ricciardone_kilicdaroglu_safak2_225

Havutça’ya cevabım : Kişiler değil, Devletler emperyalist olur!

Ulusalbakış internet sitesinde  yayınlanan  ve Balıkesir Politika gazetesinde de yer alan :”CHP Tabanı Rahatsız, Taşrada Yöneticiler Vicdan ve Makam Arasına Sıkışmış!”

Başlıklı yazıma , Balıkesir CHP Milletvekili Namık Havutça’dan cevap geldi . CHP Milletvekili Namık Havutça ”Atatürkçüyüm, emperyalist değilim”demiş.

Ben yazımda Sayın Vekil ile ilgili şunları yazmıştım ,aynen aktarıyorum;

“1. Sıradan Vekil Namık Havutça’yı , CHP Milletvekili Şafak Pavey ‘in ABD den aldığı ödül’ün kutlanması dolayısıyla ABD Büyükelçisinin konutunda, bizzat ABD Büyükelçisinin ifadesiyle;ABD nin eski dostları ile birlikte ” Yeni Dostları” olarak kabul töreninde gördük! Sayın Vekilimiz böylece tarihe geçti !”

Öncelikle Sayın Vekil’e,   benim yazımı  doğruladığı için teşekkür ederim.

1) Sayın Vekil Namık Havutça, CHP Milletvekili  Şafak Pavey onuruna ABD Büyükelçiliği konutunda verilen resepsiyona  KATILMADIM DEMİYOR.

Tv. kanallarında Sayın Vekil’i , (video nun 17-20 saniyeleri arasında) Resepsiyona girişte Şafak Pavey ve ABD Büyükelçisi tarafından karşılanırken  gördük.

O resepsiyonla ilgili Sayın Vekil bilgi vermemiş , Tv kanallarında  ve yazılı basında yer aldığı şekilde  ben vereyim.

Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Amerika’dan “cesur kadın” ödülü alan CHP Milletvekili Şafak Pavey onuruna ,Büyükelçi  konutunda resepsiyon verdi.  Davetlileri  Büyükelçi Ricciardone , Şafak Pavey ve Bayan Ricciardone birlikte karşıladı.

Kürsüye ilk çıkan Büyükelçi Ricciardone, “Değerli konuklarımız ve değerli dostlar tekrar hoşgeldiniz. Burada ben her zaman eski dostları görmekten ve yeni dostlarla tanışmaktan gurur duyuyorum” diyerek sözlerine başladı. “Eski” sözcüğünü söylerken salonun sol tarafına, “yeni” ifadesini kullanırken sağa, yani CHP heyetinin olduğu tarafa baktı.

2) Görüldüğü gibi “YENİ DOSTLAR “takdimi,  Büyükelçi Ricciardone ‘ye aittir.

ABD Büyükelçisi’nin , ABD nin resmi temsilcisi olması nedeniyle kişisel dostluklardan söz ettiği düşünülemez.

Buradaki “Eski ve Yeni dostlar” Ricciardone’nin  temsil ettiği ülkenin dostları ifadesidir.

Resepsiyona katılan CHP heyeti , Ricciardone ‘nin ifadesiyle ABD nin “Yeni dostları” olarak  takdim edilmiştir.

3) Sayın Vekil Havutça  cevap yazısında ;“tuzak cümleler ile kaleme alındığını düşündüğüm yazıda ABD Büyükelçisinin Yeni dostlar ifadesini gazetecilik terimiyle cımbızlayarak, “Namık Havutça bir emperyalisttir” algısının yaratılmak istenmesi kabul edilebilir değildir.”… “Atatürkçüyüm  ve emperyalist değilim!”  demiş.

Sayın Vekil , kişiler değil  devletler emperyalist olur.

Kişiler istese bile  emperyalist olamaz.

ABD emperyalist bir devlettir. 

ABD Emperyalist çıkarları doğrultusunda , bizim gibi mazlum ülkelerde  kendilerine bağlı  ve işbirliği içinde olan iktidarlar ister.

Ancak kendilerine bağlı  İktidarlar bile her zaman ABD nin isteklerini tam anlamıyla karşılayamazlar .

Meclisten çıkmayan 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi.

Dolayısıyla ABD ,  iktidarın yanısıra  muhalefetin de işbirliğine ihtiyaç duymaktadır.

Bölgemiz ve Türkiye üzerindeki planları nedeniyle, ABD için  bu gereklidir.

Ancak, İstiklal savaşı vermiş Bir Millet üzerinde bunu  başarmaları mümkün değildir.

Bildiğiniz gibi , işgalci emperyalistler ve işbirlikçilerini “Geldikleri gibi giderler” diyerek,Kurtuluş savaşımızla ülkemizden atmıştık. 

ABD ülkeleri işgal etmekte ,bölmekte ve rejimlerini değiştirmektedir.

ABD tarafından işgal edilen Irak ve Afganistan ‘ın kaynaklarının nasıl yağmalanıp gasp edildiğini ,kadın erkek çocuk demeden milyonlarca insanın nasıl katledildiğini gördük.

Libya da Kaddafi’yi deviren ABD nin, şimdi  Suriye’yi bölmek ve rejimini değiştirmek için her türlü kirli emperyalist oyunlarla, Suriye’yi nasıl kana buladığını da görüyoruz.

ABD nin Büyük Ortadoğu Planı -BOP ile bölme, parçalama, sınırlarını  ve rejimini değiştirme hedefindeki 24 ülkeden  birinin de Türkiye olduğunu ve ABD nin haritalarla  bunu bütün dünyaya ilan etttiğini, sanırım siz de biliyorsunuzdur.

Ayşe MERAL - 28 Temmuz 2012
http://www.ulusalbakis.com/

Son Yazılar