umit_kocasakal_biat_etmedik_etmeyecegiz225

Biat etmedik, etmeyeceğiz! Zulmün önünde eğilmeyeceğiz!

İstanbul Barosu’nun gerçekleştirdiği Olağanüstü Genel Kurul oldukça hareketli geçti.

Sabah saatlerinde başlayan Genel Kurul’da Akit muhabirinin kürsüde konuşma yapmaya çalışmasıyla arbede yaşandı. Muhabirin avukatlar tarafından dışarı çıkarılmasından sonra program kaldığı yerden devam etti.

“Yargının kurucu unsuruyuz, yıkıcı unsurlarına karşı da biz varız” diyen İstanbul Barosu Başkanı Ümit KOCASAKAL, Olağanüstü Genel Kurul ile bir kez daha güven tazeledi.

Balyoz Planı davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi ve Konya Barosu Başkanlığı’nın suç duyurusu üzerine, Kocasakal hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılmıştı.

Savcılık, “Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs” suçundan Baro Başkanı ve 7 yönetici hakkında 2 yıldan 4 yıla kadar hapis talebinde bulunmuştu.

GEREKİRSE KIRILIRIZ AMA EĞİLİP, BÜKÜLMEYİZ!

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul’da konuşan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Askeri savcılık, avukatlık, öğretim üyeliği hayatım oldu. Tek sanık olmam eksikti, onu da tamamlamış olduk… Ben avukatım istediğim davayı alırım. Siyasi bir dava almak bir avukatı örgüt üyesi mi yapar?

Biz avukatız, güce tapmayız. Biat etmedik, etmeyeceğiz. Boyun eğmedik eğmeyeceğiz. Zulmün önünde eğilmeyeceğiz. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Gerekirse kırılırız ama eğilip, bükülmeyiz. Kutup yıldızımız adalettir hep onu ararız. Yargının kurucu unsuruyuz, yıkıcı unsurlarına karşı da biz varız.

Meslek onurumuza yapılan her saldırı hak ettiği cevabı alacaktır. Bizi hukuksuz, mesnetsiz suç duyuruları, hapis tehditleri, baskı ve gözaltılarla korkutamazsınız. 17 Mayıs’ta yargı kendi kendini yargılayacak ve kendi kendine hüküm verecek. Haklıyız, güçlüyüz, kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

KOCASAKAL’DAN HAKİM VE SAVCILARA…

Konuşmasında hakim ve savcılara da seslenen Kocasakal, “Güce boyun eğmeyin. Biat etmeyin. Korkunun esire olmayın, cesur olun. Hak ve adaleti hukuka göre karar verin. İnsanları delilsiz tutuklayıp hapislere atmayın. Yasaları eğip bükerek, silah gibi kullanmayın. Varsın sizi meslekten atsınlar biz yanınızda oluruz.

Yoksa vicdanlarınızdan, aynalardan, çocuklarınız gözlerinden kaçamazsınız. Gizlenecek bir yeriniz yok Savcılara sesleniyorum. Cumhuriyetin ve toplumun savcısı olun. Avcı değil savcı olun. Kürsünün üstende olmak üstün olmak anlamına gelmez. Adil yargılama sizler için görevdir. Görevinizi yapın. Gizli tanıklar emniyetin ve mahkemelerin birer elemanı yardımcısı değildir. Ülkemizde gizli tanık terörü yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

DOKUNAN YANSA DA…

Salonda  “Halk için, adalet için savunma”, “Dokunan yansa da dokunacağız”, “Susmayacağız”, “Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın” yazılı pankartlar asıldı.

Konuşmalar sık sık “ÇHD susmadı, susmayacak, devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganlarıyla kesildi.

SALDIRILAR BAROMUZA KADAR VARDIRILDI!

Olağanüstü Genel Kurul, öğleden sonra İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu tarafından okunan sonuç bildirgesi ile sonlandırıldı.

Bildirgede, Avukatların görevini yapamadığı, savunma hakkının görmezden gelindiği ve şekli bir unsura dönüştürüldüğü belirtildi.

Sonuç bildirgesini okuyan Durakoğlu şöyle devam etti:

“Savunmaya yönelik bu saldırıların giderek baromuza kadar vardırılmış olması, onun da susturulmasını amaçlıyorsa, bu amaca asla ulaşılamayacağı bilinmelidir. 17 Mayıs 2013 tarihinde Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada kamuoyunun da tanık olacağı güç, bükülmeyi reddeden bir özgün haykırış olacaktır.

O gün yargılanacak olan baro yöneticileri değil, yargının bizzat kendisidir. Tüm yurttaşlara söz veriyoruz ki, avukatlar hak arama özgürlüğü içinde mücadele vermekten asla vazgeçmeyecektir. Asla egemenlere teslim olmayacağız. Meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu ülkede avukatlar var…”

Kurul’a katılan yaklaşık 5 bin avukat, sonuç bildirgesinden önce hep beraber “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim.” şeklindeki avukatlık yeminini tekrarladılar.

Sonuç bildirgesi oybirliğiyle kabul edildi.

TÜM DÜNYADAN DESTEK!

Olağanüstü Genel Kurul’a Türkiye’deki birçok baro başkanının yanısıra  Almanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan barolarının temsilcileri, Avrupa Baroları Konseyi 3’üncü Başkan Yardımcısı M. Michel Benichou, milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner, Namık Havutçu, Mahmut Tanal, Emre Doğan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Yargıçlar Sendikası Başkanı Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yarsav Başkanı Murat Arslan ve sivil toplum örgütleri de katılarak destek verdi.

Odatv - 18 Mart 2013

Son Yazılar