eren erdem225

Mücadele günlüğü...

10 günü aşan direnişin yarattığı bedensel yorgunluk sonucu,ateşli bir rahatsızlık geçirdiğim için dün yazımı yazamadım.

1 günlük dinlenme ve ilaç tedavisi ile kendimi toparladım. Sizlere yazmaya devam ediyorum.

*** *** ***

Taksim’de direniş sürüyor. Kimilerinin söylediği gibi provokatörlerden oluşan bir kitle değil, son derece barışçıl bir kitle direnişi sürdürüyor. Kimilerinin ifade ettiği gibi provokatörler iş başında değil.Tam aksine barışçıl bir hava hakim.Geçtiğimiz günlerde yeni evli bir çift, gelinlik ve damatlıklarıyla Taksim’e geldiler. İlk danslarını Taksim Gezi parkında yaptılar. Bu çok ilgi çekici bir durumdu. Gezi parkında doğan çocuklardan tutun, ana sınıfı öğrencilerinin orada yaptığı şirinliklere kadar neşeli hava hakim. Esnafın yağmalandığı büyük bir yalandır. Eylemcilere hakaret eden “AKP’li bir esnaf” öfkeyi üzerine çekmişti.Daha sonra, bu durumun bir provokasyona dönüşmemesi için Devrimci Müslümanlar, esnafın zarar görmesini engellediler. Ve aktif bir nöbete başladılar. Halkın etrafa zarar verme durumu olmadığı gibi, birileri halkı kışkırtmaya çalışıyor.Bu duruma karşı son derece duyarlı gruplar var meydanda. Bu gruplar aktif bir direniş sürdürüyor.

Direniş, polisi düşman görmüyor. Polis ile halkı karşı karşıya getiren iradeyi düşman görüyor. Keza, Miraç kandilinde Devrimci Müslümanlar, “kaskını çıkar,copunu bırak; Kur’an dinlemeye ve kandil pilavı yemeye gel” diyerek polise çağrı yapmıştı.

Diğer tüm gruplar da bu fikirdeler.Lakin, “çarşı kapşonlu sivil polislerin” yaratmaya çalıştığı kaos düşünüldüğünde,durumun rengi elbette değişiyor. Çarşı grubuna yönelik olarak yürütülen “devlet operasyonu” çok bariz bir biçimde kendisini gösteriyor.

*** *** ***

Türkçe, Kürtçe halaylar...Güzel işler bunlar. Uzun halay kortejleri, türküler, şarkılar. Bir tarafta namazını kılan insanlar, öteki tarafta yemek pişirenler. Gezi parkında “beleş Pazar dahi var.” İnsanlar ihtiyacından fazlasını vakfediyor, ihtiyaç duyanlar alıyorlar.

Meydanda alkol satılmıyor. Alkol içmek isteyen gidiyor, İstiklal’de içiyor. Meydan’da “direniş ciddiyeti göz önüne alınarak” alkol satışı yasaklandı. Her grup, çevresini bu anlamda gözetim altına alıyor...

*** *** ***

Etrafta sürekli spekülatif haberler dolaşıyor. “Polis 20 bin kişilik bir tim ile Taksim’e geliyor” gibi haberlerden tutun, “AK Gençlik eli satırla meydana yürüyüşe geçmiş” gibi haberler. Bunların en komiği ise Devrimci Müslümanlar’ın yaklaşık 1500 kişilik bir kortejle meydana girerken attığı “La ilahe illlalah” sloganı esnasında, AK Gençlik baskın yaptı sananlara, direnişçilerin “oğlum onlar Devrimci Müslümanlar, panik yapma...” diye karşılık vermesiydi.

*** *** ***

En güzel kareler ise “Cami cemaatinin katıldığı büyük kortej idi.” Takkeli, mes’li amcalar, “Allah, ekmek, özgürlük” diye bağırıyor, “faşizme karşı omuz omuza diye slogan atıyorlardı.”

Hatta bu amcalarımızdan biri üstünde sol örgüt üniforması olan birinin yanına gidip, “zamanında yan yana gelemediydik, elhamdülillah kavuştuk” deyince, gerçek anlamda güzel anlar yaşandı.

Taksim’de güzel şeyler oluyor. Sanatçılar, Sinemacılar, yazarlar, gazeteciler, türkücüler...

Her kesimden her insan profilinden yoğun bir katılım var. Umuyorum,barışçıl içerik sürer. Umuyorum ki bu anlamlı içerik kendisini muhafaza eder.

*** *** ***

Güzel günler yakındır.Dokunulmazlıklara dokunan bu halkın direnç ve özgüveni, yarınlara umutla bakmamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda renkliliğin ve coşkunun adresi olan direniş meydanlarında herkesin olması elzemdir.

NOT : Ben, Atatürk Anıtının İstiklal Caddesine bakan tarafında kurulmuş olan Devrimci Müslümanlar çadırında bulunuyorum. Gelmek isteyen herkesi beklerim. Çayımız mevcuttur.

Eren ERDEM - 09 Haziran 2013 - Aydınlık

Son Yazılar