Türkiye "Gladio"'yu Beslemeye Devam Ediyor

Türkiye; Gladio'yu Silivri'de ararken, Romanya'da önemli bir gelişme yaşandı.

ABD'nin soğuk savaş döneminden beri en kapsamlı ve derin istihbarat altyapılarından biri olan Romanya'da NATO şemsiyesi altında beşeri istihbarat (Human Intelligence - HUMINT) merkezi açıldı.

Human Intelligence Centre of Excellence (HUMINT COE) başlığı altında açılan merkez, NATO için bir ilk ve 16 Marttaki açılış Amiral Luciano Zappata tarafından gerçekleştirildi. Merkez; beşeri istihbarat bilgilerinin toplanmasının merkezileştirilmesini ve yeni konseptler ve doktrinler geliştirilmesini amaçlıyor.


Bu merkezin sponsorluğunu yapan ülkeler arasında Yunanistan, Macaristan, Slovenya ve Türkiye bulunuyor. Merkez ilk etapta;18'i bu ülkelerden gelmek üzere 80 kişiye eğitim verecek.

Norfolk; Virginia merkezli NATO Müttefik Transformasyon Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu merkezden yapılan çalışmaların müttefik ülkelerin Afganistan gibi ülkelerde istihbarat toplama yeteneklerini geliştireceği belirtildi.

Virginia'daki merkezin komutanı Eduard Simion; merkezde her yıl bir kaç yüz personelin eğitileceğini ve üye ülkelerden gelen ilgiye göre bu rakamın binlere çıkabileceğini belirtti.

Romanya Savunma Bakanlığı ve NATO'nun sponsor ülkeleri şu ana kadar bu merkez için 6.2 milyon dolar harcamış durumda.

Kendi toprakları üzerinde; NATO'dan tercüme bir kavram olan, "Terörle Mücadelede Mükemmeliyet Merkezi" başlığı altında merkezler kuran Türkiye'nin; Romanya'daki bu merkezin kurulumunda da yeralması; ülkenin terörle mücadele konseptleri ve altyapısını AB-D'nin kontrolü altındaki müttefik zihniyete teslim eden çizgisinde yeni bir adım.

Ülke güvenliğinde rol alacak kadroların bu tarz merkezler üzerinden düşünsel ve psikolojik profillerinin çıkarılması; AB-D gibi ülkelerin hedef ülkeler nezdinde kendilerine yakın bürokratik kadroları yükseltmesine de fayda sağlıyor.

Beşeri istihbaratta müttefik çalışmaları; AB-D'nin Türkiye'nin bürokrasisi üzerindeki beşeri istihbaratına dönüşüyor.

Türkiye; yukarıdaki haberden de görüleceği üzere, başkalarının terörle mücadelesine kadro yetiştirmeye devam ediyor.

23.03.2010 - Açık İstihbarat
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar