Kırgızistan Geçici Hükümetinin Lideri OTUNBAYEVA Kimdir?

Kırgızistan’da Devlet Başkanı Bakiyev’in halk darbesiyle kaçmak zorunda kalmasının ardından geçici hükümetin başına eski Dışişleri Bakanı Roza (Gül) Otunbayeva geçti. Yıllarca Marksizm üzerine dersler veren Otunbayeva’nın ilk icraatı, halkın ayaklanmasına neden olan elektrik ve doğalgaz zamlarını geri almak oldu. Özelleştirilen Kırgız telekom ile enerji şirketleri de kamulaştırılıyor.

Otunbayeva, kendisini şahsen tanıyanlarca "sıkı komünist" olarak nitelendiriliyor.

Kırgızistan'da 2005 yılındaki darbeyle iktidara gelen hükümetin devrilmesine ve dünyadaki tüm gözlerin bu ülkeye dönmesine neden olan girişimin başında bir kadın bulunuyor. Binlerce kişiyi sokaklara döken o kadının adı Roza Otunbayeva.

Kırgızistan'daki yeni hükümetin başı Roza Otunbayeva, 23 Ağustos 1950’de Bişkek’te dünyaya geldi. 1972’de, Moskova Üniversitesi felsefe bölümünü bitirdi. Evli ve iki çocuk annesi. Çok iyi İngilizce biliyor.

Kırgızistan Devlet Üniversitesi’nde Marksizm dersleri veren Otunbayeva, 1986’da Komünist Parti üyesi olarak, SSCB Kırgız Cumhuriyeti hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı görevine getirildi.

1989-1991 arasında SSCB’nin UNESCO temsilciliğini yaptı. SSCB’nin parçalanmasından sonra, 1992’de bağımsızlığını kazanan ülkesinin ilk ABD büyükelçisi, ardından da Dışişleri bakanı oldu.

Kırgızistan eski Başkanı Askar Akayev ile 12 yıl çalışan Otunbayeva, 2004’te bir yıl sonraki seçimlerde yer almak için Ata Yurt muhalif hareketini kurdu, Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi lideri oldu.

Otunbayeva, 2005 yılında Akayev'i iktidardan düşüren protestoların bir ay öncesinde BBC'ye, "Kimseye medenileşmiş cumhuriyetimiz üzerinde monarşi hanedanlığı kurma izni vermeyeceğiz" demişti.

Darbenin ardından göreve gelen yeni Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev tarafından bir kez daha Dışişleri Bakanı olarak atanan Otunbayeva, parlamentoda onay alamadığı için göreve gelemedi. Bu olayın ardından Bakıyev ile bağlarını kopardı.

Otunbayeva’nın ilk icraatı, halkın ayaklanmasına neden olan elektrik ve doğalgaz zamlarını geri almak oldu. Özelleştirilen Kırgız telekom ile enerji şirketleri de kamulaştırılıyor. Geçici hükümetin 6 ay boyunca görev yapacağını belirten Otunbayeva'nın önüne koyduğu ilk hedef adil bir seçim yapılmasını sağlayacak şartları içeren bir anayasa hazırlamak.

09.04.2010 - Ulusal Kanal Haber

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar