ataturkun_koltugundan_kalk_umit_kocasakal225

Ümit Kocasakal’dan Kılıçdaroğlu’na “Seyit Rıza” tepkisi : Atatürk’ün koltuğundan kalk!

Meclis’te grubu bulunan partilerin sürdürdüğü anayasa çalışmalarına karşı Milli Anayasa Formu 87. toplantısını Gölcük - Değirmendere’de gerçekleşti.

300 yurttaşın katıldığı toplantıda, büyük çoşku hakimdi.

Konuşmacılardan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, CHP’nin Seyit Rıza çıkışına sert tepki gösterdi.

Kocasakal, CHP’yi, “Seyit Rıza gibi cumhuriyete resmen başkaldırmış, oradaki insanları sömüren feodal nitelikli bir şeyhe iadeyi itibar vermek demek Cumhuriyeti ve Atatürk’ü gömmek demektir. O yüzden buradan sesleniyorum CHP’ye, artık yeter! Atatürk’ün koltuğunda oturarak kimse Atatürk’e fatura çıkaramaz. Çıkın gidin oradan, nerede yapıyorsanız yapın” sözleriyle eleştirdi.

'İdeolojisiz Anayasa olmaz!'

Konuşması boyunca bolca alkış alan Kocasakal, bu günlerin geride kalacağını belirterek "Hepimize düşen görev yarım kalan Cumhuriyet Devrimi'ni tamamlamak. Bu Özel Görevli Mahkemelerde hukuksuzluğa imza atanlardan hukuken tek tek hesap soracağız. Ama bizim farkımız var. Onların tanımadığı adil yargılama hakkını tanıyarak hesap soracağız" dedi.

Doç. Dr. Kocasakal, "Atatürk ideolojisini anayasadan çıkartacağız diyemiyorlar da onun için 'ideolojisiz anayasa' diyorlar, ideolojisiz anayasa olmaz" ifadesini kullandı.

'Türk adını silmek istiyorlar!'

Türkiye'nin etnik bir cehenemme çevrilmek istendiğini söyleyen Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez de, "Bugün Türk milletinin adını anayasadan çıkarmak istiyorlar. Türkiye'yi etnik bir cehenneme çevirmek istiyorlar. Anadilde eğitim diyerek, anadil öğrenme hakkıyla anadilde eğitimi kasten birbirine karıştırarak Türkiye'yi çift dilli, çift kimlikli etnik bir cehenneme çevirmek istiyorlar" dedi.

Milli Anayasa Formu Genel Sekreteri Haluk Dural da, "Hiçbir kuvvetin, arkalarında ABD bile olsa, bu anayasanın değiştirilemez ilkelerini değiştirme gücü ve yetkisi yoktur" açıklamasını yaptı.

Doç Dr. Cüneyt Akalın'ın aralarında bulunduğu toplantıdan yapılan ortak açıklamada, "Formumuzun yaptığı en temel tespit, günümüz Anayasasına göre seçilmiş bu Meclis'in yeni bir Anayasa yapma görevi ve yetkisi olmadığı ve bu iktidarın amacının 1982 Anayasasını bahane ederek 'Bölünme Anayasası'nı topluma dayatmaktır" denildi.

Mustafa Kerem EROL - 20 Kasım 2012 - Aydınlık Kocaeli

Son Yazılar