mustafa_sonmez_cumhuriyet225

"Cumhuriyet" Gazetesi Yazarı Mustafa Sönmez'den Türkiye'yi Bölme Önerisi!

Atatürk'ün isteği üzerine kurulmakla, Cumhuriyet'le yaşıt olmakla övünen "CUMHURİYET" gazetesinde, köşe yazarı Sayın Mustafa Sönmez,

6 Temmuz 2012 günlü yazısında, Türkiye'de bir "Kürt bölgesi olmadığını" söyleyip saf olanları yatıştırma çabasıyla söze başlıyor, ama hemen ardından yurdumuzda çok sayıda "halk sınıfları" (her halde "halklar" demek istiyor?!) bulunduğunu, bunların "her tür ekonomik, kültürel, politik mahrumiyet ve mağduriyetler (= yoksunluk ve haksızlıklar, Ö.O.)" içinde bulunduğunu,

Türkiye'nin "yirmi demokratik özerk bölge"ye ayrılarak bunların giderilebileceğini, İstanbul'un da kendi başına bir "İstanbul demokratik özerkliği" yönetimi (!) olması gerektiğini söyleyiveriyor!

Bu, sömürgeci Batı'nın, " 'Türkiye' var ama, 'Türk ulusu' yok." diyen ve koskocaman bir çelişkiden, yani boş bir savdan oluşan Sevr/BOP söyleminin tam bir gözüpeklilikle yinelenmesi demektir!

Böylece BOP çerçevesinde Suriye'den sonra sıranın Türkiye'ye getirilmek istendiğinin bir işaret fişeğini daha görmüş oluyoruz!

Hem de Atatürk'ün isteği üzerine kurulmuş olmakla övünen bir gazetemizin yazarından!

Bu gazetemiz, bir toplumbilimci olarak aynı konuda benim yıllar önce hazırladığım raporu yayınlamamıştı!

Bunun üzerine bir bilimsel dergide yayınladığım ve pek çok yazarımıza da gönderdiğim, tam metnini ve özetini internet ortamında da yayınladığım bu rapora, önde gelen yazarlarımızdan (dahası, Cumhuriyet'i kuran partimizin yöneticilerinden) hiç birisi, ya yanlış, ya doğru, ya eksik, ..diye bir satırla bile yer ver(e)mediler!

Bu yazar ve siyasetçiler, Atatürk'ün gerçeğin tam ve bilimsel anlatımı olan şu gözlemlerine gözlerini, kulaklarını, yüreklerini kapalı tutuyorlar:

"Kürtçe konuşan yurttaşlarımız bugün ülkemizin her yanında TEK BİR HALK OLARAK öylesine içiçe geçmiş ve kaynaşmışlardır ki, BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ MAHVETMEDEN ÖZERK BİR KÜRDİSTAN AYIRDETMEK OLANAĞI YOKTUR."


"İnsanları mutlu edeceğim diye onları biribirinin boğazına saldırtmak, son derece insanlık dışı ve üzüntü verici bir yoldur. İnsanları mutlu edecek tek yol, onlara birbirini sevdirecek, onları bribirine yaklaştıracak yoldur."

Bu gazete yazarlarımız, bu siyasetçilerimiz bilmezler mi ki terör eşkıyalığı, hak ve özgürlükleri çiğnemenin, toplumsal gerçekleri dile getirmeyi engellemenin başta gelen yoludur ve asıl destekçisi de sömürgeci Batılı devletlerdir?!

Tek deyişle "Çok yazık!"

"Bilginleri, ozanları sessiz kalan bir ulus - Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir - Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir!"

Türk ulusunun sahipsizliği daha ne kadar sürecek?

Özer OZANKAYA -  07 Temmuz 2012

Son Yazılar