acilimda ilk hadef tsk out pkk in225 

TSK çekilmeye başladı! Güneydoğu PKK'ye bırakılıyor!

Dün Aydınlık Gazetesi PKK DEĞİL, TSK ÇEKİLECEK manşetiyle çıktı.

Bugün TSK batı illere sevkiyata başladı.

 Açılımda ilk hedef : TSK’nın bölgeden çekilmesi’

Açılım sürecinin hedefini önce ‘silah bırakma’ diye açıkladılar, PKK yalanladı. Şimdi, ‘PKK’nın sınır dışına çekilmesi’ konuşuluyor. PKK yine ‘çekilmiyoruz’ diyor. Buna rağmen çekilmenin ayrıntılarına ilişkin haberler yayınlanıyor. PKK’nın hedefi ise şu: Karşılıklı ateşkesin ardından TSK’nın bölgeden çekilmesi

Abdullah Öcalan, Şubat ayında BDP milletvekilleriyle yaptığı görüşmede açıkça şunu söyledi: “Tek taraflı çekilme olmayacak. Çekilme parlamento kararı ile olacak, TBMM onaylayacak. Çekildiğimiz anda gerillayı daha da büyüteceğiz. Çekilirsek gerilla biter görüşüne katılmıyorum”

AKP Hükümeti’nin temsilcileriyle her türlü ayrıntı üzerinde anlaştığını vurgulayan Öcalan’ın bu sözleri “açılım”ın somut hedefini ortaya koyuyor. “Tek taraflı çekilme olmayacak” ifadesinin anlamı şu: “TSK da bölgeden çekilecek”. Öcalan, bunun garantisini almış.

Aydınlık - 22 Nisan 2013

*** *** ***
Bugün Doğan Haber Ajansı’ndan servis edilen  habere göre TSK doğu illerinden batı’ya sevkiyata başladı.

ŞIRNAK ve Irak sınırındaki birliklerde konuşlandırılan asker, tank ve mühimmat, bugün konvoy halinde Batı illerine sevk edildi.

Çözüm sürece ile birlikte silahların sustuğu Güneydoğu’da tersine askeri sevkiyatları yapılmaya başlandı. Şırnak ve Irak sınırındaki birliklerde konuşlandırıldığı öğrenilen asker, tank ve mühimmat konvoy halinde Batı illerine sevk edilmeye başlandı. Şırnak kesiminden gelen TIR’lar üzerinde tankların, kapalı kasa kamyonlarda askeri malzeme ve sivil plakalı minibüslerde askerlerin yer aldığı konvoy, Mardin’in Nusaybin İlçesi’nden geçerek Batıya doğru gitti. Konvoyun geçisi sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, konvoya frekans karıştırıcı Jammerli araçlar da eşlik etti.

Nusaybin’den bir kaç gün önce Şırnak tarafına boş olarak giden TIR’ların bu kez üzerinde yüklenmiş tanklarla birlikte Batı illerine gittiği görüldü.

Son Yazılar