huseyin_aygunden_pkklilere_bassagligi_ziyareti225

“Atatürk'e büyük saygısızlık yapıyorsun…”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Kurtuluş Savaşı sırasında Türklerin Yunanlılara etnik temizlik uyguladığını iddia etmiş!

Yunan işgali sırasında yaşananlarla ilgili bazı yabancı kaynakların gözlemleri:

İtilaf devletleri kayıtları: Sadece 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’de 300-400 masum Türkü öldürdü.

İngiliz askeri yetkilisi Harıold Armstrong: Yunan ordusu sivilleri katlederek, yakarak, yağmalayarak, tecavüz ederek Anadolu’ya girdi.

Arnold Toynbee: İşgalci Yunanlılar vahşet yaptı.

Marjorie Housepian: İşgal altıundaki İzmir’de 4000 Müslüman öldürüldü.

Johannes Kalmodin: Yunan birlikleri çekilirken 250 köyü yaktılar. Bazı yerlerde köylüleri camilere doldurarak yaktılar.

Lord Kinross, Manisa’da 18 bin binadan 500′ü ayakta kalabildi.

Justin McCarthy. Yunan istiklalinden Türk Kurtuluş Savaşının sonuna kadar 5,5 milyon Türk hayatını kaybetti.

İsmet İnönü de Lozan’da, Yunan işgalinden sonra 1 milyon Türkün dağlarda, aç, perişan, evsiz barksız dolaştığını söylüyordu.


Bu gerçekler ortadayken İstiklal Savaşında Türklerin Yunanlılara etnik temizlik yaptığını söylemek yalnız tarihi gerçekleri çarptırmak değil, insan zekasıyla da alay etmek anlamına gelmektedir.

Bu aynı zamanda Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Atatürk’e karşı da büyük bir saygısızlıktır.

Bir CHP milletvekilinin bu sözleri söylemesi asla kabul edilemez!

Bu sözler nazik uyarı mesajlarıyla geçiştirilebilecek cinsten değildir!

Cumhuriyet Halk Partisi'nde uzun yıllarda üst düzeyde görevlerde bulunmuş olan değerli siyaset adamı Kemal Anadol bu yakışıksız ifadelere tepkisini Ege’de Son Söz gazetesine yaptığı açıklamada şu sözlerle ifade etmiştir :

“Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün ‘sosyal medyadaki’ mesajını hayretle, ibretle ve de dehşetle izledim.

CHP’deki ‘en ziyade müsaadeye mazhar’ milletvekili Aygün, kurtuluş savaşımızın Anadolu’daki Rumların etnik temizliği için yapıldığını söylüyor. Bu önyargılı ifade önce bilgisizliği sonra da Sevr Anlaşması’nın yırtılıp atılmasından doğan hırsı ve kini yansıtıyor. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin en netameli 1900-1922 dönemini anlatan siyasal-tarihsel-belgesel Romanım ‘Büyük Ayrılık’ ülkemizde 7 baskı yaptı. Ve Elence’ye çevrilerek Midilli, Gümülcüne, Selanik’te imza günleri düzenlendi. İki yıl önce de Atina Barosu Roman’la ilgili özel bir oturum düzenledi. Konuyu araştıran bir yazar ve siyasetçi olarak şunun bilinmesini istiyorum:

Bugün Yunanistan’daki sol, ileri ve demokrat düşünceli çevreler, ‘Küçük Asya Felaketi’ olarak nitelendirdikleri İzmir ve Anadolu İşgali’ni emperyalizmin bir oyunu olarak görmektedirler. Buna ‘Benden Selam Söyle Anadolu’ya adıyla Türkçeye çevrilen aslı ‘kanlandırılmış topraklar’ olan Romanın yazarı yakından tanıdığım merhum Dido Sotiruyu da dâhildir. Ünlü Roman şöyle bitmektedir: Ana yurduma selam söyle benden Kör Mehmet’in damadı. Benden selam söyle Anadolu’ya… Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin… Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellâtların Allah bin belasını versin!” Rahatlıkla görüleceği gibi Hüseyin Aygün, okuduğunu yanlış yorumlamıştır. Ayrıca, İzmir, Ege ve Anadolu’nun 1919’daki işgaline karşı çıkan Yunanlı, ileri, solcu ve komünistler büyük mücadele vermişlerdir. Ordu içindeki er ve subaylar dağıttıkları bildirilerde ‘Burada ne işimiz var’ sorusunu sormuş ve yakalandıklarında ise kurşuna dizilmişlerdir. Onların aziz anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Aradan 94 yıl geçti. Devletlerin gizli belgeleri açıklandı. Artık birçok bilimsel makale yayınlanıyor. Bugün Yunanistan’da sadece sol ve ilerici çevreler değil liberal hatta muhafazakârlar bile Anadolu’da ne işimiz vardı’ diye soruyor. Bir tek Yunanistan’da son seçimlerde parlamentoya giren Faşist Altın Şafak Partisi’nin söylemi Hüseyin Aygün’ün söylemiyle örtüşüyor. Bu bana garip gelmiyor. Faşist Altın Şafak Partisi ile bir Zaza Milliyetçisi’nin söylemlerinin bir eldiven gibi uyuşmasını çok doğal buluyorum. Doğrusu, ciddiye de almıyorum. Yadırgadığım beyan sahibinin ‘CHP milletvekili’ sıfatı taşımasıdır. Bu da beni Hızır Paşa’nın attığı gül gibi yaralıyor. Ne diyeyim. Onu Atatürk’ün Partisi’ne milletvekili yapanlar utansın.”


"Kemal Anadol bunları söylüyor. Bazıları Aygün’ün sözlerine CHP içinden tepki gelmediğini, örgütün onun görüşlerini benimsediğini ileri sürüyorlardı. Anadol’un sözleri onlara da en açık cevaptır. Kemal Anadol’un bu görüşlerini benimsemeyecek bir CHP’li var mıdır?”

Onur ÖYMEN - 15 Ocak 2013 - İlk Kurşun

Son Yazılar