hayati_ozcan_dogu_ve_arkadaslariyla_birlikte225

Aslan yürekli İbo, geçmiş olsun Hayati!

Hayati Özcan. Bizim Hayati. Devrimcilerin, özellikle İzmirli devrimcilerin Hayati Abi’si. Çatık kaşlı, güleç yürekli Hayati.

Ben Hayati’yi 2008′de tanıdım. Ergenekon tertibiyle 21 Mart 2008′de gözaltına alındığında, arkadaşlar, “Hayati iyi patırtı çıkarmış” demişlerdi. Bağırmış, çağırmış gelen polislere. Neredeyse “ağzına geleni” söylemiş. Kuzu kuzu gitmemiş. Tutuklandıktan sonra ve mahkeme aşamasında, partili arkadaşlarıyla birlikte Silivri’dekilere “örgütlü mücadelenin” ne demek olduğunu gösterenlerden biri de o oldu. Arkadaşlığı, yoldaşlığı, sırt sırta vererek kavgaya girmemin nasıl bir şey olduğunu mücadelesiyle anlattı.

Sonra bir gün Hayati tahliye oldu dediler. Bizim kanalın bulunduğu çıkmaz sokağa girerken gördüm. O ne yürüyüş, o ne kendine güven, o ne yere basış. Sanırsın Keçikıran muhtarı. (Bu arada, Keçikıran diye bir yer var mı, bilmiyorum)

Bir sarılması vardı konuşma yaptıktan sonra, peh. Bu kadar candan sarılır insan. Kardeş gibi.

Hayati gazeteci. Televizyoncu. Devrimci. Aaa, sanatçı. Demirtaş Ceyhun’u anma gecesi karşılaştık tekrar. Ayaküstü sohbet ettik. Biraz sonra sunucu, yeniden kurulan Aydınlık Korosu’nu anons etti. Hayati de koroda. Ciddiyet diz boyu.

En son İzmir’de, Sessiz Çığlık eylemine katıldığımda, Şubat ayında gördüm Hayati’yi. Eylemi izliyordu. Birkaç gün sonra duydum, karaciğer ameliyatı olmuş. Son güne kadar çalışmış yani. Karaciğeri veren kim, diye sordum. Belma, “Abi” dedi, “yüzlerce kişi geldi, ama İbrahim diye TGB’li bir genç verdi sonunda.”

Babası vermez adama karaciğerini. Korkar. Çekinir. Bedenin bir parçasını kesip veriyorsun netice itibarıyle. Düşündüm biraz. Bu insanlık namına yapılan bir iş olamaz dedim. Akrabalık falan da değil. Bu başka bir şey. Bu, aynı yolda yürüyenlerin, yoldaşlığı can yoldaşlığına dönüştürme eylemi. Devrimcilik bu…

Neyse. Geçmiş olsun Hayati.

Gözlerinden öperim İbrahim.

Aslan yürekli, TGB’li İbo, gözlerinden öperim kardeşim.

Halil NEBİLER - 07 Mart 2013 - Ulusal Kanal

Son Yazılar