Kırgızistan Yeni Yönetimi : Olayları Kontrol Altına Aldık

Kırgizistan'da kanlı olayların ardından kurulan geçici hükümet çalışmalarına başladı. Ancak Amerika, yeni yönetimi tanımıyor. Yağmacılarla polis arasında çatışma haberlerinin geldiği başkent Bişkek'te durumun kontrol altına alındığı belirtiliyor. Geçici hükümetin sağlık bakanlığı da olaylarda 75 kişinin öldüğünü açıkladı.

Bişkek'i yağmacılardan korumak amacıyla oluşturulan ekipler ile polis ve askerlerin durumu kontrol altına aldığı görülüyor.

Görgü tanıkları, kentte güvenlik güçlerinin yağmacıları püskürttüğünü ifade ediyor. Başkentte zaman zaman duyulan silah sesleri de kesildi.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi, dün gece asker, polis ve gönüllü korumalar tarafından yapılan ortak çalışmalar sonucunda Bişkek'in gece yarısından sonra yağmacılardan temizlendiğini duyururken, bu çerçevede yapılan operasyonda birkaç gencin yakalandığını bildirdi.

Barack Obama yönetimi ise geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva'yı ülkenin yöneticisi olarak tanımadıklarını açıkladı. Beyaz Saray, "Kırgızistan'da demokrasi yoluna dönüşü sabırsızlıkla bekliyoruz" açıklaması yaptı.

Devrik lider Kurmanbek Bakiyev de istifayı reddetti, geçici hükümetle görüşebileceğini açıkladı. Devrik lider Bakiyev, "Umarım isyanın arkasında Rusya yoktur" ifadesini kullandı.

Ülkedeki olaylar nedeniyle kapanan başkent Bişkek'teki Manas Havalimanı açıldı. Basın bürosu, Manas Havalimanı'nın normal faaliyetine döndüğünü açıklarken, tüm iç ve dış seferlerin gerçekleştirilmeye başlandığını bildirdi.

09.04.2010 - Ulusal Kanal Haber

Son Yazılar