toktamis_ates_ve_fetullah_hocasi225

Değer miydi, Toktamış hoca ?

Mehmet Ali Birand'dan sonra Profesör Toktamış Ateş de hayatını kaybetti.

Ali Kemallerin nafile bir çabayla  badem gözlü yapıldığı günümüzde, bilinç zafiyeti yaşayanlara belki  hatırlatma olur diye  bir anımı paylaşıyorum.

Toktamış hoca Cumhuriyet gazetesindeki son günlerinde , gençlerin sağ sol demeden Vatan da  birleşme çabalarına tepki gösterip, “Kızlı elma” diye aşağılamaya çalıştığı  yazılar yazıyordu.

(Hoca bir süre sonra zaten Fetullah’ın Bugün gazetesinde yazmaya başladı )

Bir konferansta kendisine, gençlerin Vatan için , bağımsızlık için emperyalizme karşı  birleşmesinden neden rahatsız oluyorsunuz? diye sordum.

“Arada kan var birleşemezler” diyerek , 12 Eylül öncesine  gönderme yaptı .

Siz  Fetullah Gülen'den ödül aldınız onunla birleştiniz bu nasıl oldu? dedim.

“Hoşgörü ve diyalogla” dedi !

ABD nin güdümünde Komünizmle mücadele dernekleri kurarak,  60 lı yıllarda ABD nin 6. Filosunu Dolmabahçe'de protesto eden gençlere sopalarla saldırıp vuranlar , 70 li yıllarda gençleri sağ sol diye ayırıp birbirine düşman edenler,  kan akıtanlar ve kan akmasının asıl nedeni olanlar kimlerdi ? dedim.

Toktamış hocaefendi sahnede öylece durdu ve bir  cevap veremedi.

Toktamış Ateş  kaybetti.

Gençler, ışıklar içinde yatsın Attila  İlhan ‘ın dediği gibi; Vatan ve Namusta, yani  Atatürk'te birleşti,  TGB -Türkiye Gençlik Birliği umudumuz geleceğimiz oldu.

Sonsuzluğa Atatürkçü bir öğretmen, aydın bir üniversite hocası olarak  geçmek  ve anılmak varken, üç günlük dünyada  Atlantiğin - Fetullah'ın hocası olmaya  değer miydi, Toktamış Hoca ?

Ayşe MERAL - 22 Ocak 2013 - Ulusal Bakış

http://www.ulusalbakis.com/

Son Yazılar