ucaklarimiz_gorevde225

Pilotların Suriye’de Provokasyon Endişesi!

ABD’den ‘radar körletici’ uçaklar geldi!

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre ABD’den gelen 6 uçaklık filoda ‘radar körletici’ sistemler de bulunuyor. ‘Radar körletici’ sistem bulunan uçakların Suriye hava sahasında uçmaları için baskı yapılıyor.

Bazı Türk Hava Kuvvetleri yetkilileri ise Türk savaş uçaklarının açık hedef haline getirilmesinden endişe duyuyor.

ABD’den Türkiye’ye yeni uçaklar gönderildiği ve gelen uçaklar arasında Suriye’de kullanılmak üzere “radar körletici” özelliği olan uçakların da bulunduğu bildirildi. Türk Hava Kuvvetlerinden yetkililer ve pilotlar Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlale zorlanmasından ve açık hedef haline getirilmesinden endişeli.

ABD Başkanı Obama’nın İsrail ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Netanyahu ile Başbakan Erdoğan arasında temas kurdurarak ilişkileri normalleştirmesi ile eş zamanlı olarak Suriye operasyonunda da yeni gelişmeler yaşandı. İsrail Golan tepeleri bölgesinde taciz atışlarını bahane ederek sınırın Suriye tarafındaki askeri tesisleri vurdu.

‘Hava sahasına girin’ talimatı!

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak Suriye-Türkiye sınırında da hareketlilik görülmeye başlandı. Bu arada 22 Mart’ta ABD’den İncirlik’e yeni uçaklar geldi. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre ABD’den gelen 6 uçaklık filoda “radar köreltici” sistemler de bulunuyor. “Radar körletici” sistem bulunan uçaklar Suriye hava sahasında uçmaları isteniyor.

Türk Hava Kuvvetlerinden bazı yetkililer ve pilotlar ise buna karşı çıkıyor. Edinilen bilgilere göre yetkililer ve pilotlar, Türk uçaklarının Suriye hava sahasında iken “radar körletici” sistemin devreden çıkarılarak Türk savaş uçaklarının açık hedef haline getirilmesinden endişe ediyorlar.

Suriye hava sahasında daha önce düşürülen Türk uçağına vurgu yapan yetkililer ve pilotlar bir provokasyonla karşılaşılabileceği endişesini taşıyorlar.

ÖSO’yu rahatlatmak için!

Konu ile ilgili olarak bilgi veren emekli bir komutan, ABD’den İncirlik’e belli görevlerle uçakların gelmiş olabileceğini ifade ederek, “Anlatılan olay mantıklı. İncirlik ABD’nin bölgedeki en operasyonel merkezi. Bölgedeki bütün karanlık işler oradan yürütülür. Türk savaş uçaklarını Suriye’de provokasyona alet edilmesi de olasıdır. Daha önce Suriye’de düşürülen uçak da benzer bir operasyonun parçasıdır. Şu anda ABD,İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve AKP Hükümetinin desteklediği Suriyeli muhaliflerin önündeki en büyük engel Suriye’nin hava kuvvetleridir” dedi.

Patriot istemişlerdi!


Esad yönetimine karşı savaşan silahlı muhalifler Suriye’nin hava harekatının engellenmesi için ABD ve Avrupa ülkelerine çağrı yapmışlardı. Irak ve Libya’da olduğu gibi Türkiye sınırında Suriye Hava Kuvvetlerine kapalı bir tampon bölge istemişlerdi. ÖSO daha da ileri giderek Suriye Hava Kuvvetlerinin saldırılarına karşı Patriot talebinde bulunmuştu.

Aydınlık - 01 Nisan 2013

Son Yazılar