F Tipi Okullara Yeşil Işık

Erdoğan, şansölye Merkel'le Almanya'da Türk okulları konusunda anlaştıklarını ve bu anlaşmadan da "çok memnun kaldığını" vurguladı. Erdoğan'ı çok memnun eden söz, Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk için Türkçe eğitim şansı mı? Yoksa Fethullah cemaati okullarına yol verilmesi mi?

Almanya'da Türk okulları" konusu Alman Şansölye'nin Türkiye'ye gelişine üç beş gün kala gündeme getirildi. Sanki, Tayyip Erdoğan, bir gece aniden aklına gelmiş de sabah kalkıp "Almanya'da lise açmalıyız" önerisini Merkel'e sunmuş gibiydi. Tabii Merkel'den de bu çıkışa hemen net bir yanıt geldi ve "lüzumu yok. Almanya'da yaşayan Almanca konuşur"!

Erdoğan ikinci bir "one minute" olayına doğru ilerlerken dün Merkel Ankara'ya geldi ve okul meselesi aynı gündeme geldiği hızıyla çözüldü! Üstelik Erdoğan bu çözümden pek memnun kalmıştı!

Erdoğan'ı bu kadar mutlandıran okullar, Almanya'da var olmaya çalışan Fethullahçı okullar! Bu yıl Almanya'daki faaliyetleri arttı ve özellikle Şubat ve Mart aylarında Almanya'da yoğun bir kampanya yürütülüyor.

Hannover kentinde cemaate yakın Türklerin kurduğu VIB Privat Gymnasium'un 21 Ocak günü yapılan resmi açılışına  Hannover Başkonsolosu Aydın İlhan Durusoy, AKP Milletvekilleri Mehmet Şahin ve Mustafa Ünal da katılmıştı.

Almanya'daki yoğun faaliyet Şubat ayında Münih konferansı ve Stuttgart'daki yeni okulun açılışıyla sürdü. Mart ayında ise Berlin'de bir gövde gösterisi vardı. Fethullah Gülen'in adıyla sanıyla fikir ve öğretilerinin tartışıldığı üç günlük konferansın adı "Maneviyat ve Eğitim"di. Konferansa Berlin Protestan Akademisi ve Berlin Kültürlerarası Diyalog Merkezi de destek verdi.

Almanya'daki F tipi okullardan biri de TÜDESB okulları ve anaokulu 2004 yılından beri faaliyette.

Gerek TÜDESB gerek diğer F tipi okullarda tüm dersler Almanca okutuluyor. Türkçe derslerinde ise kendi ifadeleriyle "sadece Türkçe konuşulmuyor".

Almanya'da Erdoğan işte bu okullara yol verilmesi için söz almışken bizde durum ne?

Lozan Antlaşması ile varlığını sürdüren Alman ve Avusturya liselerinde matematik-biyoloji-kimya-fizik dersleri Almanca öğretiliyor.
Ayrıca sadece Alman vatandaşlarının çocuklarının devam ettiği bir sınıf var ki, burada hiç Türkçe dersi yok!


Lozan'dan 70 yıl sonra kurulan ve Almanca öğrenim veren Anadolu  liselerinde de fen dersleri Almanca!

Bütün bunlara karşılık Türkiye'de yaşayan Almanların sayısı 10 bini bile bulmuyor.

Erdoğan, bu kadar Almanca orta öğrenim kurumuyla da yetinmeyip Beykoz'da 120 dönüm fidanlık araziyi Alman Üniversitesi için tahsis ediyor.Almanlara 2 ayrı arazi gösterilmiş, burayı seçmişler. Arazi talebiyse halen İstanbul Defterdarlığında imar izni için bekliyor.

30.03.2010 - Ulusal Kanal Haber

http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar