ugur_mumcu_mehmet_eymur225

Uğur Mumcu’nun Katillerini Mehmet Eymür Saklıyor!

Yeşil’in kayıp ifadesi Eymür’de!

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, ‘Yeşil’in 1995’te Ankara Emniyeti’ne verdiği gizli ifade zaptını oradan alan kişinin dönemin Kontr Terör Daire Başkanı Eymür olduğunu açıkladı!

Uğur Mumcu’nun ağabeyi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu suikasti ve çok sayıda faili meçhul cinayeti aydınlatacak olan “Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın 1995 yılında Ankara Emniyeti’nde verdiği gizlenen ifadesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Ceyhan Mumcu, 1993’teki cinayetlerde adı sıkça geçen Yeşil’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifade zaptını Emniyet’ten alan kişinin eski MİT Kontr Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür olduğunu kaydetti. Mumcu, kardeşi Uğur Mumcu’nun suikastıyla ilgili olarak zamanaşımı tehlikesini de gündeme getirdi.

Mehmet Eymür’ün, Yeşil’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya çekildiğini, ardından da Yeşil’i Emniyet’ten teslim aldıklarını kabul ettiğini vurgulayan Mumcu, “Yeşil’in MİT’e vermiş olduğu ifade Ergenekon Mahkemesi’nin dava dosyasına girmiştir. O ifade şu anda bizim elimizde. Ancak Yıldırım’ın Emniyet’e verdiği ifadelerin nerede olduğu sorusu cevapsız kalmıştır” dedi.

Yeşil’in ifadesini Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Orhan Taşanlar’ın aldığını kaydeden Mumcu şunları söyledi: “Emniyet Genel Müdürlüğü bana gönderdiği yazıda bu ifadelerin bulunamadığını açıkladı. Orhan Taşanlar ise Yeşil’in gözaltına alındığını ve ifadesinin alındığını doğruladı. O tarihte Ankara Asayiş Şube Müdürü Sedat Vural ile de görüştüm. O da Orhan Taşanlar’ı doğruladı. Bu konuda daha fazla bilginin Deniz Gökçetin’de olduğunu söyledi. Bunun üzerine görüştüğüm o dönem Ankara Asayiş Şube Müdür Yardımcısı olan Deniz Gökçetin, ‘Evet ifadeyi biz aldık, fakat Mehmet Eymür gelip ifadeyle birlikte Yeşil’i alıp gitti’ dedi. Yeşil’in çok önemli açıklamalar yaptığı ifade devlet arşivinden yok edilmiştir. Mehmet Eymür’ün Yeşil’i ve ifadesini aldığı kesindir.”

Zamanaşımı 25 Ocak’ta doluyor!


Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu suikastıyla ilgili zamanaşımı süresinin dolmasına çok az bir süre kaldığını bildirdi. Suikastla ilgili hakkında dava açılmamış, yakalama ya da tutuklama kararı çıkartılmamış, celp veya zorla getirme yazısı yazılmamış, adli makamlar huzurunda sorguya çekilmemiş kişiler için 24 Ocak 2013 günü zamanaşımı süresinin dolacağını kaydeden Mumcu, “Sonradan bunlar ortaya çıksa bile suçluların yargılanmaları mümkün olmayacaktır. Dava açılan, haklarında yakalama veya tutuklama kararı bulunan, adli makamlar huzurunda sorguya çekilen kişiler için ise zamanaşımı süresi 10 yıl daha uzamaktadır. Gerçeğin ve adaletin bulunmasının sağlanması için başta Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve bu Genel Müdürlüğe bağlı istihbarat birimleri, Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ile burada anılmamış tüm ilgili ve yetkilileri bir kez daha göreve çağırıyorum” dedi.

Anter cinayetinde Eymür’ün bilgisi var!

Mumcu, 1993 yılında ki Musa Anter cinayetinden de Mehmet Eymür’ün bilgisinin olduğunun altını çizdi. MİT’in, Mahmut Yıldırım’ın Emniyet’le ne konuştuğu konusunda bir mülakat yaptığını, bunun da Ergenekon dosyasında olduğunu ifade eden Mumcu, şu bilgileri verdi: “Bu dosyayı okuduğumda ben bir yurttaş olarak dehşete düştüm. Çünkü burada Mahmut Yıldırım (Yeşil) ‘Musa Anter’i ben öldürdüm’ diyor. Bunun için de PKK’nın en üst düzey elemanlarından biriyle anlaşma yaptım diyor.

Yıldırım, ‘Bu suikastı PKK’nın yaptığı konusunda görgü tanığı kalması için Orhan Miroğlu’nu sağ bıraktım’ diye ifade vermektedir. Bu duruma göre Musa Anter cinayeti konusunda Mehmet Eymür bilgi sahibidir. Musa Anter cinayeti de zamanaşımına uğramıştır. Diğer bütün faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi zamanaşımına uğramadan bütün Cumhuriyet Savcılarının kuşkulu kişiler hakkında yakalama emri çıkarmasını ve Anayasa’nın 38. maddesinin 2. fıkrasına da bir teklif öneriyoruz. Zamanaşımı faillerin tespit edilip yakalanmasına kadar işlemez. Ne zaman fail yakalanır, bilinir o tarihten itibaren zaman aşımı işler diye bir değişiklik yapılması gerekmektedir.”

Aydınlık - 06 Ocak 2013

Son Yazılar