birgul_ayman_guler_darbeci_degil_devrimciyim225

CHP kime muhalefet edeceğini sonunda buldu!

CHP kime muhalefet edeceğini sonunda buldu; hedef, Birgül Ayman Güler.

Ne demişti Birgül Ayman Güler?


"Türk ulusu ile kürt milliyeti eşit olamaz"; MHP ayakta alkışladı, BDP sert tepki gösterdi.

Bu sözü anlamını hiç bozmadan "Türk ulusu ile Türk milliyeti eşit olamaz", şeklinde de söyleyebilirsiniz o vakit BDP sizi ayakta alkışlayacaktır ama MHP sert tepki gösterecektir.

Çünkü her iki parti de etnisiteye dayalı siyaset üretmektedirler.

Birisi kürt milliyetini ön plana çıkartarak oy toplamak, diğeriyse türk milliyetini ön plana çıkartarak oy toplamak peşindedir.

Tek kelime farkının yarattığı simetrik benzerliğe ilginizi çekerim. İki cümlede aynı anlama gelmektedir ama tek kelime değişikliği alkışlayanla tepki gösterenin yerlerini değiştirmektedir. Cümlenin bu simetrik zerafeti, CHP'yi bu iki partinin dışında tam da olması gereken bir konuma koymaktadır. Yani cümle aslında "CHP'de etnisiteye dayalı siyaset yoktur" anlamı da taşımaktadır. Bu bağlamda CHP'nin Birgül Ayman Güler'e teşekkür etmesi gerekmez mi?

Peki ümmetçi bir siyasetin temsilcisi AKP'nin rahatsızlığı nereden kaynaklanmaktadır?

Bu cümlede AKP'yi rahatsız eden kelime "ulus" kelimesidir. AKP etnisiteye karşıdır çünkü ümmetçidir ama ümmetçi olduğu için Mustafa Kemal'in kurduğu laik ulus devlete de karşıdır. Kavramları çarpıtıp sistemi sorunluymuş gibi göstererek çarpık siyaset üreten bu parti önce laikliği dinsizlikle eşitlemiş ve ümmet olarak tanımladığı seçmenin oyunu elde etmiştir. Sonra da laik ulus devlete karşıyım diyemediği için "Ulusalcılar" diye yeni bir kavram üretmiş ve hedef belirlemiştir. Şimdi o hedefe, ulusalcılık eşittir ırkçılık şeklinde saldırmaktadır.

Şüphesiz ki, Birgül Ayman Güler, daha yumuşak bir uslüp kullanabilirdi; mesela şöyle diyebilirdi: "türk ulus devletini ırkçı siyasete ezdirmem". Bu cümlenin içinde kürt yok, türk yok; ırkçılığı kimin yaptığı, ulus devlete kimin saldırdığı belli değil. Evet, böyle söyleseydi, kuşkusuz sayın Kılıçdaroğlu'nun çok hoşuna gidecek bir cümle kurmuş olacaktı. Ama o vakit bu cümlenin ruhu olmayacaktı, bu cümlenin Kılıçdaroğlu'nun cümlelerinden bir farkı kalmayacaktı, kısacası bu cümle Don Kişot'un yeldeğirmenlerine söylenmiş bir cümle olacaktı.

Ama Birgül Ayman Güler, bu sözü tam da Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusalcılara karşı adeta saldırırcasına yaptığı açıklamaların ardından, tabiri caizse ulusalcılığın hedef tahtası yapıldığı bir hafta içerisinde söyledi. Başbakanın bu saldırısının ardından gerek Kılıçdaroğlu, gerekse Muharrem İnce çıkıp "CHP'nin altı okundan biridir, ulusalcılık", demek ihtiyacı hissettiler. Bir siyasetçinin söylediği söz, gündeme damgasını vuracak nitelikte değilse mevcut durumun tekrarından ibaretse; konuşması lüzumsuzdur.

Oysa, Birgül Ayman Güler'in cümlesindeki her kelimenin dikkat ve akılla seçildiği anlaşılıyor. Açıklaması çok fazla ses getirdi; çünkü o çarpıtılmaya çalışılan iki kavramı aynı cümle içerisinde kullandı; "Ulus" ve "Milliyet". Böylece sorunu ortaya koydu, "Ulus devlete ırkçı imasında bulunanlar aslında kendi ırkçılıklarını kamufle ederek ulus-devleti yıkmak, etnik parçalara bölmek peşindedirler. Bunlara destek verenlerse laik ulus devletin yıkılmasını isteyenlerdir. Biz buna müsaade etmeyiz."

Birgül Ayman Güler'in sözlerinin ardında yatan gerçek anlama destek Onur Öymen'den gelmiştir : Tıklayın!

Partinin başına geldiği günden beri oy kaybetme korkusunu üzerinden atamadığı için, herkesin kendisi gibi ne şiş yansın ne kebap uslübuyla konuşmasını arzulayan, cümlelerinin hedefine Don Kişot'un yeldeğirmenlerini koyan Kemal Kılıçdaroğlu'ysa, Birgül Ayman Güler'i adeta azarlarcasına "Kullandığımız sözlerin nerelere çekiştirileceğine dikkat etmemiz gerekiyor" dedi. Bir parti başkanının, partinin milletvekilerine nasıl konuşması gerektiğini söylemesine AKP türü partilerden alışığız da, CHP'de buna ilk defa şahit olduk.

Ahmet Engin KARAHAN - 30 Ocak 2013
http://www.bakiselamlar.com/knb/

Son Yazılar