gel_bakayim_sisttt_hemen_rapor_et_obama225

Obama ve beyzbol sopası!

Beyaz Saray Internet sitesinin resmî fotoğraflar bölümünde yayınlanan ve alt yazısında Başkan Obama’nın, Başbakan Erdoğan ile görüşmesi sırasında çekildiği belirtilen resmi görünce suratımı bir gülümseme kapladı.

Resim, aklıma çomakla ilgili bir dizi atasözü getirdi ne yalan söyleyeyim. Eminim çok sayıda kişinin de aklından aynı şey geçmiştir.

Acaba bu resmi Beyaz Saray, Ankara’ya bir mesaj olsun diye mi yayımladı? Bilemem ama en güzeli, yandaş basında bu resimle ilgili tek satır olmayışı. Sopayı mı beğenmediler, yoksa bu resmin yayınlanışını mı? Ayrıca hadlerine mi düşmüş ki yazsınlar. Bu aralar Üsküdar Belediyesi’nin iftar çadırında hizmet veren Amerikalı yetkilileri görünce, her şeyin helaline meraklı halkımız, helal et yiyip yemediğini sorgulamıyor mu acaba?

Gelelim ciddi konulara. Suriye ve Irak konusundaki gelişmeler üzerine bir şeyler yazmak istiyorum. Aslında bu yazacaklarım bölük pörçük, birçok ajans ve gazete haberinde yer aldı. Bunları ancak bir araya getirdiğiniz zaman birbirini tamamlıyor ve anlam kazanıyor. Ayrıca Beyaz Saray resmi de bir anlam kazanıyor.

Önce Şemdinli konusu. Şemdinli’yi geçen hafta PKK, kurtarılmış bölge ilan etti. Yani terör örgütü burayı Türkiye’den koparılan ilk kısım olarak yaratmak istedi. Birçok yere terör örgütünün bayrağını da çektiler. Çatışmalar patlak verdi. Bu nedenle bölgeye askeri birliklerin sevk edildiği ve bir haftadır büyük çarpışmaların yaşandığı bildirildi. Bölge hâlâ halka ve trafiğe kapalı durumda.

Suriyeli Salih Müslim’in açıklamaları ve Davutoğlu’nun aşiret reisi Barzani’nin ayağına gitmesi ilginç. Suriyeli Kürt lider, (bazılarına göre Suriye PKK’sının lideri) geçen yıl Ankara’da Davutoğlu’nun konuğuydu. Suriyeli Kürt lider Salih Müslim, Ankara’dan yapılan tehditlere, tehditle yanıt vermiş. “Suriye halkı ’Yeni Osmanlı’nın boyunduruğuna girmek istemiyor” demiş.

Herhalde ‘Yeni Osmanlı’dan kimi kastettiği açık, daha fazla açmama gerek yok. Askeri ile kavgalı olan Türkiye’nin sağa sola efelenmesi, komşulardan kimseleri korkutmuyor. Bu arada Rus generaller, Suriye’ye giden veya gelecek gemilerin korumasının Rus savaş uçakları tarafından sağlanacağını açıkladı. Yani Akdeniz’de Batılı deniz kuvvetlerine askeri müdahaleye izin vermeyecekleri mesajı.

Ama bir başka gerçek var ki bence önemli olan da bu. Bu gerçeğin ucu Beyaz Saray resminde gizli. Bir şekilde bir yerlerden Tayyip Bey’in ipini birileri çekti.

Bakın cemaat gazetelerinde giderek artan eleştirilere. Onlar tek başlarına siyasi karar alamayacaklarından, birileri onları dürtüklemiş gibi görünüyor. İçeride ise Başkanlık sistemi konusunda yapılan yorum veya sözcülere söyletilen açıklamalar, sizlere bir şeyler hatırlatmıyor mu?

Bu arada Erdoğan’ın ikide birde Moskova’ya Rusya Başkanı Putin’e koşması, Rusya ile yeni ticari bağlar ve Türkiye’nin Şanghay Beşlisi’ne katılmak istediği yolundaki açıklamalar, acaba yalnızca ticari kaygılarla mı gelişiyor? Yoksa ampul iktidarı da bir süre önce şimdilerde Hasdal’da bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir grubun hem kendileri hem de memleket için gördüğü tehlikeyi mi gördü de Obama beyzbol sopasını gösteriyor. Siyasi tarih hızla ilerliyor ve değişiyor yakında duyacağız veya göreceğiz demektir.

Sonuç olarak; Akdeniz’de bizim de katkımız olan suların ısınması sonuca ulaşacak boyuta varamadı. En garibi Suriye ile herkes meşgul olurken gizli gizli İran konusunun tırmanması. İran konusunda henüz anladığımız kadarıyla bizimkiler Tahran’ı satmadı. Görünen o ki, bir zamanlar Türk askerinin başına geçirilen torbalar şimdilerde tüm Türk ulusunun kafasına geçirilmek üzere.

Ancak öylesine bir gayya kuyusuna doğru itilmiş bulunuyoruz ki son Osmanlı Vahdeddin bile birilerinin yanında vatansever kaldı diyebiliriz.

Savaş SÜZAL - 03 Ağustos 2012 - Yeniçağ

Son Yazılar