hatay_savasa_patriotlara_hayir_mitingi2_225

29 Ekim’de engelleri aştık 22 Aralık’ta Hatay’da da aşacağız!

Hatay Valiliği’nin, İşçi Partisi Öncü Kadın’ın 22 Aralık’ta yapacağı “Suriye’yle savaşa hayır” mitingini yasaklamasına tepki büyük.

Öncü Kadın Genel Başkanı Pınar Gül, yasağı dinlemeyeceklerini açıkladı.

Hataylılar 22 Aralık’ta ne olursa olsun Suriye’yle kardeşlik mitinginde olacaklarını söylerken Türkiye’nin farklı bölgelerinden kadın örgütleri de kadınları göreve çağırdı.

İşçi Partisi Öncü Kadın’ın yarın 22 Aralık’la ilgili programını kamuoyuna duyurması bekleniyor.

‘Halk savaşa karşı’

Ali Yeral / Ehli Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı: İnsanlar demokratik haklarını kullanırken yasak getirmenin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Antidemokratik engeller, halkın mücadelesini engellemez. Halkın büyük bir çoğunluğu Türkiye Suriye kardeşliğini savunuyor, savaşa karşı çıkıyor. Kadınların bu eylemini destekliyorum.

hatay_savasa_patriotlara_hayir_mitingi3

‘Mücadeleye çağırıyoruz’

Şenol Aslan / Eğitim İş Şube Başkanı: Hatay Valiliği yasaklamayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin yapmak istedikleri etkinlikleri provokasyon gerekçesi ile, bu zırhın arkasına sığınarak yasaklıyorlar. 22 Aralık’ta yapılacak bütün eylemleri sonuna kadar destekliyorum. Herkesi bu mücadelenin içinde olmaya çağırıyoruz.

‘Yurtseverlik görevi’

Naime Turunç / ÖDP İl Başkanı: Savaşa karşı barışı savunmak her yurtseverin görevidir. İşçi Partisi Öncü Kadın’ın yürüyüş ve mitinginin yasaklanmasına karşıyım. Yasakçı zihniyete karşı herkesin duyarlı olması ve mücadele etmesi gerektiğine inanıyorum.

‘Hatay’a akacaklar’

Şermin Akman / Türk Kadınlar Birliği İzmir Şube Başkanı: Tarihi anlamda önemli bir etkinlik. Cumhuriyeti, 10 Kasım’ı yasaklamak istediler. Yasaklar aşıldı. Hatay’da da engeller aşılacak. Türk kadını o gün Hatay’a akacak.

‘Hatay halkının yanındayız’

Ender Zeyrek / Cumhuriyet Kadınları Derneği Fatih Şube Başkanı: Kadınların eylemini destekliyorum. Savaşın bütün yükünü kadınlar taşıyor. Oğullarını ve eşlerini kaybediyor, tecavüze uğruyor, öldürülüyorlar. Tüm kadınları bu eylemi desteklemeye çağırıyoruz.

Aydınlık - 17 Aralık 2012

Son Yazılar