akpden abdye karadeniz vizesi aydinlik 13nisan2013 225

Karadeniz'e ABD zırhlıları değil ancak Bandırma Vapurları çıkar!

Tayyip Erdoğan’ın deyişiyle Diyarbakır’ın nasıl “BOP çerçevesinde bir merkez bir yıldız” olacağını 21 Mart 2013 Diyarbakır manzarasında gördük.

Bu dağılma manzarası elbette  Tayyip Erdoğan ile Apo arasındaki kanlı ortaklığın eylemli ifadesi. Ancak küçük İsrail devletleri kurma hedefli bu bölgesel savaş seferine itirazlar da aynı keskinlikte gelmeye başladı.

RUSYA'NIN ÇIKIŞLARI!

Burada belki en net görüntü veren taraf Rusya. İsrail’in “özür”ü sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabaha karşı ani bir kararla Karadeniz’de son 20 yılın en büyük askeri tatbikatının emrini verdi ve tabikat bir kaç saat içinde başladı. NATO’nun tatbikattan rahatsızlığı haberinin dünya basınına düşmesi de bir diğer önemli ayrıntıydı.

İsrail’in Suriye’nin Golan tepelerini topçu ateşine tutması da hemen “özür”ün arkasından geldi. Rusya’nın 1 Nisan’da Irak Yönetimi ile 4 milyar 200 milyon dolarlık askeri helikopter ve füze savunma sistemi temini antlaşması en kritik adımlardan biri oldu. Rusya’nın Patriotların varlığını dünya kamuoyu önünde açıkça tartışmaya başlaması da yine 21 Mart ve “özür” sonrasına denk düşüyor. Arkasından Irak’la yapılan helikopter ve daha önemlisi füze savunma sistemi sağlamaya yönelik antlaşma da Rusya’nın sürece artık açıktan cevap verdiğini ortaya koyuyor. İsrail’in 12 Nisan’da da Suriye’ye ait Golan Tepelerini yeniden topçu ateşine tuttuğunu da belirtelim.

Rusya’nın Suriye konusundaki tavrı, Doğu Akdeniz’e kadar ulaşan Rusya donanmasının varlığı üstüne söz söylemeye bile gerek yok. En son 12 Nisan’da Rusya Deniz Kuvvetleri’ne ait Aleksandr Şabalin adında büyük çıkarma gemisi Karadeniz’in Novorossiysk limanından demir alarak Suriye’nin Tartus limanına doğru yola çıktı.  17 Nisan 2013 tarihinde gemi Tartus’u terk edecek ve Rusya’nın Akdeniz Filosu’na katılacak. Rusya, İsrail ve ABD’nin her hamlesine silahla karşılık vereceğini ve Akdeniz’den çekilmeyeceği mesajını veriyor.

Çin’in yeni Devlet Başkanı’nın ilk ziyaretini Rusya’ya gerçekleştirmesi; arkasından BRICS toplantısı ile alınan kararlar, “yeni bir dünya” kurulduğunun açıkça belirtilmesi belki de cepheleşmenin bölgeselden öte dünya ölçeğinde olduğu anlaşılıyor.

SICAK ÇATIŞMA BÖLGESINDEN GELEN CEVAPLAR!

Suriye resmi haber ajansı SANA 2 Nisan’da Suriye Hükümeti'nin, İran’dan ithal edilen petrol, doğalgaz ve yakıta 30 Haziran 2013 tarihine kadar tam vergi muafiyeti uygulama kararı aldığını duyurdu. İran'la yapılan bu antlaşma yine bölgesel savaş tehdidine karşı cevap niteliğinde.

El Fetih ile Hamas arasında da bir çatışma veya en azından ortak hareket etmeme ve bu yolla Filistin’de bir çözülme, yarılma girişimlerinin de sonuçsuz kaldığı, El Fetih’in, Hamas liderliğine Halid Meşal’in tekrar seçilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten açıklamasıyla suya düştü. Zaten İsrail’in aynı gün Gazze’ye hava bombardımanı gerçekleştirmesi de bu ittifakın önemini gösteriyor.

Bütün bu veriler, örgütleri, enerjileri, tarihsel bilinç ve birikimleri ile Batı Asya’da kurulacak bir Türk-Arap ittifakını getirip önümüze koyuyor.

Bolşeviklerin 1917’de bütün gizli emperyalist antlaşmaları yırtıp atarak, emperyalizmin topyekun saldırısına “Sovyetler Birliği” ile cevap vermesi ve işgale direnen devrimci Türkiye ile ittifakı öğretici.

Bir taklitten öte tarihsel bir zorunluluğun, bir kanunun somut dersi. “5 Ülke 5 Deniz” de buna verilebilecek en geçerli cevap.

KARADENIZ'DE ABD TATBIKATI!

Aydınlık'ın 13 Nisan tarihli manşeti tam da bu tabloda AKP'nin yerini ortaya koyuyor. AKP iktidarı Karadeniz'e ABD zırhlılarının ve uçaklarının girip Rusya'ya ve tüm bu ittifaka gözdağı tatbikatı yapmasına aracılık, daha net söyleyecek olursak uşaklık edecek. AKP ve enstrümanlarının "barış" tablosu çok geçmeden İstanbul'dan geçen Amerikan zırhlılarıyla tamamlanacak.

Yurtseverler görev edinmeli. Boğazların  ve Karadeniz'in egemenliği AKP'nin değil Türk Milleti'nin ve bölge milletlerinindir.

ABD zırhlılarını İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçerken selamlayacak mıyız?

Tayfun TAŞLIOĞLU - 14 Nisan 2013 - Ulusal Kanal

abd karadenizi balyozla acti aydinlik

Son Yazılar