akpnin_gucu_turkiyeyi_bolmeye_yetmez_husamettin_cindoruk225

Hüsamettin CİNDORUK - AKP’nin gücü yetmez! Türk Milleti ve milli merkez izin vermez!

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan’ın sorularını yanıtlayan Hüsamettin Cindoruk Başbakan Erdoğan’ın “Uzlaşma olmasa da Mart sonunda Yeni Anayasa’yı Meclis’e getiririz” çıkışına yanıt verdi.

AKP’nin buna gücünün yetmeyeceğini belirten eski TBMM Başkanı ve Milli Anayasa Forumu Başkanı Hüsamettin Cindoruk “Türk Halkı bölünme istemiyor. Başkanlık sitemine karşı. Milli Merkez bu süreci durduracak” dedi.

Bugüne kadar 116 merkezde Bölünme Anayasasına karşı forumlar düzenleyen Milli Anayasa Forumu (MAYF) geçtiğimiz Pazar yaptığı Temsilciler Kurulu toplantısıyla 24 Mart’ta Ankara’da geniş katılımlı Milli Merkez Kurultayı yapma kararı aldı. Milli Anayasa Forumu Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Huzur için Türk Milletinin Milli Merkez etrafında toplanarak meseleye el koymasını istiyoruz. Her şey Tayyip Erdoğan’ın tekelinde değil. Milli Anayasa istiyoruz. Sadece Anayasa konusunda değil, Türkiye’nin temel meselelerinde halkla birleşecek organizasyona gidiyoruz. Köylere kadar gideceğiz. Herkesimi kucaklaycağız, AKP tabanı da benim mahallem, onlar da gelecek” dedi.

İşte Cindoruk’tan çarpıcı açıklamalar :

Bizim söylediğimiz şu Türkiyen’in yeni anayasaya ihtiyacı yok. Mevcut anayasa ve anayasa gelenekleri içinde yenilenen bir anayasaya ihtiyacı var. Ama Başbakan getirdi anayasa komisyonunun üzerine bir kitle oturttu, bir dinamit koyduğu başkanlık sistemi. Şimdi başkanlık sistemi deyince bu anayasa değişikliği değil rejim değişikliği haline geldi. 23 Nisan 1920 Meclisi’nin ortaya koyduğu kuralları kurumları rejimi değiştiriyor. Tabi o zaman ipler gerildi. Anayasa komisyonu müzakereleri bu konunun çözümüne doğru yol aldı. Ve Başbakan en son dedi ki ‘bunu kabul ederler etmezler biz kalanlarla yola devam ederiz.’

“AKP’NİN GÜCÜ YETMEZ!”


AKP’nin buna gücü yetmez. Milli Anayasa Forumu’nun Türkiye’nin aşağı yukarı dörtte üçünde ortaya koyduğu konular ve ordan aldığı cevaplar, halk topluluklarıyla ilişkisi şunu gösterir. Halkımız başkanlık sistemine karşı. Bölünmeyi istemiyor. O nedenle anlaşma konusu yapmak istedikleri bölünme karşılığı başkanlık isteği uygulanmaz, AKP’nin gücü yetmez buna. Milleti karşısına alarak böyle bir uygulama yapamaz.

“HALKIN YANILGIYA DÜŞMESİNİ ENGELLEDİK!”

Bilhassa ayrılıkçı örgütün ortaya koyduğu gibi Diyarbakır’da ilan ettiği gibi özerklik olmaz. Diyarbakır Belediye Başkanı’yla ve onun partisiyle (BDP) anlaşarak bir anayasa değişikliği yapması mümkün değildir ve olmayacağını da göreceğiz. Milli Anayasa Formu da bunu incelemeye uğraşıyor. Geçmiş anayasa değişikliğinde yetmez ama evet diyenlerin küçük bir azınlık olarak sonucu etkilediğini biliyoruz. Bu sefer halkın bu yanılgıya düşmesini önlediğimizi düşünüyorum.

“MİLLİ MERKEZ ETRAFINDA TOPLANALIM!”


Halkımız huzur içinde Milli Merkez etrafında toplanarak bu meseleye el koymalı. 24 Mart’ta Ankara çok coşkulu bir kurultay yapacağız. Milli Merkez’in geleceğine halk karar verecek. Milli Merkez halkı ayağa kaldıracak. Cumhuriyet Mitingleri kürsüleriyle mahkum olmuştu. Devamını getirmediler. Biz devamını getireceğiz. Biz bir organizasyona gideceğiz. Bu organizasyon Anayasa yapımı, yerel seçimler… Konular arka arkaya geldikçe halkın talebi artacaktır. Terörle mücadele ve siyasi örgütlenme dahil konular önümüzde duruyor. Temel mesele bölünmeyi önlemek. Burada muvaffak olduğumuzu düşünüyorum.

Artık köylere kadar gideceğiz. Milli Merkez’in 24 Mart’ta Ankara’daki kurultayı büyük bir coşkuyla karşılanacak.

Ulusal Kanal - 31 Ocak 2013
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Adnan Türkkan sordu Hüsamettin Cindoruk yanıtladı :

Başkanlık sistemi Türkiye'yi böler!

{youtube width="600" height="480"}GPbpk4pJ-DY{/youtube}

 

Son Yazılar