ilim_yayma_cemiyeti225

İlim Yayma Cemiyeti ve AKP!

İlim Yayma Cemiyeti hakkında ilk yazdığım yazının genel bir önsöz şeklinde olduğu aşikârdır.

Lakin konuyu açarak, bağlantılarını göstererek, "İlim Yayma Cemiyeti" hakkındaki yazımıza bugünkü AKP hükümeti ile ilgili ilişkisini inceleyerek devam ediyoruz. Bu arada italik yazı ile yazılanlar, araştırmacı Ergün Poyraz'ın "Musa'nın Mücahiti" adlı kitabından alıntılanmıştır.

Milli Gazete'de Sadık Albayrak şöyle övüyor bu kuruluşu: "İlim Yayma Cemiyeti'nden kimler yetişmedi ki?.. Hukukçular yetişti, doktorlar çıktı ortaya... Bir kaç üniversiteyi yönetim ve ilim kadrosu ile, evirip çevirecek bir noktaya geldi! Ülkeye nizamat verecek bir siyasal erke ulaştı!."

AKP Milletvekili Bülent Arınç da Türkiye'nin yönetim basamaklarına yerleşen İslamcıların çoğunlukla İlim Yayma Cemiyeti bağlantılı oldukları gerçeğini 30 Mart 2003 günü İstanbul'da düzenlenen İlim Yayma Cemiyeti Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada şöyle açıklıyordu:"İlim Yayma Cemiyetinin bugüne kadar yaptığı bu mütevazı ama adeta bir tohum gibi, toprak altına atılıp, sonra sümbüller, güller verdiği gibi, o büyük hizmetlerini tebrik etmek için geldim..."

İlim Yayma Cemiyeti'nin, şu önümüzdeki dosyalara baktığınızda da göreceksiniz ki, yaptığı okulları devletin bütçesiyle yapmak mümkün değil, yaptığı yurtları eğitimin bütçesiyle yapmak mümkün değil, verdiği bursları da, yine, kamu harcamalarıyla yerine getirmek mümkün değil.

İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye'nin her yerinde var. Okullarıyla, yurtlarıyla var, öğrencilerimize sağladığı imkânlarla var Bakanlarımız,genel müdürlerimiz var; belediye başkanlarımız var; Silahlı Kuvvetlerimizden emekli olmuş, ayrılmış; ama, bu güzel hizmeti götürenlerimiz var; .. toplumun bütün kesimlerinden, bu hayırlı hizmete şu veya bu şekilde katkısı olmuş değerli insanlarımızın buluştuğu İlim Yayma Cemiyetimiz var...

İlim Yayma Cemiyeti'nin başkanı, bir emekli tuğgeneraldi. [1980-1981yıllarında Milli Güvenlik Konseyi Devlet Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı yapan General Hasan Sağlam, emekli olduğu 1986 yılından itibaren 2002 yılına dek aralıksız olarak İslamcı İlim Yayma Cemiyeti'nin Genel Başkanlığını yapmıştır.]Aramızda, belediye başkanları var, genel müdürler var,müsteşarlar var, bakanlar var, milletvekilleri var, tüccar var, sanayici var, işadamı var... Bunlar bizim en büyük sermayemizdir ve gücümüzdür."

İLİM YAYMA CEMİYETİ KURUCULARI!

İlim yayma Cemiyeti Vakfı'nın 28. Dönem kurucularına baktığımızda Arınç'ın "bunlar en büyük sermayemizdir, gücümüzdür" şeklindeki sözleri bir kere daha netleşiyordu.

