Castronun-Kubasi-24-bin-cocugu-kurtardiDünyanın yapamadığını Castro'nun Küba'sı yaptı

20'nci yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak gösterilen Çernobil nükleer santral kazasının kurbanlarına Küba yardım eli uzatıyor. Onlarca kişinin hayatını kaybettiği facianın yaşayan kurbanları efsanevi lider Fidel Castro'nun Küba'sında ücretsiz tedavi ediliyor. Küba şimdiye kadar 24 bin Ukraynalı çocuğu tedavi etti.

Küba, başkent Havana dışındaki Tarara kasabasında bulunan Pediatri Hastanesi'nde şimdiye kadar 24 bin Ukraynalı çocuğu sağlığına kavuşturmak için tedavi etti. Sağlık hizmetlerinin ücretsiz olduğu Küba'da Pediatri Hastanesi 1990 yılında kuruldu. Hastanede 1990 yılından bu yana 24 bin Ukraynalı çocuğun yanı sıra Belarus ve Rusya'dan da çocuklar rehabilite edildi.

Ukrayna'nın Çernobil kasabasından tedavi edilmek için Küba'ya getirilen 12 yaşındaki bir çocuk başından geçenleri şöyle anlattı: "Buraya gelmeden önce saçlarım sürekli dökülüyordu. Şimdi tedavi altına alındım. Saçlarım çıkmaya başladı. Bizi rehabilite ederken müzik dinletiyorlar."

Ukrayna'nın Çernobil kasabasında 26 Nisan 1986 yılında meydana gelen patlamada 31 kişi hayatını kaybetti.

Ancak kaza sonrası atmosfere büyük miktarda radyasyon salınması sonucu sadece Ukrayna'da değil komşu ülkelerde de milyonlarca insan olumsuz etkilendi. Kaza sonrası 100 binlerce sakat doğum vakasına rastlanırken, bölgede kanser olaylarında da ciddi artışlar görüldü. Karadeniz Bölgesi'nde de kanser vakalarında artış olduğu görüldü. Kanser hastalığına yakalanarak hayatını kaybeden ünlü müzisyen Kazım Koyuncu da Çernobil kurbanı oldu.

3 MİLYON ÇOCUK TEDAVİ EDİLMELİ


Dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 2000 yılında yayımlanan BM Çernobil Raporu'nda, 3 milyon çocuğun tedavi görmesi gerektiğini ve bir çoğunun ana karnında öleceğini vurgulamıştı.

Daha kötüsü, 7.1 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşayacağını belirtmişti.

BM raporunda korkunç patlamayla yayılan radyoaktivitenin etkilerinin tamamını 2016 yılına kadar kestirmenin zor olduğu da vurgulanmıştı.

25.03.2010 - Hurriyet

Son Yazılar