ilim_yayma_cemiyeti225

İlim (y)ayma cemiyeti!

İlim Yayma Cemiyeti'ni daha önce duymuşsunuzdur, ancak yeteri kadar araştırılmadığı için maalesef Türkiye siyasetindeki önemi ifşa edilmemiştir.


Türkiye çok partili sisteme geçtiği yıllarda örgütlenen ve 1951 yılında kurulan "İlim Yayma Cemiyeti, bugün ABD himayesinde büyüyüp iktidar koltuğunda oturmakta. Fethullah Gülen'den daha önemli bir mevkiye ve güce sahip olduğunu söyleyebilirim.

İnternet sitelerinde11 Ekim 1951 yılında kurulduğu yazmakta lakin kazın ayağı hiç de öyle değil. ABD, Marshall yardımı adı altında Türkiye'ye girerek kendi kuvvetlerini oluşturacak dinamikleri yaratma çalışmalarına başlamış, Müslüman Kardeşler örgütü aracılığıyla Nur tarikatının büyük sermayedarlarını "İlim Yayma Cemiyeti" adı altında birleştirmişlerdir. Tarih 10 Haziran 1951'i gösterirken Milliyet gazetesinde "İlim Yayma Cemiyeti"nin "din istismarcısı" olduğu yönünde haber çıkmış, yöneticilerine dava açıldığı belirtilmiştir. Bu haber "İlim Yayma Cemiyeti" nin kuruluş tarihinden önce çalışmalarına başladığına dair önemli bir kanıttır.

İlk imam hatip lisesi ve ABD ilişkileri!


1951 yılında Türkiye'nin ilk imam hatip lisesi "İlim Yayma Cemiyeti" tarafından İstanbul Samatya'da kurulmuştur.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin çabaları da esirgenemez. 1958 yılında "İlim Yayma Cemiyeti" tarafından yapılan imam hatip okulunun açılışını "Türkiye'yi küçük Amerika yapacağız" diyen Başbakan Adnan Menderes yaparken, hakkında o dönem inceleme başlatılmış olan cemiyetin "irticai faaliyetlerde" bulunduğu tespit edilmişti. Lakin Menderes'in okulu açışıyla cemiyet meşruluk kazanmış olup, inceleme sonuçlanmadan kapatılmıştı.

Yukarıda bahsettiğim Samatya'da kurulan ilk imam hatip lisesinin şimdiki adı "İstanbul İmam Hatip Lisesi"dir. Ünlü mezunlarından bir kısmı ise;

R.Tayyip Erdoğan (Başbakan)

Nazım Erken ( AKP kurucularından, İstanbul Ticaret Üniv. Rektörü)

Ömer Dinçer ( Milli Eğitim Bakanı)

Mehmet Ali Şahin (Eski Meclis Başkanı, AKP Milletvekili)

Kadir Topbaş (AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

Numan Kurtulmuş (HASPARTİ Genel Başkanı)

Ali Bardakoğlu (Eski Diyanet İşleri Başkanı)

ABD'nin talebi ve büyük maddi katkısıyla, "İlim Yayma Cemiyeti"'nin kurduğu yayınevi neşriyatının, ilk "ilim" ile ilgili eseri ABD'li yazar Stephen Vincent Benet'in "Amerika" adlı kitabı olmuştur. Kitap, ABD propaganda aracı olarak kullanıldı. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı'nın "Din ve siyaset birbirinden ayrılmaz. Dünya meselelerini halletmek hususunda seçeceğimiz yol, dini görüştür" açıklaması Türkiye'de fiilen harekete geçirilmiş, denetimini ise Türkiye Büyükelçisi McGhee yapmıştır. Kitabın önsözünde, "dilimize çevrilme müsaadesinin bize verilmesine delalet eden Amerika Birleşik Devletleri Sayın Büyük Elçisine en samimi teşekkürlerimizi ..." diyerek şükranlarını sunuyorlardı.

İlim Yayma Cemiyeti kurucularından Turgut Özal hakkında CIA şöyle bir ifade kullanmıştı :

"Türkiye'nin gelmiş geçmiş en Amerikancı devlet adamı".

Aslında bir sonraki yazımızda kurucularını incelediğimizde siz de göreceksiniz ki "İlim Yayma Cemiyeti" üyelerinin ve öğrencilerinin en önemli ortak noktaları "Amerikancı" olmalarıdır.

ABD patentli Komünizmle Mücadele Derneği'nin, 1948 yılında kuruluş dilekçesinde yer alan üyelerinin bir çoğu, "İlim Yayma Cemiyeti" kurucuları arasında da yer almaktadır. Daha sonra Komünizmle Mücadele Derneği'nin meşhur "altıncı filo namazı" gibi eylemlerinde de kol kola hareket etmişlerdir.

Son söz!

Kısaca, "İlim Yayma Cemiyeti", ABD kuruluşu olmakla beraber, başbakan, bakan, milletvekili ve bürokratların özgeçmişlerinde "İlim Yayma Cemiyeti" madalyonu taşıdıklarını ve madalyonun diğer ucunda ABD'nin yer aldığını göreceksiniz.

Eee tabii, Rabıta'da olmazsa olmaz..

(Sonraki yazımız "AKP ve İlim Yayma Cemiyeti")

Doğu POLAT - 11 Ağustos 2012
http://kemalistler.net/

Son Yazılar