cia_ajani_gaziantep_olayi_planlayicisi_pollack225

Harp oyununu CIA’cı Pollock yönetti!

3 düşünce kuruluşu ” Brookings Institute- American Enterprise Institute ve Institute for the Study of War” ın 27 Haziran’da Washington’da düzenlediği Esad rejiminin yıkılmasına ilişkin “Harp Oyunu”nu uzun süre CIA’de çalışan Kenneth M.Pollack yönetti.


Pollack Körfez Savaşı ve Irak işgaliyle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı 2 kez CIA’dan üstün perfomans ödülüne layık görüldü.

Bir süre Brookings Enstitüsü’nün “Saban Center for Middle East Policy” Saban Ortadoğu Politikalar Merkezi’nde başkan olan Pollack, şu anda bölümde kıdemli analizciler arasında yer alıyor.

Bir gün süren Suriye İç Harp Oyunu’nun öteki liderleri Amerikan Enterprise Enstitüsü’nün Başkanı Frederick W. Kagan ile Savaş Çalışma Enstitüsü Ortadoğu Uzmanı Kimberly Kagan ve Yardımcısı Marissa Cochrane Sullivan oldu.

Kimberly Kagan Frederick’in eşi. Karı-koca ateşli birer savaş taraftarları. Irak ve Afganistan’da görev yaptılar, Amerikalı komutanlara danışman oldular. ABD Askeri okullarında ders verdiler.

ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen simülasyonda, komutanlar belli ancak takımda kimler vardı bilinmiyor.

Brookings liberal ve Obama Yönetimine yakınlığıyla tanınıyor.

Türkiye bölümü Nisan ayında BDP’ye toplantı düzenledi.

Brookings’in yönetim kurulunda Hanzade Doğan Boyner de var.

Öteki iki enstitü ise aşırı muhafazakar.

Enterprise, Cheney, Perle, Wolfowitz gibi Neo-Con’ların kontrolünde.

Harp Oyununun Türk F-4 uçağının 22 Haziran’da düşürülmesinden 5 gün sonra oynanması dikkat çekiyor. ABD’li politika yapımcıları 11 sayfalık oyunun içerisine İsrail’i tek cümleyle bile dahil etmiyor.

Oysa Saban Center, adını kurucusu olan çok zengin bir İsrailli işadamından alıyor ve ABD’de İsrail lobisinin ana kuruluşlarından biri olarak biliniyor. İran’a kıyıdan köşeden rol veriyor. Rusya’yı seyirci koltuğunda oturtuyor.

Türkiye tek başına Suriye’ye müdahale etmeye zorlanıyor. Esad’ın gitmesini isteyen Müslüman Kardeşler Örgütüne destek veren Erdoğan ABD’yle birlikte hareket etmek istiyor.

ABD Kasım seçimlerini gerekçe gösteriyor. Türkiye’ye gaz verirken bahaneler üretip sıyrılmaya çalışıyor.

Suudi Arabistan sünni bir iktidar olsun da kim olursa olsun deyip sadece para yardımı yapabileceğini söylüyor.

Suriye’deki olaylar Türkiye’yi de etkisi altına alıyor, olaylar artıyor.Suriye’de Kürtler harekete geçiyor.

-Senaryoda en önemli rol Türkiye’ye veriliyor.
-Ankara Nato ve ABD’yi de zorluyor ancak ABD isteksiz.
-Nato’da sınırlı askeri yardım yapabileceğini savunuyor.
-Esad’ın gitmesi için Türkiye’nin ABD politikalarıyla tam bir
işbirliği içinde olması isteniyor.
-Ankara Irak’tan da kaygı duyuyor ama Suriye’den daha az riskli
olduğuna inanıyor.
-Suriye’deki olalar Türkiye’yi daha fazla rahatsız ediyor.
-Suriye’deki olaylar Irak Kürtlerine büyük avantaj sağlıyor.
-Barzani bağımsız Kürt Devleti ilan ediyor.
-ABD Irak’taki gelişmelere fazla ilgi duymuyor.
-Ankara güvenlik çıkarlarının Irak’tan çok Suriye’deki çıkarlarına
bağlı olduğunu düşünüyor.
-Suriye’de uçuşa yasak tampon bir bölge gerekiyor.
-Arapların rolü en aza indiriliyor.
-Müslüman Kardeşler Örgütü başarılı olursa ABD de kabulleniyor.

Sonunda Türkiye tek başına Suriye’ye girmek zorunda kalıyor.

Dağlık bölgenin bir kısmını alıyor ama Suriye’yi kontrol edemiyor.

Pollack, Ağustos 2012-Nisan 2013 arasında olabilecekleri konu alan oyunu video’da da anlatıyor.

NOT 1: Tepe isimlerinden biri Başkan Bush’un yardımcısı ünlü neo-con Dick Cheney olan American Enterprise düşünce kuruluşunda Michael Rubin gibi tanınmış Orta Doğu uzmanları çalışıyor.

NOT 2: Brookings Enstitüsü Demokratlara çok yakındır ve Obama Yönetimi üzerinde çok etkilidir. Dışişleri bakan Yardımcısı Philip Gordon yönetime girmeden önce Brookings’de çalıştı. Enstitüye kuruluşlar bağış yapabiliyor. Enstitünün 2008-2009 yıllık faaliyet raporuna göre, Gülen cemaatinin işadamı örgütlenmesi olarak bilinen Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), 50 bin ila 99 bin dolar arasında para bağışında bulundu. Bağış miktarı belli dilimler içinde gösteriliyor. Bağış yapanlar listesinde Türkiye’den 100 bin ila 249 bin dolarlık bağış diliminde TÜSİAD, Hanzade Doğan, Doğan Şirketler Grubu ve Sabancı Üniversitesi yer alıyor. Kuruluşa ayrıca Temmuz 2007 ile 30 Haziran 2008 döneminde Ekşioğulları İnşaat Endüstrisi, Nurol Holding, TÜSİAD ve Doğan Şirketler Grubu da bağış yaptı. 1997-2000 yıllarında Ankara’da büyükelçi olan Mark Parris de enstitüde çalıştı.

Yılmaz POLAT - 30 Ağustos 2012 - Yurt

Son Yazılar