yasama_yurutme_yargi_cemaat225

“Ceza da alsak Cumhuriyet değerlerini savunacağız!”

Türbanlı öğrenciyi derse almadı diye Ege Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye 2 yıl bir ay hapis cezası verilmesi tepkiyle karşılandı.

Tüm Öğretim Elemanları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ceza alsalar da Cumhuriyet değerlerini, Atatürk ilkelerini savunacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Pekünlü’ye verilen hapis cezası ile ilgili olarak Aydınlık’a açıklama yapan Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Pekünlü’ye verilen hapis cezasının ülkenin nereye götürüldüğü konusunda yeni ve çok acı bir işaret olduğunu bildirdi. Işıklı, “Her gün ülkenin 4 bir tarafından zorla türban taktırıldığına veya türban taktırılmaya zorlanıldığına ilişkin haberler alıyoruz. Türbanın çıkarılmasına özgürlük adına karşı çıkanların zorla taktırılmasına ses çıkarmamalarını ibretle izliyoruz” dedi.

Türban taktırmanın dinle bir ilişkisi olmadığını kaydeden Prof. Dr. Işıklı, yasaları uygulayan Prof. Dr. Pekünlü’ye ceza verilmesinin hukukla izah edilemeyeceğini, bunun Cumhuriyeti savunanlara bir tehdit olduğunu ifade etti. Bütün tehdit ve saldırılara rağmen Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam edeceklerini ifade eden Işıklı şunları söyledi: “Cumhuriyeti ve Atatürk’ü savunmak bizim birinci ilkemizdir. Bu tür cezalar bizi yıldırmaz. Cumhuriyete ve Atatürk’e yönelik her saldırının karşısında olacağız. Bu bizim yurtseverliğimizin bir gereğidir. Prof. Dr. Pekünlü’ye verilen ceza bizim daha da duyarlı olmamızı sağlamıştır. Cumhuriyete ve Atatürk’e yönelik saldırılara karşı direncimizi daha da arttırmıştır.”

Alpaslan IŞIKLI - 15 Eylül 2012 - Aydınlık

Son Yazılar