odtu_ayakta_akp_fasizmine_direniyor225

Asıl size yazıklar olsun…

Geçen günlerde Başbakan bay Erdoğan bir tören nedeni ile Ortadoğu Teknik Üniversitesine gitti. Güvenlik güçleri önceden yüzlerce görevliyi üniversiteye yığdı.

Üniversite öğrencileri Başbakan’ın gelişini protesto etmek istiyorlardı. Ancak polis gaz bombaları ile basınçlı su ile, copla öğrencilere saldırdı. Orantısız bir güç kullanıldı. Onlarca öğrenci yaralandı. Bir öğrenci başına aldığı darbe ile beyin kanaması geçirdi. Günlerce yoğun bakımda kaldı.

Güvenlik güçleri, öğrencilere karşı, bir düşman ordusuna saldırıyor gibi saldırmıştı. ODTÜ Rektörü ve öteki öğretim üyeleri bu durumu kınayan ve polisi suçlayan açıklamalar yaptılar. Öğrencilerine sahip çıktılar.

Hikmetyar’ın dizinin dibinde!

Başbakan bu protestoya ve üniversite yönetimine çok kızdı. Öğretim üyelerine yazıklar olsun dedi. Öğrencileri ve öğretim üyelerini kınadı. Kendi gençliğinden örnekler verdi.

Öğrencilik yıllarında “Komünizmle Mücadele Derneği” üyesi olduğunu, bu derneğin kanlı eylemlerini unuttu.

Uluslararası terörist Gulbettin Hikmetyar’ın dizinin dibinde çektirdiği fotoğrafları unuttu. Kendi görüşündeki dincilerin gerçekleştirdiği “Kanlı Pazarları” unuttu. ODTÜ’nin yürekli öğrencilerini, rektörünü, öğretim üyelerini kınadı.

Uzunca bir zamandan bu yana ilk kez bir üniversite yönetimi AKP’ye karşı çıkıyordu. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın atadığı bazı üniversite rektörleri ise üniversitelerin özgürlükçü geçmişlerini unutarak Başbakan’ın yanında yer aldılar. Protesto hakkını kullanan öğrencileri kınadılar. Hoş görünmek için öğretim üyesi kimliklerine ihanet ettiler. Yüzlerce yürekli akademisyen ise rektörlerin bu teslimiyetçi tavırlarına karşı çıktılar. Böylece AKP üniversiteleri de bölmüş oldu.

Protesto etmeyecekler de gül mü atacaklardı!

Başbakan 10 yıldan bu yana Cumhuriyeti değiştirmeye çalışıyor. Bir karşı devrimi adım adım gerçekleştirmek için uğraşıyorlar.

İlköğretim okulları imam hatip okulu yapılıyor . Sıkmabaş tüm öğretim kurumlarında özgür bırakılıyor. Ülkemiz bir Ortadoğu ülkesi, bir Arap ülkesi yapılmak isteniliyor.

Güzel yurdumuz ABD’nin dümen suyunda bir savaşın eşiğine getiriliyor. Başbakan BOP Eşbaşkanı olarak bir emperyalist projenin yürütücüsü olmakla övünüyor.

Yargı bağımsızlığı yok edilmiş.

Ordumuzun kahraman subayları , Kemâlist vatanseverler yıllardır cezaevlerinde tutsak alınmışlar.

Üç bin öğrenci cezaevlerinde tutuklu.

Basın susturulmuş, yandaşlaştırılmış.

Cumhuriyet tarihimizde görülmemiş yolsuzluklar yapılıyor.

Cumhuriyetten armağan ne kadar ekonomik varlığımız varsa özelleştirme adı altında peşkeş çekiliyor.

Böyle bir durumda ODTÜ öğrencileri Başbakanı protesto etmeyecek de, gül mü atacaklardı?

ODTÜ kurulduğundan bu yana Cumhuriyet’ten, aydınlanmadan yana olmuş bir bilim yuvasıdır. Bu üniversitenin öğrencileri ve öğretim üyeleri kendilerine yakışanı yapmışlardır.

ODTÜ öğretim üyeleri yetiştirdikleri bu özgür düşünceli öğrencilerle övünç duyabilirler. Biz onlarla ve onlara destek veren öteki üniversite öğrencileri ile övünç duyuyoruz. Tarih bunları yazacaktır. Tarih, yalaka üniversite yöneticilerini de yazacaktır.

‘Ferman padişahın ülke bizim!’

Üniversiteler yönetimin yalakası değil, özgür düşünen, özgür inançlı kurumlardır. Üniversiteler kapı kulu yetiştirmez. Üniversiteler, sorgulayan, yanlışlıklara karşı çıkan, aydın vatanseverler yetiştirir.

Bu ülke çok başbakanlar gördü. Hepsi gelip geçtiler. Hepsi hakkında tarih hükmünü verdi. Yönetenler belki bunu göremiyor olabilirler. Onlar, hep böyle kalacaklarını sanıyorlar ama, bu yönetim de günü geldiğinde gidecektir.

Ulusal Bayram günlerinde, anma günlerinde alanlara çıkan yüz binler bunun kanıtıdır. “Ferman padişahın, Ülke bizimdir” diyerek baş kaldıran aydınlar, sanatçılar bunun kanıtıdır. Yürekli üniversite öğrencilerine, onları yetiştiren öğretim üyelerine değil, bunu görmeyenlere, bunu görmek istemeyenlere yazıklar olsun.

2013 yılına girerken hepinizin yeni yılını kutluyorum.

Erol ERTUĞRUL - 30 Aralık 2012 - Aydınlık

Son Yazılar