omer_celik1_225

Ömer Çelik...O Ne Sınıf Atlayış O!

Uzun süredir konuşulan kabine değişikliği nihayet gerçekleşti ve Başbakan Tayyip Erdoğan, dört bakanı görevden alarak yerlerine yeni isimleri getirdi.

Giden isimler sürpriz olmadı, medyanın oynadığı toto bire bir tuttu.

İdris Naim Şahin'in iticiliğine ve bir zekâ sorunu olabileceğini düşündüren inanılmaz gaflarına, Tayyip Erdoğan bile dayanamadı.

Ertuğrul Günay, bakanlığı döneminde heykel yıktırılan Kültür Bakanı olarak tarihe geçmeyi bile göze almasına rağmen Tayyip Erdoğan'a yaranamadı.

Ömer Dinçer, işin bu yönüne kimse değinmiyor ama cemaate de yakın bir adam olarak muhtemelen Milli Eğitim'deki büyük ihale rantlarının kurbanı oldu.

AKP'nin on yıllık iktidarı boyunca koltuğunu korumayı başarmış tek isim olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu kez zıplayamadı. Sinirli, nobran ve asosyal kişiliğinden dolayı partide sevilmediği, tepkilere rağmen Tayyip Erdoğan tarafından korunup kollanadığı yönündeki kulislerin doğru olma ihtimali yüksek..

Yeni bakanların kişilik profili, icraatları sırasında daha net ortaya çıkacak. Sevimsiz gaflardan dolayı koltuğundan olan İdris naim Şahin'in yerine getirilen Muammer Güler'i kamuoyu İstanbul Valiliği döneminden tanıyor. Karikatüristlere ilham vermek konusunda İdris Naim Şahin'i aratmayıp Tayyip Erdoğan'ı hayal kırıklığına uğratabilir ama "İmralı sürecini" daha istenen şekilde götüreceği kesin.

Yeni bakanlardan bir tanesi var ki, işte bu isme karşı medya şimdiden yalakalık kuyruğuna girmiş durumda.

Ömer Çelik...

Zegna ve Armani'den başka kumaşı gardrobuna sokmayan, "Aşk ve puro beni uçurur" sözleriyle gariban islamcıların da yüksek burjuvalar gibi yaşayabileceğini kanıtlayan, üst düzey entelektüellik taslama ve siyasi ahkâm konusunda ordinaryüs seviyesine sahip Ömer Çelik, şimdiden kabinenin medyadaki yıldızı ilan edildi.

İnsan bir kere yükselmeye görsün; kör gözü badem, kel başı sırma saç yaparlar..

Örneğin yeni bakanın "ODTÜ'lü" olduğu yazıldı. Ömer Çelik hakkında ileride başka değerlendirmelerimiz olacak ama belli ki Ömer Bey kendisinden "ODTÜ'lü" diye bahsedilmesini istemiş. Böyle de huyları var çünkü, "Beni şu isimle birlikte diye yazın", "Akşam papermoonda filancayla yemek yiyeceğim, haberiniz olsun" şeklinde gazetecilere direkt telefon açmışlığı vardır.

Ömer Çelik'in öne çıkarmaya, medyanın gözüne sokmaya çalıştığı "nitelikleri" genellike abartılıdır, çoğu zaman da gerçeği hiç yansıtmaz. Bu konudaki örneklere de ileride değineceğiz.

"ODTÜ'lülük" meselesi de bunlardan birisi gibi görünüyor..

Ömer Çelik'i çocukluğundan beri tanıyanlar, ODTÜ'den hangi ara mezun olduğunu sanırz çıkaramamışlardır.

Gazi Üniversitesi'ni zar zor bitirdiği biliniyor çünkü. Daha sonra aynı üniversitede mastır ve doktora yapmak istedi ancak Yeni Şafak'taki köşe yazılarından farklı olmayan ahkâm karalamalarında "bilimsel" kriterlere rastlanmadığı için başvuruları reddedildi. Daha sonra Anadolu'daki daha ücra üniversitelere de başvurdu ama aynı gerekçeyle geri çevrildi. Karşısına çıkan bir diğer sorun da dil sorunuydu. Dilindeki ağır Adana aksanını bütün özel çabalarına rağmen atamayan Ömer Çelik, İngilizce'yi de bir türlü "intermediate" seviyesinin üzerine çıkaramadı.

Mastır yapma meselesini bir tutku haline getirmesine daha fazla dayanamayan Abdullah Gül, o dönem Kırıkkale Üniversitesi Rektörü olan Beşir Atalay'ı arayarak Ömer Çelik'e bir mastır ayarlanmasına vesile oldu.

Ömer Bey'e üzerinde "mastır yaptı" yazan kaşeli bir kâğıt verdiler. O dönem arabası olmadığı için diplomasını almaya Ankara-Kırıkkale arasında sefer yapan Es Turizm'le gitti.

Ömer Çelik, şimdi bakan olduktan sonra karşımıza birden bire "ODTÜ mezunu" olarak çıktı.

On yıllık iktidarın' fikircibaşısı' olarak bu süre içerisinde ODTÜ'den de Kırıkkale Üniversitesi'nden aldığına benzer birt kâğıt almıştır. Bu kadar nüfuzu geçen bir insan olarak bir kaşeli kâğıt da Harward'dan alsa daha iyi olmaz mıydı?

O da olacak inşallah...

ODTÜ, gariban İmam Hatipliler için büyük hayal olmaktan çoktan çıktı çünkü...


Açık İstihbarat - 25 Ocak 2013
http://www.acikistihbarat.com/

Turkish AKP Vice President, Ömer Çelik, addresses the EPP Congress in Bucharest

Evet yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, videodan anlaşıldığı üzere İngilizceyi daha doğru düzgün konuşamıyor (Meclis Albümü’nde “çok iyi” bildiği yazıyor oysa). Çelik’in İngilizcesi…

{youtube width="600" height="480"}vy9I94gKC10#!{/youtube}

 

Son Yazılar