akp_israil_iliskisinin_tarihcesi225

Köylü İsrail şirketleri için toprağından çıkarılıyor!

Niğde'de patates üreticileri elektrikleri kesik olduğu için günlerdir tarlalarını sulayamazken, sorunun yaşandığı yerlerden biri olan Orhanlı Kasabası'nda yeni bir iddia ortaya atıldı.

İddiaya göre; Elektrik Dağıtım Şirketi MEDAŞ, Orhanlı Kasabası'na tarımsal sulama amaçlı enerji taşıyan direkleri sökmeye başladı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2009 yılında, İshak Alaton'un şirketi Alarko Holding ve AKP'ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding'e devrettiği Meram Elektrik Dağıtım Şirketi'nin (MEDAŞ) Niğde'de tarımsal sulama abonelerinin yararlandığı enerji hatlarını sökmeye başladığı iddia edildi. 15 günden fazla süredir elektrikleri kesik olduğu için tarlalarını sulayamayan patates üreticileri, Niğde'nin Orhanlı Kasabası'na tarımsal sulama amaçlı enerji taşıyan elektrik direklerinin 7 Ağustos günü MEDAŞ'ın iş makinaları tarafından söküldüğünü öne sürdüler.

MEDAŞ'ın "borçlarını ödeyemedikleri" gerekçesiyle elektriklerini kestiğini belirten çiftçiler, söz konusu enerji nakil hattının Orhanlı Kasabası'nda 450 aboneye tarımsal sulama amaçlı enerji taşıdığını ancak bu abonelerin yarsının elektrik borcu olmadığını söylediler.

'Asıl amaç icra!'

Çiftçiler, asıl amacın ise "köylünün toprağından çıkarılması" olduğunu ifade ettiler. Ancak üretim yaptıktan sonra elde edecekleri gelirle borçlarını ödeyebileceklerini vurgulayan çiftçiler, yetkililerin kendilerine "Kurtarmıyorsa üretmeyin, topraklarınızı satın borcunuzu ödeyin" dendiğini söylediler. Aydınlık'a konuşan köylüler, bu yolla üretip borçlarını ödemelerinin engellendiğini belirtirken, "Asıl amaç icra yoluyla topraklara el koymak" dediler.

Orhanlı Kasabası'nda patates üreticiliği yapan çiftçilerden Mustafa Yüksel "Elektrik borcu olmayan çiftçilerin de elektriğinin kesilmesi, şirketin iyi niyetli olmadığını göstermiştir. Ayrıca şirket, biz patates ekimini yapmadan önce enerjiyi kesmemiştir. Şirket, patates bitkisinin suya en çok ihtiyaç duyduğu çiçeklenme ve yumrulanma döneminde elektriğimizi kesmiştir. Buradan anlıyoruz ki bizim hasat yapmamızı istemiyorlar. Hasat yapamazsak elektrik borcumuzu ödeyemeyiz. Demek ki borcumuzu ödememizi istemiyorlar. Demek ki topraklarımızın icralık olmasını istiyorlar" dedi. "Bu özelleştirme ne kadar lanet bir şeymiş" sözleriyle tepkisini dile getiren Yüksel "Bir süre önce Suriye sınırındaki mayınlı arazileri İsrail firmaları almak istemişti. Şimdi Suriye'deki terörü çok iyi anlıyoruz. Aynı İsrail kaynaklı firmalar bizim de topraklarımıza göz dikmişlerdir" diye konuştu. MEDAŞ'ın; Konya, Karaman, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray ve Niğde'de tarımsal sulamadan yararlanan 28 bin abonesi bulunuyor.

Aydınlık - 11 Ağustos 2012

Son Yazılar