İlim Yayma'nın kurucuları arasında Ülker Grubu;

Sabri Ülker, Murat Ülker, Asım Berksan hatta Damat Orhan Özokur'a kadar... Fetullah Gülen'e yakınlığı ile bilinen Evyap Gurubundan Fikret Evyap. Evyapların ortaklarının arasında ise Kanaltürk ekranlarının hızlı Atatürkçüsü Kemal Yavuz da yer alıyordu. İlim Yayma'nın 28. Dönem diğer kurucuları arasında Tayyip Erdoğan, Korkut Özal, Sabahattin Zaim, Kemal Unakıtan, Nevzat Yalçıntaş, Mehmet Aydın ve İstanbul Eski Valisi Erol Çakır, başrolde yer alıyordu. İlim Yayma Vakfı'nın 1999 yılı Mütevelli Heyet üyeleri listesinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Başkan olarak yer alırken Murat Ülker 8. sırada üye olarak görevlendiriliyordu.

İşte 28. Genel Kurulu Kurucular listesi :"Erol Çakır, Ali Müfit Gürtuna, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Sabri Ülker, Murat Ülker, Tayyar Taş, Yusuf Türel, M. Avni İman, Ali Oğuz, Prof. Dr. Ahmet Rumeli,Op.Dr. Asım Taşer, Abidin Topbaş, Afif Topbaş, Ahmet Yıldız, A. Aydın Bolak, Ali Coşkun, Beşir Akınel, Bülent Çorapçı, Burhanettin Zaim, Fehmi Çelikkol, Cemalettin Yavaşça,Durmuş Ocaklıoğlu, Emin Şadoğlu, Ender Kitapçı, Faruk Topbaş, Edip Uğur, Feyzullah Değerli, Fazlı Sofuoğlu, Hüsnü Çakır, Hüseyin Tokuz, Em. Gnr. Hasan Sağlam, Hasan Tahsin Uğur, Hüseyin Çıkrıkçıoğlu, Halit İlhan, Halit Göknil, İhsan Akdeniz, İbrahim Bodur, M. Kemal Alkoç, İsmail Erünsal,Korkut Özal, Kazım Savaş, Münevver Ayaşlı, Mehmet Aydın,Mehmet Bilge, Mehmet Güler, Mustafa Köseoğlu, MustafaTopbaş, Müfit Uğur, Musa Uğur, Oğuz Borat, Mehmet Yıldız,Mustafa Kalaycıoğlu, Nuri Keçebaş, Nevzat Yalçıntaş, Numan Kurtulmuş, Nazif Gürdoğan, Osman Alptekin, Osman Çatak-lı, Osman Topbaş, Osman Kılıç, Osman Öztürk, Orhan Özo-kur, Ömer Çizmeci, Ömer Lütfi Take, Rıfat Tandoğan, Asaf Ataseven, Süleyman Süleymangil, Sabahattin Topbaş, SalihTuğ, Sedat Cebi, Sabri Özpala, Süleyman Yalçın, Sabahattin Zaim, Selçuk Berksan, Sabahattin Kırkan, Şaban Çavuşoğlu, Talip Alp, Yurdakul Dağoğlu, A. Yahya Kığılı, M. Zehra Ertürk,Yaşar Topçu, Zeki Bayramoğlu, Mehmet Bilginoğlu, Metin Eriş, Fikret Evyap, M. Akif Aydın, Ferruh Ertürk, Abdullah Tivnikli, Ahmet Davutoğlu, Halit Çizmeci, Mustafa Açıkalın, Mustafa Uğur, Em.Gnr. Mehdi Sungur, Osman Kilitçioğlu, HulisiTopbaş, İlhan İmik, Ahmet Akça..."

İLİM YAYMA CEMİYETİ VE 6. FİLO!

Önceki yazım da "İlim Yayma Cemiyeti" nin, 6.Filo eylemlerinde, devrimci gençliğe karşı, Komünizmle Mücadele Dernekleri ile birlikte hareket ettiğini ifade etmiştim. Türkiye'nin tepesine oturanlar, bakın 6. Filo eyleminde nerdeydiler?

16 Şubat 1969' da 6. Filo İstanbul'u ziyaretinde, karşı gelmeye çalışanlar Mehmet Şevki Eygi tarafından kafir ilan ediliyor. Amerikan askerlerine saldıran Türk gençlerinden rahatsız olan Eygi' den başka birçok isim daha vardı.

