göre, Türk halkı son derece aktif ve cesur.RFKP Genel Başkan Yardımcısı, “Türk halkı ABD’nin İslamlaştırma politikasını kabul etmiyor” dedi.

Raşkin, AKP’nin Suriye politikasındaki amerikancılığı sert bir dille eleştirdi.RFKP Genel Başkan Yardımcısı, İşçi Partisi’nin emperyalizmi dışlayan ve bölgesel işbirliğini öneren tutumuna tam desteğini dile getirdi.

Türkiye’nin birliğine destek!

BOP ve açılım süreci, görüşmelerde diğer bir başlığı oluşturdu. Raşkin,“birlik halindeki bir Türkiye’nin Rusya Devrimi için ne kadar önemli olduğunu Lenin de zamanında görmüştü” ifadesini kullandı. Raşkin, “İşçi Partisi’nin ülkenin birliğini savunma çabasına derin saygı duyuyoruz. Halkınızın etnik gruplara bölünmesine karşı durmanız, size destek sağlayacaktır” dedi.

Heyetler: ortak çalışma kararı!

İşçi Partisi ile RFKP heyetleri, bundan sonra işbirliğini ilerletme kararı aldı.Heyetler, bilgi alışverişi, ortak tutumların somut çalışmalara yansıması ve yayın politikasında daha sıkı işbirliği yürütme konusunda irade belirtti.

Yunus SONER - 22 Temmuz 2013 - Aydınlık

Son Yazılar