eren erdem225 

Karanfiller soldu...

Günlerdir merkez medyanın da ikiyüzlülüğüyle yürütülen provokatif izahlar üzerinden karalanan direniş, molotof ve taşlamalar ile anılıyordu. Keza, durumun öyle olmadığını defalarca izah etmiştik.

Ama direnişçiler yaratıcılıklarını ortaya çıkartıp, karanfiller ile yürüdüler.Ve bu yürüyüş, en barışçıl eylemin dahi gölgede kaldığı muazzam bir eylemdi.

Ben de meydandaydım. Elimde karanfil ile meydana geldim. Büyük bir kitle zıplıyor, sempatik hareketler yapıyor, barışçıl sloganlar atıyordu. Bir anda bir anons yapıldı: “Halka ait olan yerleri işgal ediyorsunuz, boşaltın!”

HALK şaşırdı! Halka ait olan yerde halk vardı. ‘Nasıl yani’ diye sordu,herkes birbirine. Şoke oldular.

Bende şoke olanlar arasındaydım.Nitekim polis, tek bir mukavemet olmaksızın sert ve olağanüstü kaba bir biçimde müdahale etti. Bir tek polise taş atılmamıştı. Aksine, karanfiller atılmıştı. Buna rağmen, görülmemiş sertlikte bir müdahale yapıldı.

Buna hiç kimse anlam veremedi.Hatta polislerin içinde dahi anlam veremeyen,şaşkınlıktan dumura uğramış yüzler gördüm. Taksim’de can pazarı yaşandı. TOMA’lar insanların üzerine sürüldü, İstiklal’de insanlar ara sokaklara sıkıştırılıp dövüldü ve gözaltına alındı.

Ne yapmak istiyor bu iktidar? Anlayabilen var mı?

Tek bir parti ve örgüt flaması olmayan,sadece Türkiye bayrakları ve “karanfiller” ile yürüyen bir kitlenin üzerine saldırmak, hangi kaygıların sonucudur. Bunun anayasal karşılığı nedir? Bu ülkede ahlaklı bir savcı yok mu? Çıkıp bu işin hesabını soracak bir kişi yok mu bu ülkede?

*** *** ***

Barışçıl kitleyi ne kadar terörize ederse etsin,kitle mukavemet göstermedi.Polise müdahale etmedi.Sadece direndi.Sokaklarda, yediği cop yüzünden bacağı moraran insanların koşuşturması vardı.

Ve polis insanların üzerine “Allah Allah” diyerek koşuyordu.

Kimdir, bu polislerin aklına, “eylemcilerin Bizans askeri olduğu halisünasyonunu sokan?”

Hangi orduya karşı “Allah Allah” diyerek hücum ettirilir. Karşınızda “Amerikan askeri mi var?”

Pardon, siz Amerikan askerine hücum etmezsiniz. Siz, İsrail askerine hücum etmezsiniz. Sizin gücünüz,mazlumlara, terk edilmişlere, yalınayaklılara yeter. Vurup, kırıp, ezip; tepenize çöken küresel akbabaların incilttiği egonuzu diriltir, bir anlamda ego tatmin edersiniz.

Evet, Allah Allah lafz’ı ile hücum ettiğiniz insanlar, masum ve mazlumlardır. Hangi akıl bu insanları bu şekilde yargılatır? Yezid’in ordusundan ne farkınız var sizin?

*** *** ***
Dün gerçekleri haykırdığımız Ezber Bozanlar programı, Twitter’da #erenerdem başlığında uzun süre TT listesinde kaldı. Yani Türkiye gündemine girdi. Bunun için ne bilboard, ne uzun sütunlu gazete reklamı ne de başka bir şey yaptık! Halkımız gerçekleri arıyor. Biz ise sadece gerçeklerin izindeyiz. Bu yüzden oyun bozuluyor. Abdestli kapitalizmin tüm oyunu bozuluyor.Bunu içtenlikle söylüyorum...

Twitter’da programımızı Türkiye gündemine sokan binlerce insana teşekkür ederiz. Ezber Bozanlar, ezberleri bozmaya devam edecek.Kanımızın son damlasına kadar.

*** *** ***

Faşizm dur durak bilmiyor. Kanallar,gazeteler, yazarlar derken;direnişçileri fişleyip meslekten uzaklaştırma gibi yöntemleri geliştiriyorlar.İnsanlara korku salarak meydandan uzak tutmaya çalışıyorlar.Buna rağmen, dün ellerinde karanfillerle sokaklara çıkan halkı kutluyorum.Allah ömür verirse, bu direnişin içinde olmaya, bu süreçte gözlemlerimi sizlere aktarmaya devam edeceğim...

*** *** ***

NOT: Biber gazından etkilenen bir kedi gördüm. Bir arabanın üstüne çıkmıştı, gözünden kan damlıyordu adeta.Delirmişçesine bağırıyordu. Hayvanları da unutmayalım. Binlerce kedi öldü bu süreçte. Bu vebaldir, günahtır!

Eren ERDEM - 24 Haziran 2013 - Aydınlık

Son Yazılar