esin_turhan225

Lüleburgaz Mitingi!

Sendikal Güç Birliği’nin yarın yapacağı miting hem işçi sınıfı hem de Güçbirliği için çok önemli.

İşçi sınıfı için önemli çünkü hakları özellikle de kavgayla, mücadeleyle kazandıkları hakları ellerinden alınıyor. AKP Hükümeti, örgütlü güçlü bir işçi sınıfının oluşmaması için elinden geleni ardına koymuyor. Hatta kiralık işçi büroları yönetmeliği ve taşeronluk sisteminin kapsamını genişleten düzenlemeleriyle sınıfı top yekün ortadan kaldırmak istiyor.

İşçinin yerini alacak, kiraya verilen köle için ne çalışma yasasına ne de sendikaya ihtiyaç vardır. O toplu sözleşme imzalayamaz, greve çıkamaz, kiralandığı süreler belli olduğu için kıdem tazminatı sorunu da olmaz. Hele hele yasalara, işten çıkarmalara karşı eylem hiç yapamaz. Dolayısıyla artık ne hükümet ne de işverenler için sorun yaratır. İş bulunursa yani kiraya verilirse çalışır karnını doyurur, yoksa da allaha şükreder.

Bir taşla üç kuş!

Taşeron da bu yasallaşan işçi simsarlarından işçiyi kiralar. Hem simsar para kazanır, hem taşeron hem işveren hem de, işçinin karnı doyar. Bir taşla üç kuş.

Böylesi ağır sömürü düzeninin hayata geçirilmesi bu kadar kolay olmamalı. Bu yüzden Sendikal Güç Birliği’nin mitingi zamanlama açısından da amacı açısından da çok önemli.

Uzun zamandır sessiz duran Güçbirliği, bu mitingle kocaman bir adım atmış olacak. Zonguldak’tan başlayan harekete büyük bir güç katmış ve devamını sağlamış olacak. Türkiye için gerçekten dönüm noktası olan günlerden geçerken Türkiye işçi sınıfının dimdik ayakta olduğunu, kaderine boyun eğmeyeceğini, haklarına ve ülkesine sahip çıkacağını göstermesi bakımından miting çok önemli.

Ancak bu miting, sadece Sendikal Güç Birliği ile sınırlı kalırsa, bu çıkışa katkı vermeyenler yarın hesap da veremez. Kölelik düzeni Sendikal Güç Birliği için değil herkes için gelip kurulur.

Krallar ve soytarıları!

Daha bir iki ay önce Ankara’da taşeron işçilerin içine çıkamayanlar yarın bu ülkeden kaçmak zorunda kalırlar. O zaman kurtuluşu Mekke’deki devre mülklerinde yani Arap krallarının yanında ararlar. Onlar için bugün iki seçenek var. Ya sendikacılık yapıp işçiyle birlikte kavga verecekler, ya da kralların soytarısı olacaklar.

Gerçi soytarılık ruhunda olanlar için her yer Arap Krallığı. Çıkıp krallarının karşısında şov yaparken tüm ülkeye rezil olanlar da var. Daha önce yazmıştım, “Tarihin silgisi yok” diye. Böylesine teknolojinin geliştiği bir dönemde kayıt altına alınan hiç bir şeyin de silinmesi mümkün değilken üstelik.

Şimdi yarın imtihan alanında kimler olacak bakacağız. Fabrikaları kapanmasın diye maaş alamadan çalışıp, fabrikada malzeme, evde ekmek bitinceye kadar fedakarlık yapan sonunda holdingin kapısına dayanan BMC işçisi olacak mı, olmayacak mı? Başbakan tarafından kadro sözü verilip sonra sözü unutup sayıları artırılan Karayolları’nın taşeron işçileri olacak mı, olmayacak mı?

Yarın imtihan günü. Kim ne kadar sınıftan yana ise meydana çıkacak...

Esin TURHAN - 22 Mart 2013 - Aydınlık

Son Yazılar