emin gurses225 

Bilderberg!

Gezi İsyanı sürerken, İngiltere’deki Bilderberg konferansı gözden kaçmış gibi görünüyor.

İngiltere’deki konferansa İngiltere Başbakanı David Cameron ile birlikte sanayici, bankacı, finansçı, siyasetçi,medya mensubu, akademisyen ve bazı Avrupa aristokratları da dahil yaklaşık 140 kişi davet edilmiş (The Independent, 7 Haziran 2013).

İlk toplantısını 1954’te Hollanda’da yapan Bilderberg grubu, bir uluslararası büyük sermaye-siyaset ilişkiler ağı örgütlenmesidir ve Atlantik egemen sınıfınının ve destekçilerinin uluslararası sistemi planlama merkezi gibi çalışmaktadır.Rockefeller’e göre, ekonomik ve siyasi olarak entegre olmuş tek dünya yapılanması hesabı yapılmaktadır (David Rockefeller, Memoirs, 2002:404 - 405).

Gazeteci Bill Hutton’ın liderlerini “globalleşmenin baş papazları” diye adlandırdığı (The Guardian, 4 June 2004) Bilderberg toplantılarında genellikle başbakanlar, maliye bakanları, başkanlar,büyükelçiler, dışişleri bakanları, gelecek vadeden siyasetçiler, büyük borsa yatırımcıları, uluslararası bankaların temsilcileri, büyük medya kuruluşlarının başkan ya da temsilcileri, büyük sanayiciler, bazı aristokrat ailelerin temsilcileri ve akademisyenler yer alır.

Prens Bernhard’ın resmi davetiyle Mayıs 1954’te yapılan ilk toplantıya Politika Planlama ekibinden Paul Nitze,Avrupadaki anti-komünist sendikalara CIA’nın maddi desteğini aktaran Avrupa’daki Amerikan Federasyonu işçi temsilcisi Irving Brown ve David Rockefeller de katılmıştı.

Hollanda Kraliçesi Juliana’nın eşi Prens Bernhard Almandı ve Alman SS’leriyle ilişkisi olduğu iddia edilmişti. 1976’ya kadar başkanlık yaptı. Lockheed rüşvet skandalına adı karışınca istifa etmişti.

İngiltere’nin Bristol şehrinde yaşayan gazeteci Tony Gosling, Irak’a saldırı kararının 2002 Bilderberg toplantısında alındığını ifade etmişti. ABD’nin eski Bonn büyükelçisi George McGhee Ortak Pazarı oluşturan Roma Andlaşması’nın temelinin Bilderberg toplantılarında atıldığını söylemişti.

Bilderberg’in öncü isimlerinden olan Dr. Joseph Retinger ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra’da sürgündeki Polonya hükümetinde görev almış, İngiliz gizli servisinde özel operasyonlar biriminde çalışmış, Avrupa Hareketi’nin (1940’lar ve 50’ler) içindeki öncülerden birisidir. 1951 tarihinden itibaren Avrupa Federalistlerine CIA desteğini organize etmiş, CIA’nın Avrupa’daki bazı sosyal demokrat parti, yayın organı ve gruplara da mali destek vermesine aracılık etmişti.

Hertfordshire’da (İngiltere) 6-9 Haziran’da yapıldı bu yılki Bilderberg toplantısı.

Toplantı öncesi basına ulaşan bilgilere göre, Washington için sorun olan iç istihbarat zaafları ve casusluğun engellenmesinin yanında toplumsal hareketlerin kontrolü, Suriye ve İran’a karşı faaliyetler masaya yatırılacaktı (Global Research, 5 Haziran, 2013).

2007’de (31 Mayıs-3 Haziran) İstanbul’da toplanan Bilderbetg konferansına Ali Babacan, Kemal Derviş, Fehmi Koru, Mustafa V. Koç davet edilirken, İngiltere’deki konferansa Soli Özel, Mustafa Koç, Aslı Aydıntaşbaş, Ali Babacan davet edilmiş.

Asli Aydıntaşbaş Gezi brifingi için mi çağırıldı?

Babacan bir göreve mi hazırlanıyor?

Bill Clinton 1991’de, Tony Blair 1993’te,Avrupa Komisyonu’nun hemen hemen bütün başkanları göreve gelmeden önce Bilderberg toplantılarına katılmışlardı (29 Eylül 2005. BBC NEWS).

Anti-Amerikancılara karşı Ergenekon operasyonunun kararı Haziran 2007’de burada alınmış olabilir mi?

İngiltere’nin en önemli gazetecilerinden C. Gordon Tether, Bilderberg toplantıları konusunda olumsuz haber yaptığı için Financial Times’daki görevinden atılmıştı 1976’da.

Belki de rastlantıdır!

Şair Hüseyin Haydar, ihtilalin inşasının tefekkürü içindeyken, Taksim’de bir gencin elindeki “Devrim download” (‘devrimi edinmek, iktisab etmek, kullanıma hazır hale getirmek’ anlamında) pankartı üzerine bir şiir yazdı (Aydınlık,22 Haziran 2013).

“Devrimi indiriyor bir çocuk Gezi Parkı’nda...

“Yıktı temelden korku şatosunu...”

Bilderberg Şatolarında toplanadursun uluslararası finans kapitalin temsilcileri. İşleri çok zor bu yeni nesille.

Emin GÜRSES - 29 Haziran 2013 - Aydınlık

Son Yazılar