İlim Yayma Cemiyeti ile ilişkili ve MTTB kökenli, üç ahbap çavuş Amerikalılara sert davranılmasına 'Defol' denmesine oldukça içerliyorlardı. Amerikan hayranı üstadlarının tavsiye ve teşvikiyle 6. Filo Komutanının makamına çıkan 'BÜLENT ARINÇ – ABDULLAH GÜL – RECEP TAYYİP ERDOĞAN' Filo Komutanına gençlerin eylemlerinden dolayı üzüntülerini bildiriyorlardı. Eylemciler komünist ve vatan hainleriydiler. Üstelik anarşisttiler. Filo Komutanı ; Arınç – Gül _ Erdoğan'ın isimlerini alıyor ve bundan sonra kendileriyle ilişkilerini koparmayacaklarını, sürekli irtibat halinde olacaklarını söylüyordu.

İlişkilerini koparmadılar zaten hiçbir zaman, ancak yazı konumuz bu değil. Aşağıda isimleri olan kişiler, "İlim Yayma Cemiyeti" nin genel kurullarında kurucu üyelik, üyelik yapmış son dönem AKP'liler. Liste uzun aslında lakin yukarıda isimleri nakşedildi, bazılarının. Diğerlerinin ise pek üst konumlarda olmasa da perdenin öte tarafındalar.

Recep Tayyip Erdoğoan ( AKP Genel Başkanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Ziyaettin Yağcı ( AKP kurucu üyesi, İlim Yayma Cemiyeti eski yöneticisi,)

Tayyar Altıkulaç ( AKP kurucu üyesi, Eski Diyanet İşleri Başkanı, İlim Yayma Cemiyeti'nin
Etkinliklerinde faaliyet göstermekte)

Feyzullah KIYIKLIK ( AKP kurucu üye, İlim Yayma Cemiyeti üyesi)

Ahmet Davutoğlu ( Dışişleri Bakanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

AHMET EDİP UĞUR (AKP Eski Balıkesir Milletvekili, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Ali Coşkun (AKP eski Sanayi ve Ticaret Bakanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Ersin Nazif Gürdoğan ( AKP kurucu üyesi, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Hüseyin Avni Mutlu ( İstanbul Valisi, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Hayati Yazıcı (Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

İhsan Akdeniz ( AKP Rize İl Yönetim Kurulu Üyesi)

İsmail Kahraman ( Eski Kültür Bakanı, AKP'nin isim babası ayrıca kuruluş toplantıları
evinde yapıldı, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Eski Başkanı)

İsrafil Kışla ( AKP Artvin milletvekili, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Kadir Topbaş ( AKP İstanbul Belediye Başkanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Kahraman Emmioğlu ( Eski Milletvekili, R.Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Kemal Unatıkan ( Eski AKP Maliye Bakanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Mehmet Aydın ( Eski Devlet Bakanı ve Eski AKP İzmir Milletvekili, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Mehmet Mustafa Açıkalın ( AKP Sivas Milletvekili, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Mehmet Yıldız (AKP kurucu üye, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Nevzat Yalçıntaş ( Eski AKP İstanbul Milletvekili, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Numan Kurtulmuş ( HASPARTİ Genel Başkanı, AKP üyesi, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Nurettin Keleşoğlu ( AKP İstanbul Belediye Meclis üyesi, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Yılmaz Şener (R.Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Yücel Çelikbilek ( AKP Beykoz Belediye Başkanı, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

Zeynel Abidin Okul ( AKP İstanbul İl Yönetim kurulu üyesi, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyesi)

SON SÖZ

AKP, ABD tarafından Türkiye'nin başına oturtulurken, yıllar önce onları bu seviyeye getirecek, yeni "yankee"ler de bu kuruluşta, eğitiliyordu.

Sıra "İlim Yayma Cemiyeti ve Rabıta" geldi.

Doğu POLAT - 25 Ağustos 2012

http://www.kemalistler.net/

Son Yazılar