2002_darbesinin_aktorleri_hilmi_ozkok_tayyip_erdogan225

Ergenekon Davasında Tanık Olarak Dinlenen Hilmi Özkök'ün Yanıtlayamadığı Sorular!

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında dinlenen eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, Türk Ordusuna yönelen tertiplere ilişkin soruları yanıtlayamadı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Av. Hasan Basri Özbey'in sorduğu sorular karşısında zor durumda kalan Özkök'ün tutumu, Haziran 2002 Darbesi sürecinin ve Ergenekon tertibinin nasıl kurgulandıp uygulandığını bir kez daha gösterdi. Özkök, soruları geçiştirirken, bir kısım soruları yanıtlaması da mahkeme başkanı ve savcı tarafından engellendi.

AVUKAT ÖZBEY'İN HİLMİ ÖZKÖK’E SORDUĞU SORULAR :

1) MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun tarafından 10 Temmuz 2003 tarihinde “haftalık arz”da size sunularak resmileştirilen, MİT tarafından hazırlanmış “Ergenekon” şeması ve raporlara yani Resmi belgeye neden “gayrı resmi” diyorsunuz?

Şemayı gördükten sonra, orada isimleri yer alan komutanlarınız Org. İsmail Hakkı Karadayı ve Org. Hüseyin Kıvrıkoğluna bilgi verdiniz mi?

Bu belge ve bilgiler (Şema ve ekli raporlar) 2002 yılında size el altından verildi mi? Verildiyse kim verdi? Elatından verilen bu belgeleri kullandınız mı?

2) MİT Müsteşarı Atasagun tarafından 10 Temmuz 2003 günü “haftalık arz”da size resmen verilen bu belgeleri neden Genelkurmay kayıtlarına geçirmediniz? Devletler ortaya çıktığından bu yana uygulanan kayıt kuralını, aşiretlerde bile rastlanmayacak biçimde neden ihlal ettiniz?

3) Gönderilen belgenin “arşivlere geçecek mahiyette olmadığını” söylüyorsunuz. Şemayla gönderilen “Çok Gizli” ibareli 3 sayfalık ön yazıda ise, “yönlendirilmiş, organize bir faaliyet”ten söz ediliyor. “Yönlendirilmiş, organize bir faaliyete” ilişkin belgeler, arşivlere geçecek mahiyet taşımamakta mıdır?

4) MİT tarafından gönderilen bu rapor ve şemaları gayrı resmi olarak kimlere ilettiniz?

5) Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanı Bülent Ecevit’e bu konuda herhangi bir bilgi ve belge verdiniz mi? Vermediyseniz; neden vermediniz? Niçin gizleme gereği duydunuz? Suç kanıtı olduğu için mi?

6) MİT’in teslim ettiği resmi belgeleri kayda geçirmemeniz ve halen gizleme gayreti içinde olmanız suçu ve suçun delilini gizlemek için mi?

7) Belgelerin akıbeti hakkında “imha ettirdim”, “hatırlamıyorum” gibi beyanlarda bulundunuz. İşi biten belgeleri emekli olunca cebinizde götürdünüz mü? Bunlar halen özel evraklarınızın arasında duruyor mu?

8) Bugün dayanaksız olduğunu söylediğiniz bu raporlara dayanarak adı geçenler hakkında soruşturma açmamanız anlaşılabilir. Ancak, Türk Ordusu’nu ve komutanlarını dayanaksız raporlar, yalan ve iftiralarla suçlayanların tespit edilip cezalandırılmaları için neden soruşturma açmadınız? Soruşturma açmayarak, Türk Ordusuna karşı tertiplere girişenleri neden korudunuz?

9) Ergenekon savcılarının sizin tarafınızdan “hukuki dayanaktan yoksun”, MİT Müsteşarınca “saçma sapan”, Başbakan tarafından “bilgi kirliliği ve maksatlı propaganda” olarak nitelenen bu rapor ve şemaya dayanarak iddianame hazırlamalarını nasıl açıklıyorsunuz? Ergenekon tertibini destekliyor musunuz? Silah arkadaşlarınızın dayanaktan yoksun olarak hapse atılmalarını içinize sindirebiliyor musunuz?

10) DSP İzmir Milletvekili Recai Birgül; “2002’de Ecevit Hükümeti bir darbeyle yıkıldı” biçiminde ısrarlı açıklamalar yaptı. Bu belgelerin Ecevit Hükümeti’ni devirip Tayyip Erdoğan’ları iktidara getirmek için kullanıldığı ortaya çıktı. Bu konuda ne diyorsunuz?

11) 3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından hiçbir resmi sıfatı olmayan, yasaklı, hükümlü Tayyip Erdoğan’la Genelkurmay Karargâhında ne konuştunuz, neler planladınız?

12) Bu belgeler, 10 Temmuz 2003’ten sonra Türk askerinin Kuzey Irak’tan çekilmesinde kullanıldı mı?

13) 20 Nisan 2004 günü Harp Akademilerinde yaptığınız konuşmada “milli egemenliği modası geçmiş bir kavram” olarak izah ettiniz. Milli Devletin Genelkurmay Başkanı olarak milli egemenliği reddetmeniz, darbe programında üstlendiğiniz rolün gereği miydi?

Hasan Basri ÖZBEY - 02 Ağustos 2012 -  İşçi Partisi

http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar