antalyada_terorist_toplantisi225

Antalya’da terörist toplantısı!

Türkiye, AKP hükümetinin bilgisi dahilinde, ABD ve CİA denetiminde, Suriye’yi kana bulayan terörist guruplara, Antalya’da 3 gün boyunca toplantı yapmasına ev sahipliği yaptı.

Reuters ve New York Times’ ın bildirdiğine göre, Suriye’deki silahlı terörist gruplar, Antalya’da 3 gün süren toplantı sonrasında bir çatı kuruluş oluşturdu. Silahlı grupların çeşitli düzeylerdeki 260 tan fazla komutanının katıldığı toplantıda 30 üyeden oluşan ‘Yüksek Askeri Konsey’ seçildi. Konsey’in başına ise ‘genelkurmay başkanı’ sıfatı ile General Salim İdris seçildi. İngiliz haber ajansı Reuters haber ajansına göre toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Ürdün, Türkiye ve Körfez ülkelerinden yetkililerde katıldı.

Para ve silah aktarılacak!

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times ise toplantıya CIA’dan üç yetkilinin katıldığını; birinin ABD’den, diğerlerinin ise Türkiye ve Ürdün’den geldiğini fakat hiç konuşmadıklarını ve gazeteye konuşan Suriyeli teröristlerin, toplantıda Türkiye’den de temsilcilerin yer aldığını söylediğini yazdı.

Silahlı muhaliflerin, Beşar Esad rejimine karşı çıkan ülkelerden, özellikle Şam ve Halep’i ele geçirmek için başta tanksavar ve uçaksavar olmak üzere ağır ve geliştirilmiş silah talep ettiği bildirildi.

Cennet vaad edilmiş!

Gazeteye göre, “silahlı muhaliflerin birleşmesi karşılığında, silahlı gurupların ana destekçileri olan ülkeler, kendilerine yakın olan gruplar yerine yeni oluşturulan Yüksek Askeri Konsey aracılığıyla para ve silah aktaracakları sözünü verdiler”. İdlib şehrindeki silahlı bir grubun başında olan Ahmed el-Kanatri, Suriye’deki silahlı gurupları destekleyen ülkelerden bahsederken “Ne istedilerse kabul ettik çünkü bize her şeyi vaad ettiler, cenneti bile” dedi.

Katar ve Türkiye’nin işi!

Üç gün süren görüşmelerin ardından seçilen Yüksek Askeri Konsey’in üyelerinin çoğunluğu Müslüman Kardeşler ve örgüte yakın kişilerden oluşuyor. Reuters haber ajansına konuşan bir Suriyeli terörist ise bu organizasyonun “Katar ve Türkiye’nin işi olduğunu” söyledi.

Bu arada, Reuters’ın bildirdiğine göre Suriye ordusundan kaçan en üst rütbeli asker olan general Hüseyin Ali, Müslüman Kardeşler’e karşı çıkan Mustafa el Şeyh ile Hatay’daki Apaydın kampında kalan Riyad el-Asad ve Suriye’deki silahsız muhalif guruplar toplantıya katılmadı. Suriye’deki silahsız muhalif guruplar Reuters’a yaptığı açıklamada “ dış güçler tarafından toplantıya davet edilmediklerini, onlar kendilerinin yönetecekleri insanlar istiyor” dediklerini belirtti.

New York Times ‘ın bildirdiğine göre, koalisyon üyeleri, başbakan ve kabine seçmek üzere önümüzdeki Cumartesi günü Kahire'de bir araya gelecekler.

Ulusal Kanal - 10 Aralık 2012
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar