rte zihnisinir225 

Anlamaz Elbet Bu ‘Kafa’…

Taksim’de başlayan bir anda ülkenin 49 iline yayılan Gezi Parkı eylemlerini yukardan aşağıya iktidar kadrosundan tek bir yetkili; “Halk Hareketi” diye tanımlayamadı..

Meğer eylemleri gerçekleştiren kimmiş, kimlermiş?

Başbakan’a göre aşırı uçlar. Köşk’e göre illegal örgütler!

Başkalarını bilemem ama ben, yüce büyüklerimizin açıklamalarına şaşakaldım.

Demek ki aşırı uçlarla illegal örgütler; muhalefet partilerinin bir türlü beceremediği etkin eylemleri bir gün bir gecede organize edebiliyorlar.

Twitter’dan küçük bir çağrıyla haydaaa milyonları meydanlara, sokaklara çıkarıyorlar…

Kadınlara balkonlardan tencerelere vurarak eylemleri desteklemelerini emrediyor. Gece yarılarına kadar caddelerin korna sesleriyle dolup taşmasını sağlayabiliyorlar.

Demek ki bu örgütler; istedikleri bir zamanda bu iktidarı yapışıp kaldığı koltuktan kaldırabilecek güçteler!

*** *** ***

Bu örgütlerin marifetleri saymakla bitmiyor.

Duyduk duymadık demeyin; illegal, aşırı uçtaki örgütler, o denli güçlü organizasyonlar ki New York’tan, Almanya’nın çeşitli kentlerine, uluslararası medyanın güçlü gazetelerine, TV’lerine uzanabiliyorlar.

Beyaz Saray’ı, Avrupa Birliği’ni RTE’yi uyarıcı içerikte açıklamalar yapmaya zorlayabiliyorlar.

Türkiye’de tek egemen, ağzından çıkan her söz yasa olan RTE’ye on yıldır görmediği ölçüde, anlamlı eylemler yaşanmakta olduğunu yazdırabiliyor, söyletebiliyorlar…

Dış ülkelerin TV’lerinden polisin kaba şiddetine genç kadın, erkek yüz binlerin direniş sahnelerinin canlı yayınlarda dünyaya yayılmasını sağlayabiliyorlar.

Bravo doğrusu!

*** *** ***

Burnundan kıl aldırmayan RTE’nin eylemleri hafife alan,“tencere tava, hep aynı hava” diye küçümseyen sözlerine, sinirlerine hâkim olamayıp yüz binlerce insanı çapulcu diye hakaret ederek kendini tatmin eden söylemlerine, dik duracağını içeren konuşmalarına kulak asmayın!

Oysa yürekleri pır pır… Biliyorlar ki şu ya da bu nedene bağlayarak geçiştirmek istedikleri gezi eylemleri, halk hareketidir.

Eylemlere katılanlar, akıllarına takılı Osmanlı’daki sanki yeniçeri ocağıdır da kazan kaldırmış kelle istiyormuşlarmış gibi; üstelik adının önünde profesör sıfatıyla RTE’nin başdanışmanı Akdoğan’ın,“Başbakanımızı bunlara yedirmeyiz” demesine de fazla önem vermeyin. Yandaşlığın bedeli bu; olacak o kadar deyip geçin!..

*** *** ***

Gezi eylemlerini bir türlü halk hareketi diye yorumlayamıyor, algılayamıyor…

Şayet RTE’yi yakasından tutup dayatmalardan, insanların yaşam özgürlüğüne müdahale etmekten artık vazgeç anlamında değil de, söylediği gibi, bir ideoloji ise gezi eylemleri…

…böylesi demokratik toplumsal ideolojiye can kurban!

Ama halk hareketinin anlamak nerede, RTE nerede? Hâlâ uçları CHP’den kaynaklanan ideolojidir, eylemlerdir deyip duruyor.

Gazetelerimizin, TV muhabirlerinin, haber sunucularıyla kimi yazarların tersine gelen soru sormalarına alışık olmayan RTE, örneğin Başbakan’ın iddiasının aksine eylemlere katılanların CHP’li olmadığını söyleyen, bizimkilerin cesaret edip soramadıklarını soran, eylemlerin gerçek anlamını çekinmeden yüzüne vuran Reuter muhabiri Birsen Altaylı’ya fena halde bozuk çalmasını da yadırgamamak gerek.

Başdanışmanı Prof. Akdoğan’ın RTE’yi, “Yüzyılda bir çıkan lider” diye tanımlamasından sonra; Reuter muhabirine davranışlarını doğal karşılamalı!..

*** *** ***

Yukarı çıktıktan sonra olgunluğa erişen A. Gül’ün; sağır sultanın bile duyup anladığı eylemlerin gerçek anlam ve içeriğini “Mesaj alınmıştır, gereği yapılacaktır” diyen açıklaması, demokrasiyi yalnız sandık diye algılayan RTE’yi terslenmeye yönelti.

“Neymiş mesajlar, anlamadım” diyor.

Oysa o kadar basit ki eylemlerin amacı ve anlamı:

Sultanlık hevesinden diktatörlük çıraklığına dönen RTE’ye demokrasiyi kokakrisiye çeviren yöntemlerinden, dayatmalarından artık vazgeç diyor.

*** *** ***

Demesine de diyor da yüzde 50 oy, tasmalı köpek sanki. Nereye çekerse oraya giden bir sürü; “Bak üzerinize salarım ha” diye eylemleri tehdit eden bu kafa:

Demokrasilerde yüzyıldır eşine rastlanmayan, nato mermer nato kafa!

Cüneyt ARCAYÜREK - 05 Haziran 2013 – Cumhuriyet

Son Yazılar